برترین جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول تنها شهری است که در میان دو قاره قراردارد. این شهر اروپایی آسیایی قلب اقتصادی، فرهنگی و تاریخی ترکیه است. مسلما شهری با پیشنه ی تاریخی غنی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی خواهد بود.

هر ساله تعداد زیادی گردشگر از کشورهایی نظیر آلمان، روسیه، فرانسه، انگلیس، هلند، ایتالیا و ایران به مقصد استانبول سفر می‌کنند. استانبول که زمانی پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ روم، عثمانی و بیزانس بوده است اکنون به یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان تبدیل شده که به‌سرعت در حال رشدکردن است. جذابیت‌های زیاد و بی‌نطیر استانبول نیاز امروزی اغلب گردشگرانی که این مقصد را انتخاب می‌کنند، برطرف می‌سازد. از این رو طبیعی است که با شهری گران روبه‌رو باشیم. اگر هزینه های اقتصادی در سفر به این شهر برایتان مطرح نیست بهتر است در فصل گرم تابستان (بین ماه‌های می و سپتامبر) به این شهر بروید. زیرا استامبول در همین فصل است که بیشترین گردشگر را پذیرا می‌شود و به طبع قیمت‌ها (خصوصا هزینه‌های اقامتی) هم بالاتر است. اما اگر ازدیاد جمعیت و هزینه ها ممکن است خللی در آرامش سفر شما ایجاد کند بهتر است در ماه‌های آوریل، اکتبر و نوامبر از این شهر زیبا بازدید کنید. جاذبه‌های گردشگری استانبول از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی همه نماد فرهنگ غنی این شهر دوست‌داشتنی هستند. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی تعدادی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

ایاصوفیه

این مسجد بی‌نطیر که به مدت ۱۰۰۰ سال کلیسای مسیحیت بوده به‌خاطر معماری بی‌همتا و باشکوه‌ خود شهرت جهانی یافته است. ایا صوفیه یا هاگیا صوفیا بعد از تصرف استانبول توسط ترک‌های عثمانی به مسجد ایا صوفیا تبدیل وبه دستور سلیمان اول با پوشاندن نقاشی‌ها و نگارگری‌های معرف دین مسیحی اولین نماز جمعه بعد از ۳ روز در آن اقامه شد. این مسجد در قرن ۶ میلادی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. بعد از جمهوری‌شدن کشور ترکیه رییس جمهور وقت مصطفی آتاتورک این مسجد را به موزه‌ای تاریخی تبدیل کرد. این بنا یکی از با‌ارزش ترین نمونه‌های به جا مانده از معماری دوره‌ی بیزانس است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ توپ‌قاپی(Topkapı Sarayı)

یکی دیگر از محبوب‌ترین جاذبه‌های شهر استانبول کاخ توپ‌قاپی است. اگر فیلم‌های تاریخی ترکیه ای را دنبال کرده‌باشید حتما نام این قصر باشکوه را شنیده‌اید. قصر توپکاپی که در زمان امپراطوری عثمانی مرکز اداری بوده است به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. این قصر در زمان عثمانی علاوه بر مرکز اداری، محل حرم سلطنتی نیز بوده است. این بنای با عظمت بر روی تپه‌ای مشرف بر دریای مرمره، تنگه‌ی بسفر و شاخ طلایی(مدخلی که بخش اروپایی استانبول را به دو بخش تقسیم می‌کند) واقع شده است. قدمت این سرا به ۱۵ قرن می‌رسدو دارای بخش‌هایی چون کتابخانه، اتاق‌های کارمندان، آشپزخانه، حرمسرا و… است. این مکان که اندکی بعد از دولت عثمانی به موزه تبدیل شد امروزه میزبان آثار گرانقدری چون الماس معروف ۸۶ قیراطی کاسیکچی (spoon maker)است. از آنجایی‌که در موزه‌ی توپقاپی آثار ادبی و فرهنگی بسیاری مربوط به ایرانیان نگهداری می‌شود، ممکن است بازدید از این موزه برای ایرانیان جذابیت خاص خود را داشته باشد.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای چورا

یکی دیگر از زیباترین معماری‌های باقی‌مانده از دوره‌ی بیزانس کلیسای چورای استانبول است که همانند کلیسای ایا صوفیا در دوره‌ی عثمانی به مسجد و امروزه به موزه تبدیل شده است. کلیسای چورا نسبت به سایر کلیساهای دوره‌ی بیزانس چندان بزرگ نیست. اما به دلیل بکر ماندن دکوربندی داخلی بسیار منحصربه فرد است. درهای ورودی اصلی، بدنه‌ی اصلی کلیسا و عبادگاه از قسمت‌های اصلی این معماری دیدنی است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern)

شهر استانبول در دوره‌های مختلف غالبا در محاصره بوده‌است. بنابراین نیاز به یک منبع آب شیرین برای شهر ضرروی و قابل تامل بود. از این رو چندین مخزن رو باز و زیرزمینی در دوره بیزانس در استانبول ساخته شد و آب از طریق آبراه‌هایی از مسافت‌های زیاد به این منابع سرریز می‌شده است. آب‌انبار باسیلیکای استانبول در سال ۵۳۲ میلادی به دستور امپراتور یوستینیانوس اول برای کاخ بیزانس و زمین‌های اطراف آن حفر و ساخته شد. این آب‌انبار، تقریباً دو‌ هزار مخزنی بزرگترین آب انبار موجود در دوره بیزانس است و در زیر شهر استانبول یا همان قسطنطنیه، قرار دارد. دلیل این نام‌گذاری، ستون‌های ردیفی آن است. به این آب‌انبار همچنین «سارای»، که به زبان ترکی به معنای «مکان» است، گفته می‌شود. امروزه در این آب انبارعلاوه بر دیدن ستون‌ها، سقف‌های طاقی شکل و سازه‌های هنری بسیار زیبا، اغلب صدای اجراهای موسیقی و رقص را می‌توانید بشنوید که بر جذابیت این مکان خاص می‌افزاید.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ و پارک ییلدیز (Yıldız)

یکی از بزرگتزین و زیباترین پارک‌های استانبول پارک ییلدیز است. این پارک که در منطقه‌ی بشیکتاش شهر استانبول واقع شده، زمانی اصلی‌ترین شکارگاه سلطان سلیمان بوده است. پس از گذشت مدتی از مهجوری این پارک کاخ ییلدیز به دستور سلطان عبدالحمید دوم در اواخر قرن ۱۹ میلادی در این مکان بنا می‌شود. این کاخ در واقع بنایی کوچک درون پارک بود که سلطان عبدالحمید آن‌را بازسازی و مورد استفاده‌ی خود و اطرافیانش قرار داد.

جاذبه های گردشگری استانبول

برج گالاتا

در قسمت شمالی شاخ طلایی به بنای زیبایی برمی‌خوریم که جلوه‌ای بی‌نطیر از معماری قرون وسطا را به تصویر می‌کشد.از بلندای برج گالاتا بهترین نمای شهر بیدار استانبول را خواهید دید. ازاین برج زیبا در قرن ۱۵ به‌عنوان دانجن ( زندان زیرزمینی داخل قلعه) استفاده می‌شد. اندکی بعد این برج به منظور نقاط استراتژیک دیده بانی آتش سوزی‌ها به کار گرفته شد و مدتی بعد به‌عنوان رصد خانه در اختیار تقی الدین نجوم شناس بود. امروزه این برج ۷۰ متری به زیبایی تمام آنچه که بر اثر گذر زمان بر خود دیده است را به نمایش می‌گذارد. برج گالاتا اکنون دارای یک کافه، یک رستوران سنتی و ۲ آسانسور است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

قلعه روملی حصار

در تنگه‌ی بسفر در ساحل روملی یکی از زیباترین ومشهورترین قلعه‌های کشور ترکیه واقع شده‌است. قلعه‌ی روملی حصار توسط سلطان محمد فاتح ساخته شد. دیوار این قلعه‌ی مستطیلی شکل حدود ۸۲ متر ارتفاع دارد. کنترل تنگه‌ی بسفر برای جلوگیری از هرگونه حمله‌ی احتمالی از جانب دریای سیاه دلیل اصلی ساخت قلعه‌ی روملی بوده‌است. این قلعه دارای سه برج اصلی، سه در ورودی اصلی، سیزده برج مراقبت کوچک، مسجد، مخزن صلاح، اتاق استقبال، زندان و… است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ دلمه باغچه

در قرن ۱۹ میلادی کاخی ساخته شد که آخرین سلاطین عثمانی از آن به عنوان کرسی حکومتی خود استفاده می‌کردند. در کاخ زیبایی دلمه باغچه به وضوح شاهد تلفیق مهماری عربی اروپایی خواهیم بود که این خود گواه قرار گرفتن این شهر در بین دوقاره است. این کاخ به دستور عبدالمجید یکم بنا شد. از آنجایی‌که مصطفی آتاتورک در دوره‌ی نخست وزیری خود در ترکیه سه ماه پایانی عمرش را در این کاخ گدراند، از این کاخ به عنوان کاخ آتاتورک نیزیاد می‌شود. کاخ دلمه باغچه در واقع لوکس ترین و جدید ترین کاخ عثمانی است که در ساخت آن از ۱۴ تن ورق طلا بهره گرفته‌اند.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد رستم پاشا

در دوران عثمانی، رستم پاشا صدرالعظم وقت که فردی ثروتمند و باهوش بود، دستو داد مسجدی با نام خودش در شهر استانبول بنا کنند. کاشی کاری‌های منحصر به‌فرد این مسجد نمونه‌ای دیگر از هنر معماری استاد سینان است. از قدمت این مسجد حدود ۵۰۰ سال می‌گذرد و واقع شدن آن در یک منطقه‌ی مرکزی تجاری دلیل خوبی برای به سرقت نرفتن کاشی‌کاری‌های گرانقدر این بنا محسوب می‌شود. معروف ترین کاشی این مسجد در سمت راست درب ورودی اصلی واقع شده‌است. بر روی این کاشی مینیاتوری از کعبه مربوط به سال ۱۰۵۰ است که زیبایی محصور کننده ای دارد. همچنین دیوار بین دیوار محراب و منبر این مسجد با طرحی از شاخه‌های پرشکوفه درختان تزئین شده که به گفته ی برخی سینان برای طراحی گل‌‌های این کاشی‌ها از نقش پارچه‌های پرطرفدار ترک در قرن ۱۶ الهام گرفته‌است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد سلیمانیه

به دستور پادشاه با اقتدار عثمانی سلطان سلیمان اول بزرگترین مسجد استانبول ساخته شد. مسجد سلیمانیه ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است که بالای تپه‌ای در بخش قدیمی شهر قرار دارد. مقبره‌ی سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان با چینی‌های بسیار زیبا و رنگ‌های مجذوب کننده در محوطه‌ی این مسجد قرار دارد.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *