آیپد های آینده اپل از ظاهر عجیبی برخوردار خواهند بود

 

اپل طرحی از آیپد عجیب و غریب خود را که مجهز به پنل‌های لمسی در ناحیه پشت دستگاه است منتشر کرد.

اپل ظاهرا برنامه‌‌ای برای ارائه تبلتی عجیب و غریب دارد که بخش پشتی آن به پنل لمسی مجهز است. البته پیش از این نیز دستگاه‌هایی ارائه شده‌اند که استفاده از پنل‌های لمسی را در قسمت پشت میسر کرده‌اند؛ اما طراحی این تبلت کاملا متفاوت است. چنانچه این قابلیت‌ها در آیپد بعدی اپل به کار گرفته شوند، آن را به یک دستگاه جالب تبدیل خواهند کرد.

طرح پیشنهادی آیپد 2018

در طرح‌های پیشنهادی که اپل در مورد آیپد جدید خود مطرح کرده است، احتمال به کارگیری چندین پنل لمسی مشاهده می‌شود. در یکی از این طرح‌ها این‌گونه به نظر می‌رسد که تبلت جدید به چهار ناحیه لمسی کوچک در هر یک از گوشه‌ها مجهز خواهد شد. نمونه دیگر، دو پنل بزرگ را نشان می‌دهد که کل فضای پشت دستگاه را تحت پوشش قرار داده‌اند.

آیپدهای 2018

سومین طرح نشان از آن دارد که پنل‌های لمسی درست برخلاف تبلت‌های انعطاف‌پذیر، از ترتیب قرارگیری خاصی برخوردار نیستند؛ بدین معنی که ممکن است یک قسمت از دیگری کوچک‌تر باشد. تصویر دیگر، ترتیب قرارگیری سه مستطیل کوچک در کنار هم را نشان می‌دهد که به‌صورت ردیفی از بالا به پایین در مرکز قسمت پشتی دستگاه قرار گرفته‌اند.

طرح پیشنهادی آیپد 2018

اپل برای قرارگیری پنل‌های لمسی که ممکن است در فناوری ساخت جدیدترین آیپد این شرکت مورد استفاده قرار گیرند، چندین روش مختلف را معرفی کرده است. همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، این ترتیب‌های قرارگیری شامل چپ و راست، بالا و پایین و مورب است. سایر طرح‌ها نیز مجموعه ترکیباتی را که می‌توان با این حالات ایجاد کرد، نشان می‌دهند. این ترکیبات شامل کشیدن یا رها کردن همزمان انگشتان روی یک صفحه وب یا نقشه برای جابجایی آن‌ها هستند.

اپل در توضیحات این فناوری، به شدت نیرو اشاره کرده است. عملکرد صفحه نمایش وابسته به میزان نیرویی است که یک فرد بر صفحه یا پد لمسی که چندین سال پیش توسط اپل تحت عناوین فورس تاچ و تاچ سه‌بعدی معرفی شده بودند، وارد می‌کند.

بر اساس توضیحات اپل، قابلیت‌های پنل‌های لمسی مورد استفاده در قسمت پشت تبلت‌های جدید، درست مانند همان قابلیت‌هایی بود که در فورس تاچ به کار گرفته شد. البته با این تفاوت که به‌جای قسمت جلویی دستگاه، این بار در قسمت پشتی مورد استفاده قرار گرفته است.

گلناز عبداللهیان به‌عنوان مخترع، در این باره می‌گوید:

این روش همچنین به بررسی ارتباط بین محل یا مقدار نیروی واردآمده توسط لایه حسگر با نیرویی که از یک تماس لمسی به وجود می‌آید، می‌پردازد و در صورت وجود ارتباط، رفتار نیروی واردآمده را به‌عنوان نیروی جانبی جلویی در نظر می‌گیرد و اگر محل یا مقدار نیروی واردآمده با لایه حسگر در ارتباط نباشد، به‌عنوان نیروی جانبی پشتی در نظر گرفته می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد:

بر اساس نیروی شناسایی‌شده، اقدامات مناسب همچون عملیات خاص مربوط به پشت دستگاه نظیر سوئیچ‌های اپلیکیشن‌ چندکاره یا دستکاری محتوا و نمایشگر صورت خواهد گرفت.

اسناد این گزارش ابتدا توسط USPTO در ماه مارس ۲۰۱۷ منتشر شد. در متن این سند نام مخترعانی همچون گلناز عبداللهیان و واین سی وسترمن به چشم می‌خورد؛ اعطای حق ثبت این اختراع نیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت.

طی چند سال گذشته، رویداد معرفی جدیدترین آیپدهای اپل در سومین ماه از سال صورت می‌گرفت. اما سال پیش معرفی جدیدترین آیپد پرو در ماه ژوئن انجام شد؛ این احتمال وجود دارد که امسال نیز اپل زمان معرفی آیپدهای خود را تغییر دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *