انواع تمرینات موثر برای انجام درست عمل تنفس در طی دوران بارداری

بارداری

دوران بارداری

تمرینات تنفسی مختلفی وجود دارد که زنان می توانند با انجام درست آن ها نیاز بدن خود و جنین داخل رحمشان به اکسیژن را تامین کنند. انجام این تمرینات ممکن است در طول عمر انسان های معمولی بسیار آسان است، اما با رشد رحم و بزرگ تر شدن روز به روز شکم زنان باردار، این افراد متوجه خواهند شد که تنفس عمیق کار آسانی نیست! به همین دلیل، این افراد باید با با آغاز دوران بارداری شروع به انجام تمرینات تنفس کرده و برای انجام عمل تنفس عمیق در طی دوران بارداری و در هنگام زایمان طبیعی آماده باشند.

تنفس شکمی زنان در طی دوران بارداری

همان طور که می دانید استفاده از اشکال مختلف تنفس شکمی در طی دوران بارداری، اساس نفس کشیدن می باشد، که با انجام جلسات تمرینی خوب مانند ورزش یوگا، پیلاتیز و تای چی امکان پذیر است. در واقع، انجام این نوع تنفس به فرد باردار کمک می کند تا ریه های خود را گسترس داده و با هر نفس کشیدن هوای بیشتری را وارد آن ها بکند. علاوه بر این موارد، نفس کشیدن عمیق زنان باردار به کمک اشکال مختلف تنفس شکمی، سبب تقویت عضلات شکم این افراد خواهد شد.

نحوه درست انجام دادن تنفس شکمی در طی دوران بارداری

به منظور نفس کشیدن عمیق، زنان حامله ابتدا باید بر روی زمین و به پشت دراز بکشند و زانوهای خود را خم کنند. البته در طول مراحل مختلف بارداری این افراد می توانند به پهلوی خود هم دراز کشیده و از یک کوسن برای راحتی بدن خود و فرزند داخل رحمشان استفاده کنند. در این وضعیت، مادر باردار باید دست راست خود را بر روی شکم گذاشته و دست دیگر را در سمت چپ بدن، بر روی قفسه سینه خود قرار دهد و از طریق بینی نفس بکشد. به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که در این حالت، شما باید فشار دست را به خوبی بر روی شکم خود احساس کنید.

همچنین، در صورت انجام درست عمل تنفس، قفسه سینه شما در طول انجام فرایند تنفس حرکت نموده و به سمت بالا خواهد آمد. بعد از نفس کشیدن در این مرحله، اگر احساس کردید که شکمتان به طور کامل داخل کشیده شده است، می توانید عمل بازدم و تخلیه ریه ها را انجام دهید.

مزایای انجام تمرینات تنفسی در طی دوران بارداری

۱٫ همانطور که جنین در داخل رحم مادر باردار خود رشد می کند، بدن او به اکسیژن بیشتری نیاز خواهد داشت تا اعمال خود را به صورت بهینه انجام دهد.

در واقع، می توان ادعا کرد که جنین در دوران رشد خود به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و نفس کشیدن کم عمق مادر، ارائه اکسیژن کافی به بدن او را دچار مشکل می کند. با ناکافی بودن اکسیژن در بدن مادر باردار، روند رشد جنین نامناسب بوده و بدن مادر هم برای انجام عمل زایمان آماده نمی شود. اما تکرار تمرینات تنفسی توسط زنان باردار اکسیژن مورد نیاز بدن را تامین خواهد نمود.

۲٫ همه زنان در طی دوران بارداری خود اضطراب و استرس شدیدی را تجربه می کنند. انجام تمرینات تنفسی مکرر و منظم می تواند سبب آرامش این افراد شده و استرس موجود در بدن آم ها را از بین ببرد.

۳٫ به عنوان زن حامله یادتان باشد که نفس کشیدن عمیق اکسیژن بیشتری را برای بدن شما و فرزند داخل رحمتان فراهم آورده و موجب تسکین درد مفاصل و عضلات بدنتان خواهد شد.

۴٫ یک نکته مهم دیگر در مورد زنان باردار، ترس از انجام عمل زایمان است. در حالی که اگر فرد باردار تمرینات تنفسی را به طور منظم در طی کل دوران حاملگی انجام دهد، عمل زایمان او خیلی راحت خواهد بود ، زیرا این کار انقباضات بدن مادر را به صورت اصولی مدیریت نموده و درد زایمان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

۵٫ از همه مهم تر این که انجام تمرینات تنفسی به زنان حامله کمک خواهد تا بدن خود را در طول دوران بارداری و انجام عمل زایمان آماده نگه دارند. در واقع، فرد بتواند با خیال راحت از معجزه عمل زایمان و تولد نوزاد خود لذت ببرد.

پس اگر شما هم به عنوان یک زن حامله می خواهید تمرینات تنفسی را برای گذراندن امن دوران بارداری یاد بگیرید، می تواند با شریک زندگی خود در کلاس های قبل از تولد شرکت نمایید. این کلاس ها شما را با روش های خاص تنفس عمیق آشنا نموده و برای انجام زایمان طبیعی راحت آماده می کنند. علاوه بر این موارد، زنان حامله می توانند با دیدن برخی از فیلم ها یا دوره های آنلاین کوتاه مدت به تجربیات خود اضافه کنند، زیرا هر زن حق دارد تا با تنفس عمیق از دوران بارداری خود لذت ببرد و در طول روزهای پرتنش، به دنبال آرامش کامل خود باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *