بهترین ماسکهای خانگی و گیاهی برای روشن شدن پوست

پوست

۱۵ روشن کننده و سفید کننده پوست خانگی

۱- ماسک پاپایا و عسل:

شما به یک دوم فنجان پاپایا تازه و یک قاشق چای خوری عسل نیاز دارید.

در ابتدا تکه های پاپایا را خرد و سپس له کنید و تا زمانی که خمیری ضخیم و صاف بدست آید.بعد از آن عسل را به این مخلوط اضافه کنید،تا کاملا به خورد هم بروند سپس،خمیر یا ماسک بدست آمده را به روی صورت بمالید وبه مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد صورتتان را با آب گرم بشویید و دوباره با آب سرد بشویید با یک حوله خشک نمایید ؛ هر شب قبل از خواب از این ماسک استفاده کنید.

این ماسک برای پوست های چرب و معمولی ،بسیار مناسب می باشد.

احتیاط: پاپاین میتواند در بعضی مردم باعث ایجاد حساسیت کند اگر به پاپایا و محصولات مشابه آلرژی دارید از این ماسک های خانگی استفاده نکنید.

۲- ماسک پوست پرتغال خشک شده و ماست:

شما به مقداری پوست پرتغال و یک قاشق غذاخوری ماست نیاز دارید.

در ابتدا پوست های پرتغال را به مدت دو تا سه روز در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند.و بعد آنها را تغییر و سپس پودر کنید یک قاشق غذا خوری از پودر بدست آمده را با ماست ترکیب کنید تا یک خمیر صاف و نسبتا ضخیم بدست آید. ماسک و خمیر بدست آمده را روی پوست خود بمالید،و بعد از حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید. شما میتوانید این کار را هر شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

این ماسک برای تمام پوست ها مناسب میباشد.

۳- ماسک گوجه فرنگی،ماست و جو پرک:

شما به یک گوجه فرنگی،یک قاشق چای خوری ماست تازه و یک قاشق چای خوری ،از جوی پرک نیاز دارید.

در ابتدا باید گوجه فرنگی را نصف کنید و آب آن را بگیرید .بعد جو پرک را درون یک کاسه بریزید و آب گوجه فرنگی و ماست را با آن خوب مخلوط کنید ، سپس پوست را تمیز کنید و این ترکیب را روی پوست خود بمالید.و بعد از ۲۰ دقیقه،آنرا با آب گرم بشویید.و شما میتوانید،ترجیحا دو تا سه بار در هفته،از این ماسک استفاده نمایید.

این ماسک برای پوست های چرب ،معمولی و مختلط بسیار مناسب می باشد.

۴-ماسک شیر،آب لیمو و عسل:

تمام عناصر را در یک کاسه ترکیب کنید.بعد از اینکه صورت خود را تمیز کردید ،این ترکیب را روی پوست خود بمالید و بعد از حدود ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

ترجیحا از این ماسک ،قبل از خواب استفاده کنید و در نهایت در نظر داشته باشید که برای انواع پوست مناسب میباشد.

احتیاط: اگر شما سوزش کردید،( که به دلیل اسیدی بودن لیمو میباشد )،فورا ماسک را بشویید و تکه ای یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

۵- ماسک آرد نخود چی و گلاب یا ماست:

شما به دو قاشق غذا خوری آرد نخود چی،دو یا سه قاشق چای خوری گلاب یا ماست نیاز دارید.

تمام مواد را با هم ترکیب کنید،تا زمانی که یک مخلوط همگن و یکنواخت بدست آورید ؛ توجه داشته باشید که برای پوست های چرب و نرمال از گلاب و برای پوست های خشک،از ماست استفاده کنید سپس ماسک را روی پوست خود بمالید.و بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با آب گرم بشویید بهتر است که این کار را قبل از رفتن به رختخواب ،انجام دهید.

احتیاط: مطمئن شوید که برای پوست های خشک،به جای گلاب ،از ماست استفاده کنید.و گرنه مایک گلاب باعث میشود که پوستتان خشک تر هم شود.

۶- ماسک پودر چوب صندل :

شما به یک قاشق غذا خوری از این پودر و یک قاشق غذا خوری از پودر بادام و شیر نیاز دارید سپس این سه عنصر را مخلوط کنید و تا زمانی که یک خمیر صاف و همگن به دست آید آن را هم برنید.

احتیاط: اگر به لبنیات ،حساسیت دارید،به جای شیر ،از گلاب یا آب آلوئه ورا استفاده کنید.

۸- ماسک مرکبات:

شما به یک سفیده تخم مرغ ،یک قاشق چای خوری آب گریپفوروت؟یک قاشق چای خوری آب لیمو و در قاشق چای خوری خامه ترش ( نباید پر چرب باشد) نیاز دارید.

در ابتدا سفیده تخم مرغ را شکسته و داخل یک کاسه بریزید ک تا زمانی که پف کند ،آن را هم بزنید ودر کاسه دیگر خامه ترش و آب گریپفوروت و لیمو را ترکیب و در نهایت این دو ترکیب را با هم مخلوط کنید. ماسک را روی صورت خود بمالید و بعد از حدودا ۱۵ دقیقه با آب گرم بشویید ؛ ترجیحا از این ماسک قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید. این ماسک برای پوست های چرب ،نرمال و مختلط مناسب میباشد.

احتیاط: افرادی که پوست خشک دارند ،هم میتوانند از این ماسک استفاده کنند ،اما مطمئن باشند که بلافاصله بعد از آن ،پوست خود را مرطوب کنید.

۹- آب سیب زمینی:

شما فقط به یک عدد سیب زمینی نیاز دارید

سیب زمینی را پوست بکنید و سپس در قطعات کوچک برش دهید ، مواد را در قسمت هایی که میخواهید روشن شود،بمالید . و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بعد،با آب شستشو دهید. همچنین میتوانید آب سیب زمینی را گرفته و با استفاده از یک پد به صورت خود بمالید ؛ بهتر است که این کار را ،سه بار در هفته تکرار کنید ، این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: توجه داشته باشید که این ماسک سبب خشکی پوست میشود، سپس فراموش نکنید که بلافاصله بعد از آن ،از مرطوب کننده استفاده کنید.تا برای انواع پوست مناسب شود.

۱۰- ماسک آرد برنج و شیر:

شما به یک دوم فنجان برنج خام،۳ یا ۴ قاشق چای خوری شیر نیاز دارید.

برنج خام را به خوبی پودر کنید.سپس با شیر و آرد برنج ترکیب کنید و آن را روی پوست خود بمالید و بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با آب گرم بشویید ، این کار را دو یا سه بار در هفته تکرار کنید. این ماسک برای انواع پوست،مناسب است.

احتیاط : اگر به لبنیات حساسیت دارید، میتوانید گلاب و یا آب معمولی را جایگزین کنید.

۱۱- ماسک زغال اخته:

شما به تعدادی زغال اخته و یک دوم فنجان ماست نیاز دارید.

زغال اخته را له کرده و با ماست مخلوط کنید بعد ترکیب را روی صورتتان بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه با آب گرم شستشو دهید این کار را دو بار در هفته قبل از به رختخواب رفتن،انجام دهید. این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: اگر از اینکه به زغال اخته حساسیت دارید یا خیر؛مطمئین نیستید. حتما قبل از استفاده آن را در قسمتی دیگر از بدنتان تست کنید.

۱۲- اسکراب آلوئه ورا و آرد برنج:

شما به یک عدد برگ آلوئه ورا و دو قاشق غذا خوری آرد برنج نیاز دارید.

ابتدا برگ آلوئه ورا را باز کنید و ژل داخل آن را تخلیه کنید .بعد آرد برنج را درون ژل ،خیس کنید.و به آرامی به صورت دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید ؛ چند دقیقه صبر کنید و سپس ابتدا با آب گرم و بعد با آب سرد بشویید. با یک پد،صورت خود را خشک کنید و از مرطوب کننده استفاده نمایید ،بهتر است که از این اسکراب بعد از ظهرها استفاده نمایید تاثیر فوق العاده این اسکراب را پس از اندکی روز،مشاهده خواهید کرد. این اسکراب برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: در هنگام استفاده از اسکراب،به آرامی این کار را انجام دهید ؛ اعمال فشار بیش از حد میتواند به پوست شما آسیب برساند.

۱۳- اسکراب جوش شیرین:

شما به یک یا دو قاشق غذا خوری جوش شیرین و آب نیاز دارید.

این دوعنصر را با هم ترکیب کنید،تا حالت خمیری ایجاد شود سپس آن را به مناطقی که میخواهید روشن شوند،به مدت ۵ دقیقه قرار دهید بعد آن را با آب بشویید و از کرم مرطوب کننده ،استفاده کنید. برای اینکه واقعا تفاوت را در پوست خود احساس و مشاهده کنید،هفته ای یکبار این کار را تکرار کنید. این اسکراب برای انواع پوست مناسب می باشد.

احتیاط: اگر پوست حساسی دارید،از این اسکراب استفاده نکنید.

۱۴- ماسک سفید کننده شیر:

شیر یک سفید کننده طبیعی پوست است و شما میتوانید،شیر را به تنهایی استفاده کنید و یا اینکه چند قاشق غذا خوری،لیمو و یا عسل به آن اضافه کنید پس برای این کار فقط به ۲ یا ۳ قاشق غذا خوری شیر خام نیاز دارید.

شیر را روی پوست خود برای چند دقیقه ،ماساژ دهید ؛ این کار را به آرامی و از بالا به پایین و از پایین به بالا ماساژ دهید و بعد از ماساژ، صورت خود را فقط با آب بشویید.این ماسک برای انواع پوست،مناسب است.

احتیاط: مراقب باشید،که اگر پوست شما در معرض آکنه قرار دارد.از این ماسک استفاده نکنید که وضیعت را بدتر میکند.

۱۵- روغن های گیاهی و طبیعی برای روشن شدن پوست:

این روغن ها بسیار مستعد ایجاد آلرژی هستند، پس حتما قبل از استفاده از آن تست کنید.

۱- اسانس روغن گل رز:

این اسانس دارای عطری خوشایند میباشد و باعث میشود که پوست شما روشن شود و آکنه ،زخم و چین و چروک را کاهش میدهد ؛ شما به یک فنجان شیر سرد و ده قطره از اسانس روغن گل رز نیاز دارید.

روغن و شیر را با هم،به خوبی مخلوط کنید و سپس برای مدتی حتی روی کل بدن خود بمالید و بعد با آب بشویید شما میتوانید این کار را هر روز،یا یک روز در میان انجام دهید.این روغن برای انواع پوست،مناسب است.

۲- روغن اسانس پرتقال

این روغن ،برای ترویج تولید کلاژن،مناسب میباشد بنابراین،با علائم پیری ،مانند چروک ها و لکه های تیره مبارزه میکند و همچنین از آسیب پوست،در برابر uv محافظت میکند ودر نتیجه ،باعث روشن تر شدن و سالم تر شدن پوست میشود. شما به ۳ الی ۴ قطره از اسانس پرتقال، ۳ الی ۴ قطره روغن نارگیل و جوجوبا نیاز دارید ؛ در ابتدا،این دو روغن را ترکیب و روی بدن خود به مدت ۴ تا ۵ دقیقه ماساژ دهید و بعد از دقایقی ،با آب گرم بشویید ؛این کار را ،هر روز به مدت یک یا دو هفته انجام دهید. این روغن،برای انواع پوست مناسب است.

۳- روغن اسانس لیمو:

این روغن ،خواص چند منظوره دارد ضد عفونی کننده،ضد باکتریایی ،ضد آنتی اکسیدان و مرطوب کننده میباشد و همچنین باعث جوان سازی پوست شما میشود و ان را روشن تر میکند. شما به ۳ یا ۴ قطره روغن اسانس لیمو ،یک قاشق غذا خوری روغن جوجوبا یا آب نیاز دارید ؛ این روغن را با جوجوبا یا آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. برای دقایقی این کار را ادامه دهید و سپس با آب بشویید و یا میتوانید از یک تکه پنبه برای پاک کردن آن استفاده کنید ؛ به مدت یک هفته،هر روز این کار را تکرار کنید.این روغن،برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: بعد از اعمال این روغن،بلافاصله در معرض نور خورشید قرار نگیرید.زیرا ممکن است ،باعث آفتاب سوختگی شود.

۴- روغن اسانس ( نرویلی که در صنعت عطر سازی کاربرد دارد.)

این روغن،بر ای روشن شدن پوست به خوبی کاربرد دارد.و برای پوست های چرب بسیار مناسب است. و این روغن ،خواص ضد پیری هم دارد. شما به چند قطره روغن نرویلی ،یک قاشق غذا خوری و یک قاشق غذا خوری روغن حاصل نیاز دارید ؛ ابتدا هر دو روغن را با هم ترکیب کنید و روی پوست خود اعمال کنید.برای چند دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را بشویید یا با دستمال مرطوب یا پنبه پاک کنید .این کار را برای چند روز،تکرار کنید ؛ این روغن برای انواع پوست مناسب میباشد.

توصیه های روزانه مراقبت از پوست:

  • در کنار داروهای خانگی که در بالا ذکر شده است.این نکات را رعایت کنید تا سریع تر به نتیجه برسید:
  • صورت خود را هر روز ،یکبار در صبح و یکبار در شب با یک پاک کننده ملایم و مناسب نوع پوست خود،پاک کنید.
  • از اسکراب های ساده ،مثل آنهایی که در این مقاله ،ذکر شده است میتوانید دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.
  • از ماسک ها بیشتر از دوبار در هفته ،استفاده نکنید.
  • برای خشک کردن پوست صورت و گردن از حوله های نرم استفاده کنید.
  • استفاده از یک تونر، در هنگام مراقبت از پوست شما ضروری است که PH پوست را متعادل میکند و به عنوان یک مرطوب کننده نیز کاربرد دارد.

همیشه از مرطوب کننده هایی که برای پوست شما مناسب است ،استفاده کنید به عنوان مثال:

اگر پوست چرب دارید، از مرطوب کننده های بدون روغن استفاده کنید.

اگر پوست خشک دارید، از مرطوب کننده های قوی تر روغنی استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب هرگز نباید تمام شود و از بین برود،و مدام باید تمدید شود.چه هوای آفتابی باشد چه ابری.

متخصصان پوست توصیه میکنند از کرم های حداقل spf20 استفاده نمایند.

همیشه قبل از خوابیدن آرایش خود را پاک کنید.

اگر این کارها را به صورت روزانه انجام دهید، ما به شما تضمین میدهیم که پوستتان در عرض چند روز سالم تر میشود.

تغذیه ای برای روشن شدن پوست صورت و بدن

رژیم های غذایی هم میتوانند،به روشن شدن پوست شما کمک کنند ؛ پوست شما یک انعکاس مستقیم از چگونگی رژیم غذایی شما است علاوه بر اجتناب از مواد غذایی نا سالم مانند:غذاهای چرب ،تند،شیرین، میتوانید ،مواد غذایی خاصی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که به روند بهبود پوستتان کمک میکند.

غذاهای غنی از ویتامین c مثل:پرتقال و گریپ فوروت ،انبه، زغال اخته،کرم بروکلی و توت فرنگی.

ویتامین E یک ویتامین عالی برای حفظ پوست شماست.

آوو کادو،روغن زیتون، بادام سرشار از ویتامین E هستند.

اسیدهای چرب امگاء موجود در ماهی و دانه های چیا پوست شما را جوان سازی میکند.

خوردن اسفناج (چه پخته چه خام) باعث سم زدایی بدن و رفع چین وچروک میشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *