بهترین نوع قهوه کدام است؟

قهوه

قهوه

محققین با انجام ارزیابی فیزیکی و کیفی از قهوه‌ی عربیکا تولید شده در سه ناحیه‌ی مختلف کشور اتیوپی به عنوان یکی از صادر کنندگان اصلی قهوه، توانسته‌اند بهترین نوع قهوه را تعیین کنند.

قهوه یکی از کالاهای تجاری باارزش است، زیرا نوشیدنی قهوه یکی از مرسوم‌ترین نوشیدنی‌های دنیا است. برای بسیاری از کشورهای تولید‌کننده‌ی قهوه، تولید و فروش قهوه یکی از منابع اصلی درآمدی است و بخش زیادی از تولید ناخالص داخلی آن‌ها را شامل می‌شود. برای این کشورها، بازار بین‌المللی فروش قهوه چالش‌های فراوانی در بر دارد، زیرا کیفیت دانه‌های قهوه تعیین‌کننده‌ی میزان فروش و به‌دست آوردن مشتری دائمی است.

در سال ۲۰۲۰ قهوه‌ی عربیکا حدود ۶۰ درصد کل تولید قهوه در دنیا را به خود اختصاص داده است. در اتیوپی ۰.۷۶ میلیون هکتار زمین زیر کشت قهوه است و بیش از ۵۲۹ هزار تُن دانه‌ی قهوه در سال ۲۰۲۰ در این کشور تولید شده است. اتیوپی در آفریقا بیشترین تولید قهوه را دارد. این کشور سالانه ۷.۳۵ میلیون کیسه‌ی ۶۰ کیلوگرمی دانه‌ی قهوه تولید می‌کند که از این مقدار ۳.۹۸ میلیون کیسه را صادر می‌کند. در سال ۲۰۱۸ قهوه حدود ۳۴ درصد از صادرات کشور اتیوپی را به خود اختصاص داده است.

در جنوب غربی اتیوپی قهوه‌ی عربیکا جنگل‌های استوایی را به طور کامل در بر گرفته است. اکوسیستم جنگلی شرایط مناسبی برای رشد قهوه است و این شرایط تعیین‌کننده‌ی کیفیت قهوه‌ی تولیدی است. سیستم تولید و فرآوری قهوه نیز در تعیین کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل زیادی بر روی رشد و توسعه‌ی درخت قهوه تاثیرگذار هستند؛ ارتفاع، الگوی بارش، دما، رطوبت، نور و مواد مغذی موجود در خاک از مهمترین این عوام هستند. این عوامل تعیین‌کننده‌ی مواد شیمیایی موجود در دانه‌ی قهوه هستند که در نهایت بر روی طعم قهوه اثر می‌گذارند.

محققین قهوه‌های مختلف برداشت شده از جنگل‌های جنوب غربی اتیوپی را با روش‌های مختلف فرآوری کرده‌اند و از خبره‌ترین افراد در شناخت طعم قهوه استفاده کرده‌اند تا بهترین نوع قهوه را تعیین کنند. میزان آب موجود در دانه‌ی قهوه و همچنین میزان اسیدی بودن قهوه‌ی آماده شده از عواملی هستند که در طعم قهوه اثر زیادی دارند.

در این مطالعه، مشخص شده است که بهترین قهوه از دانه‌های قرمز رسیده‌ای به عمل می‌آید که به‌صورت دستی چیده شده‌اند. روش مورد استفاده در فرآوری قهوه نیز بهتر است به‌صورت فرآوری خشک در نظر گرفته شود؛ ولی باید طوری دانه‌ی قهوه خشک شود که رطوبت موجود در آن در بازه‌ی مناسب و مشخص باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *