اسپیس‌اکس دو گردشگر فضایی را سال آینده به اطراف ماه می‌برد

شرکت فناوری‌های اکتشافات فضایی «اسپیس‌اکس» اعلام کرده‌است در سال ۲۰۱۸ دو مشتری خصوصی را برای گردشگری به اطراف ماه می‌برد.

در صورت نهایی‌شدن این پروژه، نخستین بار است که سفری خصوصی، به سوی ماه انجام می‌شود. در عین‌حال طی پنج دهه گذشته نخستین بار خواهد بود که سفری با حضور انسان، به مسیری چنین دور در فضا انجام می‌شود.​

الون ماسک، یکی از بنیانگذاران اسپیس‌اکس می‌گوید «این موضوع به‌طور خارق‌العاده‌ای هیجان‌آور است».

آقای ماسک نهم اسفند در حضور خبرنگاران با اعلام خبر سفر فضایی قریب‌الوقوع شرکتش گفته «نه! آن‌ها آدم‌های هالیوود نیستند». اشاره بنیانگذار اسپیس‌اکس به گردشگرانی‌ست که قرار است اطراف ماه بچرخند.

او جزئیات زیادی از این دو مشتری خصوصی و ناشناخته ارائه نکرده اما تاکید کرده پول پیش «قابل‌ملاحظه‌ای» برای سفرشان پرداخت کرده‌اند.

اولین گردشگر فضایی، مولتی‌میلیاردر آمریکایی، دنیس تیتو بود که ۲۰ میلیون دلار داد و در سال ۲۰۰۱ برای هشت روز به ایستگاه فضایی در مدار زمین رفت.

آخرین باری که انسان به سوی ماه رفت، در ماموریت فضایی آپولو ۱۷ در سال ۱۹۷۲ بود. یوجین سرنان، فضانورد آمریکایی، آخرین انسانی بود که بر کره ماه قدم گذاشت و یک ماه و نیم پیش در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

پروژه‌های فضایی جمنای و آپولو در سده گذشته، در گرماگرم رقابت‌های فضایی آمریکا و شوروی عملی شدند. در ۶ پروژه‌ای که مجموعا انجام شد -از زمان نیل آرمسترانگ تا یوجین سرنان- ۱۲ نفر روی ماه قدم زدند و آن‌ها نخستین انسان‌هایی بودند که موفق شدند بر جرم آسمانی دیگری به‌جز زمین، گام بگذارند.

البته فضاپیمای اسپیس‌اکس قرار نیست بر سطح ماه فرود بیاید، در نتیجه گردشگران سال آینده فقط می‌توانند از پنجره به بیرون نگاه کرده و قدم زدن بر ماه را «تصور کنند». فضاپیمای آن‌ها بناست دور ماه بچرخد که البته زمانی نسبتا کافی برای تماشای قمر کره زمین است.

سفر فضایی سال آینده قرار است از همان مکانی انجام شود که اسپیس‌اکس در حال ساخت‌وسازهایی برای «ناسا» است. پروژه‌هایی که قرار است جایگزین استفاده از سفینه‌های روسی شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *