با این روش، امتحان ریاضی را ساده کنید!

فراموشی ریاضی
اگر احساس می‌کنید قبل از شروع امتحان ریاضی یا سخنرانی جلوی جمعیتی از مردم، شبیه کودن‌ها هستید، می‌توانید یک تغییر ساده در پوزیشن بدنی‌تان ایجاد کنید. در مطالعه‌ی جدید محققان دانشگاه دولتی سن فرانسیسکو، ۱۲۵ دانشجوی کالج از لحاظ حل مسائل ریاضیاتی ساده مورد آزمایش قرار گرفتند. تفریق عدد ۷ از ۸۴۳ در ۱۵ ثانیه! آن‌ها باید حین محاسباتشان به جلو خم می‌شدند یا صاف می‌نشستند و شانه‌های‌شان را عقب می‌انداختند. ۵۵ درصد از دانشجویان گزارش دادند که حالت نشسته، حل مساله‌ی ریاضی را برای‌شان آسان‌تر کرد.
«اریک پپر» استاد آموزش سلامت، گفت: «پوزیشن بدنی برای کسانی که نسبت به ریاضی اضطراب دارند، می‌تواند تفاوت عظیمی ایجاد کند. وضعیت خم شدن به طرف جلو، فکر آن‌ها را مختل می‌کند و مغزشان از کار می‌افتد. آن‌ها نمی‌توانند به‌طور صحیح فکر کنند.» قبل از شروع مطالعه، دانشجویان پرسشنامه‌ای بی‌نام را پُر کردند؛ در این پرسشنامه از آن‌ها خواسته شده بود تا سطح اضطراب‌شان را در حین امتحانات و حل مسائل ریاضی رتبه‌بندی کنند. آن‌ها همچنین علائم فیزیکی استرس که در حین امتحان تجربه کردند را ذکر کردند.
به گفته‌ی «ریچارد هاروی» یکی از نویسندگان این مقاله و دانشیار آموزش سلامت، خم شدن به طرف جلو یک پوزیشن دفاعی است که می‌تواند خاطرات منفی گذشته در بدن و مغز را تحریک کند. دانشجویان بدون اضطراب از ریاضی، سود زیادی از این پوزیشنِ بهتر نبردند، اما متوجه شدند که حل مسائل ریاضی در زمانی که به طرف جلو خم شده‌اند تاحدی دشوارتر بود.
پپر و هاروی می‌گویند که این یافته‌ها درباره‌ی پوزیشن بدن به افراد کمک می‌کنند تا خودشان را برای انواع متفاوتی از عملکردهای استرس‌زا آماده کنند؛ نه فقط امتحانات ریاضی! ورزشکاران، موسیقی‌دانان و سخنرانان عمومی می‌توانند از یک پوزیشن بهتر سود ببرند. پپر گفت: «شما یک انتخاب دارید. می‌توانید از یک پوزیشن بهتر برای بهینه‌سازیِ تمرکزتان استفاده کنید.»
به گفته‌ی «لورن میسون» یکی از نویسندگان این مقاله و فارغ‌التحصیل دانشگاه سن فرانسیسکو، این توانمندسازی به ویژه برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که با چالش ترس کلیشه‌ای مواجه هستند، سودمند است. میسون به‌عنوان نسل اول دانشجویان کالج می‌داند دانشجویانی که به دلیل باورهای دیگران که می‌تواند درونی‌سازی شود، ترس و ناامنی را تجربه می‌کنند، عملکرد خوبی در امتحان ریاضی نخواهند داشت. میسون گفت: «من شخصاً از این پوزیشنِ توانمندکننده قبل از امتحانات دشوار مثل امتحان ریاضی بسیار سود برده‌ام.» او معتقد است که داشتن یک پوزیشن بدنی مطمئن‌تر به دانشجویان و همچنین بانوانی که وارد علوم و ریاضی می‌شوند، کمک کند.
میسون که طراحی آزمایش در این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «من همیشه نسبت به قابلیت‌های‌مان در زمینه‌ی ریاضی احساس ناامنی می‌کردم، اگر چه در دروس دیگر بهتر بودم. شما یک رابطه‌ی زودهنگام با ریاضی برقرار می‌کنید؛ مثلاً از مقطع ابتدایی می‌توانید این حس منفی را در تمام طول عمرتان با خود حمل کنید که بر برداشت از خودتان تاثیر می‌گذارد.»
به گفته‌ی میسون، نتایج این مطالعه یک راه ساده برای ارتقاء بسیاری از جنبه‌های زندگی را اثبات می‌کند، به‌ویژه وقتی استرس نقش مهمی داشته باشد. طریقه‌ی عملکرد ما و رابطه‌مان با فضای پیرامون‌مان نه تنها بر برداشت ما از خودمان، بلکه در برداشت دیگران از ما تاثیر می‌گذارد.»

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *