آزتک‌ها کیانند؟

باستانی

 

یکی از مهمترین گروههایی که در امریکای باستان بسر می بردند، آزتکها بودند. آنها در دشتی زندگی می کردند که امروز مکزیکوسیتی در آن جای گرفته است.

مدتها پیش از آنکه پای اروپاییان به امریکا باز شود، این هندی شمردگان امریکایی تاریخ سازان آن سرزمین شده بودند. در آن روزگار، آزتکها شیوه ای از زیستن پدید آوردند که تقریبا با زندگی اروپاییان برابری می کرد.

آنها معبدها و برج ها و خانه های محکمی از سنگ بنا کرده بودند، در ستاره شناسی و حقوق و اداره ی کشور مهارت داشتند و در هنر و صنعت نیز بسیار ورزیده بودند.

به لحاظی می توان آزتکها را مردمی مهربان و آرام دانست که دلباخته ی موسیقی، رقص، بازی و ادبیات هم بودند.

با این وصف آزتکها در پرتو زور و قدرت نظامی بود که چیرگی یافتند. آنها پیوسته در حال نبرد بودند تا دشمنان خود را اسیر و قربانی خدایانشان کنند.

رسم قربانی کردن انسان، اروپاییان را بهت زده کرده بود. ولی برای خود آزتکها این یک امر عادی به شمار می رفت، زیرا جنگ و مذهب در نزد آنها به هم آمیخته بود.

نام دیگر آزتکها، مکزیکا بود. پس، واژه ی مکزیک از این نام و یا از نام خدایانشان گرفته شده است.

در ۱۳۲۵ میلادی، یعنی ۱۶۷ سال پیش از آنکه کریستف کلمب سرخ پوستی را دیده باشد، آزتکها شروع به ساختن پایتختی کرده بودند به نام تنوچتیتلان.

این شهر همان جایی بود که سپس فاتحان اسپانیایی تصرفش کردند و سرانجام نیز جمهوری مکزیک در آن محل برپا گردید.

کسی دقیقا نمی داند که آزتکها از کجا آمدند.

در افسانه ها چنین آمده است که آنها مردمی بودند که از شمال سرازیر شدند و شاید در قرون دوازدهم یا سیزدهم میلادی بود که دشت مکزیک را برای زیستن برگزیدند. در آغاز به نام تنوچکاها خوانده می شدند.

تلتک ها پیش از آنان در همان دشت زندگی می کردند و مردمی نسبتا بافرهنگ بودند و آزتکها از نظر ایشان تازه واردانی وحشی می نمودند.

به همین جهت آزتکها برای ماندگار شدن در آنجا نخست با مشکلات فراوانی روبرو بودند، ولی رفته رفته قدرت را به دست آوردند و حکمران دشت مکزیک شدند.

تمدن عجیب و غریب آزتک ها

آزتک ها قومی سرخپوستی و باستانی در آمریکای مرکزی بودند.

آنها معتقد بودند که نسل‌های اولیه‌شان از جایی دیگر که سرزمین افسانه‌ای نامیده میشود وارد آن مکان شده‌اند.

البته آنها خود را مکزیکا صدا میکردند به همین خاطر آنجا به مکزیک معروف شد اما بعدها یک طبیعت شناس لغت آزتک را برای مطالعه این قوم ابداع کرد.

در پایتخت آنها ۱۲ نفر حکومت میکردند.

متاسفانه در جریان حمله بی‌رحمانه اسپانیایی‌ها به مکزیک، این قوم کاملا نابود شد.

این قوم در زمینه نجوم بسیار پیشرفت کرده بودند.

آنها همچنین در هنر و موسیقی نیز به مهارت خوبی رسیده بودند.

گیاه شناسی و گیاه پروری یکی دیگر از دانش‌های آنان بود، چیزی که هنوز اسپانیا به آن دست نیافته بود.

قوم آزتک

با اینکه تمدن آزتک‌ها توسط اسپانیایی‌ها از هم پاشیده شد و باقی مانده آنها مجبور شدند در سال‌های آینده به زبان‌هایی غیر از زبان بومی خودشان صحبت کنند اما کم کم قسمتی از فرهنگ آزتک وارد فرهنگ اروپا و امریکا هم شد.

کلماتی مثل شکلات، گوجه فرنگی (tomato)، کایوت، آووکادو از جمله کلماتی هستند که از زبان آزتک وارد زبان انگلیسی و زبان‌های دیگر شده‌اند.

در افسانه‌ها آمده است که فرومانروایان آزتک قدرت‌هایی ماورایی داشته‌اند.

درباره اینکه چگونه تمدن‌های آزتک و مایا توانسته‌اند در علوم پیشرفت کنند نظریه‌های زیادی مطرح شده است از جمله دخالت موجودات فضایی اما آنچه معقول‌تر و علمی‌تر به نظر میرسد این است که در آن برهه زمانی اکثر جوامع و تمدن‌ها از چین و مصر تا اروپا و امریکا پیشرفت کرده بودند.

یعنی همانطور که امروزه کشورهای زیادی به دانش هسته‌ای یا هوافضا دست پیدا کرده‌اند در آن زمان هم اگر مصر باستان پیشرفته بود در نقاط دیگر جهان هم بشر پیشرفت کرده بود، همانطور که اکنون دانش هسته‌ای را مدیون هیچ موجود فضایی نیستیم پیشرفت‌های تمدن‌های باستانی هم همینطور بوده است.

شمشیر آزتک ها

آزتک

آزتک

آزتک ها قومی باستانی در قاره امریکا بودند. قاره امریکا تمدن های باشکوهی مانند مایا، اینکا و آزتک داشته است.

آزتک ها مربوط به دوره پسا کلاسیک بودند و نوعی شمشیر جالب را اختراع کرده بودند. آنها به جای اینکه شمشیر فلزی برنده و تیز بسازند، تعدادی سنگ ابسیدین را روی یک چوب مستحکم نصب میکردند.

ابسیدین بسیار تیز و برنده است. این سنگ تیزتر و محکم تر از هرچیزی است و به همین خاطر در ساخت تیغ جراحی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

منبع:ذهن اموز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *