انقلاب در موتورهای بنزینی

مرکز نیسان در یوکوهاما،ژاپن

مرکز نیسان در یوکوهاما،ژاپن

شرکت نیسان با تکنولوژی جدید خود موتوری را معرفی کرده که انقلابی در موتورهای بنزینی محسوب می شود و می تواند برتری اینگونه موتورها را برای سال‌ها در زمینه حمل نقل حفظ کند.

به گزارش رویترز نیسان موتور جدیدی را با ضریب تراکم متغییر طراحی کرده است که به زودی برای اولین بار در برند اینفینتی زیر مجموعه نیسان استفاده خواهد شد . این موتور جدید چالشی برای موتورهای دیزلی خواهد بود. هم اکنون به دلیل رسوایی برخی خودرو سازان بزرگ از جمله فولکس واگن، اما اگر‌های فراوانی درباره موتورهای دیزلی مطرح شده است.

شرکت اینفینیتی برند لوکس شرکت نیسان است.

سهام اصلی شرکت نیسان هم در اختیار گروه رنو فرانسه است و احتمالا به زودی این موتور ها در گروه رنو نیسان به طور چشمگیری استفاده خواهند شد و این تکنولوژی از این گروه به خودروسازان دیگر نیز نفوذ خواهد کرد.

به گزارش رویترز، این موتور جدید از تکنولوژی نسبت تراکم متغیر(وی‌سی‌تی) استفاده می‌کند. مهندسان نیسان می‌گویند این تکنولوژی این امکان را به وجود می‌آورد که در هر لحظه موتور برای احتراق از نسبت تراکم مناسب استفاده کند. این مساله عامل کلیدی برای انتخاب بین قدرت و بهره‌وری در همه موتورهای بنزینی محسوب می‌شود. این تکنولوژی موجب می‌شود موتورهای جدید عملکرد موتورهای بنزینی توربو شارژر را داشته و همزمان از قدرت و بهره‌وری سوخت خودروهای دیزلی برخوردار باشند. تا به امروز، موتورهای بنزینی نتوانسته‌اند به این سطح از عملکرد و بهره‌وری برسند.

یکی از اصلی ترین برتری‌های موتورهای دیزلی به بنزینی بهره وری بیشتر این موتور‌ها است که سبب می شود مصرف سوخت این نوع موتور‌ها نسبت به موتور‌های بنزینی کمتر باشد . البته موتور‌های دیزلی در زمینه تولید برخی گاز‌های آلاینده از جمله اکسید‌های نیتروژن وضعیت بدتری نسبت به موتور‌های بنزینی دارند.

هم اکنون مشخص شده خودروهای دیزلی در خودرو های سواری بسیار بیشتر از چیزی که قبلا گفته می شد محیط زیست را آلوده می کنند.

داده‌های چندین موسسه تحقیقاتی و چند سازمان غیر دولتی حکایت از آن دارد که فولکس واگن یک تقلب بزرگ در زمینه محیط زیست انجام داده است. برخی خودرو‌های این شرکت تا ۱۵ برابر بیشتر از سطح استاندارد آلایندگی در آمریکا اکسید نیتروژن تولید می‌کردند حال آنکه مهندسان فولکس واگن خودرو را طوری طراحی کرده بودند که در زمان تست آلودگی میزان آلودگی خودرو در حد استاندارد باشد.

البته تحقیقات بیشتر نشان داد این مشکل تنها به خودرو‌های گروه فولکس واگن محدود نمی شود و بسیاری از خودرو سازان بزرگ در جهان هم با این مشکل روبر هستند.

کینیچی تامونا، مهندس ارشد نیسان که توسعه تولید برند اینفینیتی را برعهده دارد، می‌گوید: «موتورهای دیزلی موضوع داغ جهانی هستند. اما ما معتقدیم موتور جدید ما حد اعلای موتور بنزینی است که در طول زمان جایگزین موتورهای دیزلی فعلی خواهد شد.»

به گزارش اتواکسپرس، شرکت رنو‌نیسان قصد دارد اولین موتور کمپرسور بنزینی را روی یک خودروی تولید انبوه قرار دهد و این گمانه زنی وجود دارد که این موتورها تا حد زیادی اعتماد به موتورهای دیزلی را کاهش خواهند داد.

گفته می‌شود این موتور دو لیتری توربو وک‌ت پیشرفته کارایی یک موتور و۶ را با بهره وری بسیار بهتر سوخت ارائه می‌دهد و به عنوان پیشرفته‌ترین موتور درون سوزی که تا به امروز ساخته شده شناخته می شود . نیسان در نمایشگاه خودرویی پاریس در ماه آینده از این موتور رونمایی خواهد کرد.

اینفینیتی اولین برند گروه رنو‌نیسان است که از این موتور جدید استفاده خواهد کرد و قصد دارد این موتور چهار سیلندر را جایگزین موتور ۳.۵ لیتری و۶ موجود روی خودروهایش کند.

کوچک سازی موتورها و استفاده از تکنولوژی تزریق مستقیم سوخت و حالا ضریب تراکم متغییر از راهکار هایی است که همچنان سبب استفاده از موتور‌های بنزینی به طور گسترده در خودروها خواهد شد .

هم‌اکنون یکی از راهکارهای میان‌مدت در صنعت خودرو جهان برای کاهش مصرف سوخت و گاز‌های آلاینده استفاده از موتورهای کوچک است . با این همه موتورهای کوچک به تکنولوژی‌های بسیار جدید پاشش و فشرده‌سازی سوخت وابسته هستند که تنها چند شرکت در جهان دارای چنین دانشی هستند. البته برخی از کشورها استفاده از خودروهای هیبریدی (برقی -بنزینی) را به عنوان راهکار میان‌مدت انتخاب کرده‌اند.

راهکار بلند مدت صنعت خودرو در جهان استفاده از سوخت هیدروژن در خودروها است.

فعلا تنها تویوتا موفق شده از سوخت هیدروژن به صورت محدود در یک مدل به صورت تجاری استفاده کند.

این خودرو با یک باک پر هیدروژن خود قادر است ۵۰۲ کیلومتر را طی کند. قدرت موتور الکتریکی این خودرو ۱۵۲ اسب بخار است. در این خودرو هیدروژن که در مخازنی با فشار ۷۰ مگا پاسکال (۷۰۰ برابر فشار هوا) ذخیره شده به سمت واحد پیل سوختی حرکت می‌کند در این واحد هیدروژن با اکسیژن هوا مخلوط می‌شود و حاصل این واکنش تولید آب و برق است. برق توسط موتور الکتریکی برای حرکت دادن خودرو مصرف می‌شود وآب هم از اگزوز خودرو خارج می‌شود.

البته به باور بسیاری تحلیلگران طی ۵۰ سال آینده به تدریج موتور‌های الکتریکی جایگزین موتورهای درون سوز مانند موتور‌های بنزینی خواهند شد . حال چه این موتورهای انرژی خود را از باطری های قابل شارژ بگیرند چه انرژی الکتریکی اینموتورها توسط پیل‌های سوختی با سوخت هیدروژن تامین شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *