اولین ابر ماه سال ۲۰۱۸ “سه شنبه ۱۲ دی ماه (دوم ژانویه) “

 

29_supermoon_size_1280

ناسا اعلام کرد در نخستین روز سال جاری میلادی ابرماه در آسمان ظاهر می شود. این نخستین ابرماه ۲۰۱۸ است و چند هفته بعد ابرماهی دیگر نیز در آسمان قابل مشاهده خواهد بود.

ابرماه زمانی اتفاق می افتد که این قمر در آسمان بزرگتر و درخشان تر به نظر بیاید. همچنین در این وضعیت مدار ماه کمترین فاصله با زمین را دارد. طی این رویداد، به طور معمول ماه ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان تر از ماه کامل به نظر می رسد. ابرماه معمولا هر ۱۳ ماه تکرار می شود.

جالب آنکه ابرماه دوم ۲۰۱۸ در ۳۱ ژانویه اتفاق می افتد. پدیده وقوع دو «ابرماه» در یک ماه هر دو سال و نیم یکبار اتفاق می افتد.

supermoon-sighting-from-724pm-and-until-954pm-on-november-14-in-malaysia-world-of-buzz-3

مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی خبرگزاری ایرنا افزود:در میان بومیان آمریکا هر ماه بدر، به ماهی شناخته می شود که در ارتباط با آب و هوای آن ماه از سال است. بر این اساس ماه بدر دی با توجه به شروع فصل زمستان به ماه کامل گرگ مشهور است.
وی گفت: ساعت ۵:۵۴ دقیقه بامداد سه شنبه ۱۲ دی ماه (دوم ژانویه) کره ماه به وضعیت ماه کامل و یا اصطلاحا به وضعیت ماه بدر می رسد و از آنجاکه در ساعت ۱:۲۴ دقیقه بامداد همین تاریخ ماه در کمترین فاصله با زمین قرار دارد به این ماه کامل ابر ماه یا سوپر مون گفته می شود.
عتیقی ادامه داد: در هنگام حضیض زمینی ماه ( کمترین فاصله ماه با زمین)، ماه ۳۵۶ هزار و ۵۶۶ کیلومتر با زمین فاصله دارد. بنابراین با طلوع ماه در شامگاه دوشنبه ۱۱ دی ماه که با اولین روز سال نو میلادی ۲۰۱۸ مصادف است، دومین ابر ماه سال ۹۶ و اولین ابر ماه از دو ابر ماه سال ۲۰۱۸ میلادی مشاهده می شود.
به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، ابر ماه دی ۹۶ ساعت ۱۷:۳۸ دقیقه دوشنبه ۱۱ دی از افق شرق – شمال شرق همراه با صورت فلکی دو پیکر طلوع می کند. این در حالی است که حدود نیم ساعت قبل خورشید در افق غربی پنهان شده است.
عتیقی ادامه داد: این ابر ماه از ابر ماه آذر ۹۶ به زمین نزدیک تر و تا ۱۴ درصد بزرگتر از دیگر ماه های بدر و حداکثر تا ۳۰ درصد درخشانتر است.ابر ماه بعدی ۱۲ بهمن ۹۶ خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به اینکه مشاهده ابر ماه با چشم غیر مسلح و در سراسر ایران تا پس از طلو ع خورشید در بامداد سه شنبه ۱۲ دی امکان پذیر است، گفت عکاسی در ترکیب با بناهای شاخص هر منطقه به ویژه بناهای تاریخی و مناظر طبیعی یکی از علائق رصدگران آماتور در سراسر جهان از جمله ایران است و این انجمن پذیرایی عکس های منتخب علاقمندان از این پدیده جذاب در کانال تلگرامی خود است.
عتیقی خاطر نشان کرد: نکته جالب در مورد این ابر ماه این است که طی سه ماه متوالی آذر، دی و بهمن ۹۶ همه ماه های کامل، ابرماه بودند و هستند و در ژانویه ۲۰۱۸ نیز دو ابر ماه یکی در روز اول و دیگری در روز پایانی ژانویه ۲۰۱۸ قابل مشاهده است.

وی گفت: به رغم اینکه در هر ماه یک ماه کامل داریم اما به علت مدار بیضوی ماه به دور زمین و شرایط قرار گیری ماه در این مدار در هنگام بدر با توجه به فاصله آن از زمین هر ماه یک ابر ماه نداریم چرا که ابرماه هنگامی قابل مشاهده است که ماه ضمن اینکه کامل شده در کمترین فاصله با زمین نیز قرار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *