استان بتلیس در یک نگاه

استان بتلیس، یکی از استان‌های کردنشین ترکیه است که مساحتی برابر با ۶.۷۰۷ کیلومترمربع دارد و در ساحل دریاچه وان واقع‌شده است.

استان بتلیس، یکی از استان‌های کشور ترکیه است که در شرق این کشور و در غرب دریاچه وان قرار دارد. بتلیس از شرق و شمال شرقی به استان وان، از شمال با استان‌های آغری و موش، از غرب با استان باتمان و از جنوب به استان سعرد مرز مشترک دارد.

بتلیس در قرن هجدهم میلادی به‌عنوان یک منطقه اداری شناخته شد. نام قدیم بتلیس، «بدلیس» بود، بدلیس فرمانداری بود که دژ قدیمی این سرزمین را به دستور اسکندر مقدونی ساخت. دریاچه و آتشفشانی بانام نمرود در استان بتلیس وجود دارد که نامش از نمرود، پادشاه بزرگ بابل گرفته‌شده است و بر اساس اسناد گفته می‌شود که حدود ۲۱۰۰ سال قبل از میلاد بر این منطقه حکومت می‌کرده است.

استان بتلیس

قدمت منطقه بتلیس به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد و آثاری از تمدن‌های اورارتو، آشور، ماد، روم و بیزانس در آن دیده می‌شود. بتلیس به ۷ منطقه کلی تقسیم‌شده است که شامل شهرهای آدل جوز، اخلاط، گواریماق، بتلیس، خیزان، موتقی و تاتوان می‌شود. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، جمعیت کل استان ۳۲۸.۷۶۷ نفر اعلام شد.

استان بتلیس

از سال ۱۹۲۰ میلادی مقداری آهن، مس، سرب و گوگرد در استان بتلیس تولید می‌شود و در مناطق سیرت و قایروان مقادیر اندکی طلا و نقره پیدا شد. یکی از بزرگ‌ترین کالاهای صادراتی بتلیس، نمک است که به بسیاری از کشورهای بزرگ صادر می‌شود. بیشتر کردهای استان، به تجارت نمک مشغول هستند و روش خاصی برای فرآوری نمک‌دارند.

استان بتلیس

از محبوب‌ترین جاذبه‌های استان بتلیس می‌توانیم به آتشفشان و دریاچه نمرود اشاره‌کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *