اسپیس‌ایکس دو فرد عادی را به مدار ماه می‌فرستد.

 اسپیس‌ایکس، به تازگی اعلام کرده برنامه‌ای جدید برای شروع عصر فضانوردی دارد؛ شرکت سفر به فضا، تصمیم دارد اواخر سال ۲۰۱۸، دو شهروند را به مدار ماه بفرستد و برگرداند. طبق خبری که درباره‌ی اسپیس‌ایکس در یکی از نشریات منتشر شده، مثل فضانوردان آپولو در گذشته، این دو شهروند با هدف به‌ثمر رساندن امیدها و رویاهای همه‌ی بشریت به فضا می روند که از میل درونی همه‌ی انسان‌ها به اکتشاف، نشأت می‌گیرد، ضمن اینکه این سفر مبلغ هنگفتی را می‌طلبد.
این دونفر که تاکنون نام‌شان فاش نشده، به‌عنوان اولین شهروندان مسافر مدار ماه، مبلغ قابل توجهی که مقدار آن اعلام نشده را پرداخت می‌کنند. هیچ کس از سال۱۹۷۰ که آپولو ۱۳ به ماه سفر کرد، این سفر را تکمیل نکرده یا حتی تلاشی برای آن انجام نداده است. قرار است در نوامبر سال ۲۰۱۷، فضاپیمای کرو دراگون اولین  پرواز آزمایشی‌ بدون سرنشین به ایستگاه بین‌المللی فضایی را تجربه کند و در تاریخ می ۲۰۱۸، اولین پرواز با سرنشین آن انجام می‌شود. اولین ماموریت فالکن در اوایل ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی شده است.
برخی مشاهده‌گران درباره‌ی امکان اجرای این برنامه تردید دارند؛ زیرا این ماموریت فضایی هنوز به‌طور کامل امتحان نشده و تنها با در نظر گرفتن جنبه‌ی سفر انسان به فضا، اجرای این ماموریت در سال ۲۰۱۸ بیشتر شبیه به جدول زمانی خوش‌بینانه‌ای است.
«جان لاگدون» کارشناس برنامه‌ریزی فضایی در دانشگاه جرج واشنگتن در واشنگتن دی‌سی، می‌گوید: «این دروغی ساده از اسپیس‌ایکس است. در واقع شبیه به ماشین‌دزدی برای خوشگذرانی است. هیچ کمکی به پیشبرد پژوهش‌ها برای اهداف مورد نظر نمی‌کند. هیچ ارزش علمی ندارد و مثل پرش با طناب از ارتفاع است.»
اما وقتی سال گذشته اسپیس‌ایکس اعلام کرد می‌خواهد یک کپسول  دراگون را تا سال ۲۰۱۸ به مریخ بفرستد، امیدوارکننده بود.  در همین زمان «جیم بل» از دانشگاه آریزونا، می‌گوید: «من هرگز اشتباه این افراد را درک نمی‌کنم.»
همچنین لاگدون  به این نکته اشاره می‌کند که اسپیس‌ایکس به ناسا قول فضاپیمایی مناسب برای سفر انسان به فضا را داده که تا اوایل ۲۰۱۸ آماده می‌شود و می‌تواند فضانوردان را به ایستگاه بین‌المللی فضایی ببرد، پس کپسول دراگون باید تا آن وقت آماده‌ی سفر به مدار نزدیک زمین شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *