آیا می‌توان بر روی ماه کشاورزی کرد؟

کشاورزی ارگانیک

دیر یا زود افرادی بر روی ماه مستقر می‌شوند که مجبور خواهند بود بر روی ماه کشاورزی کنند. اخیراً آژانس فضایی اروپا، پروژه‌ای را در این زمینه تعریف کرده که طی آن در تلاش هستند تا بتوانند کودهای مورد نیاز برای رشد گیاهان را در خاک ماه تولید کنند.

خبر خوب این است که نمونه‌های برگشت داده شده از ماه نشان داده است که در خاک ماه به‌جز نیتروژن همه‌ی مواد معدنی مورد نیاز برای رشد گیاهان وجود دارد. خبر بد این که خاک ماه در مجاورت آب، فشرده می‌شود و برای حرکت ریشه‌ی گیاهان مشکل به‌وجود می‌آورد.

با وجود مشکل گفته شده، به نظر می‌رسد کشاورزی به روش «هیدروپونیک» گزینه‌ی مناسبی برای استفاده بر روی ماه باشد. در این روش کشاورزی، ریشه‌ی گیاه مستقیماً توسط آب حاوی املاح و مواد مغذی تغذیه می‌شود و هیچ خاکی برای رشد گیاه مورد نیاز نیست. البته هنوز این امکان وجود دارد که بتوان از خاک ماه نیز برای کشاورزی استفاده کرد.

محققین اروپایی در پروژه‌ی خود از ترکیب فرآیندهای مکانیکی، شیمیایی و زیستی برای استخراج مواد معدنی از خاک ماه استفاده کرده‌اند. برخی از عناصر ارزشمند موجود در خاک ماه، برای استفاده در کشاورزی نیازمند تغلیظ شدن هستند تا به این ترتیب، عناصر غیرکاربردی نیز از آن‌ها جدا شوند.

در ابتدا به کمک روش‌های مکانیکی، خاک ماه غربال می‌شود تا به مرحله‌ی بعد که پردازش پیشرفته‌ی شیمیایی است، فرستاده شود. در مرحله‌ی پایانی، مواد مغذی استخراج شده در آب حل می‌شوند و به مزرعه‌ی هیدروپونیک فرستاده می‌شوند.

بنیانگذاری مزرعه‌ی هیدروپونیک برای کاوش‌های آینده‌ی ماه از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حضور پایدار بر روی ماه، لازم است روشی برای استفاده از منابع محلی برای دستیابی به مواد مغذی کشف شود. در مطالعه‌ی اخیر، دانشمندان نشان داده‌اند که می‌توان با استفاده از خاک ماه به کشاورزی بر روی این قمر امید داشت.

محققین آژانس فضایی اروپا در حال حاضر مزرعه‌ای را برای کشت لوبیا در خاک ماه شبیه‌سازی کرده‌اند و امیدوارند نتایح خوبی از آن به‌دست بیاورند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *