بیماری‌های آرایشگاهی

نکاتی که تاثیر ماسک‌های پوستی را بیشتر می‌کنند

آرایشگاه

 

هنگامی که قصد دارید آرایشگاهی را برای آرایش و زیبایی خود انتخاب کنید، چه معیارهایی را در نظر می‌گیرید؟ نزدیک بودن آرایشگاه به محل کار یا منزل؟ پایین بودن قیمت خدمات؟ به روز بودن مدل‌ها و امکانات آرایشی؟ با تجربه و با سابقه بودن آرایشگر؟ آیا معیاری مانند اهمیت به وضعیت بهداشت و رعایت استانداردهای بهداشتی در یک آرایشگاه هم در انتخاب شما تأثیری دارد؟

 

انتقال بیماری‌ها از طریق آرایشگاه امری جدی است که گاه فراموش می‌شود. بیماری‌های قابل انتقال در آرایشگاه‌ها شامل:‌ بیماری‌های خونی و بیماری‌های پوستی است.

 

بیماریهای خونی شامل بیماری‌هایی است که از طریق خون (حتی به مقدار اندک) و خراش‌های پوستی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می‌شوند. بیماری‌های پوستی نیز مانند بیماری‌های قارچی و جوش‌های پوستی توسط وسایلی مانند شانه، برس و حوله آلوده انتقال می‌یابند.

 

از مهم ترین قارچ‌های پوست، قارچ کچلی است. از جمله بیماری‌های منتقله از طریق آرایشگاه‌ها می‌توان به ایدز، هپاتیت‌های B و C، زگیل، عفونت‌های قارچی و باکتریایی دیگر و بعضی بیماری‌های واگیرداراشاره کردکه بعضی از این بیماری‌ها حتّی خطر مرگ دارند.

 

ایجاد حساسیت پوستی به دلیل مواد استفاده شده برای مو، ناخن یا صورت می‌تواند برای مشتری و آرایشگر خطرناک باشد. علت انتقال بیماری از طریق آرایشگاه‌ها معمولا بریدگی‌های جزئی است که هنگام آرایش مو یا ناخن پیش می‌آید، بر اثر فعالیت‌هایی مانند بند انداختن، پوست افراد نازک می‌شود و منافذ پوستی هم باز می‌شوند و احتمال انتقال بیماری‌های پوستی افزایش می‌یابد.

 

تمیز بودن سرشویی عامل مهمی در جلوگیری از انتقال بیماری‌های پوست و مو و بیماری‌های قارچی است.

 

ویروس‌ها یکی دیگر از مشکلات پوستی است که ممکن است از طریق آرایشگاه‌ها منتقل شوند. مثلا زگیل ممکن است از این طریق منتقل شود و چون در سنین بالاتر زگیل‌هایی هم که به وجود می‌آیند مقاوم‌تر هستند، ممکن است در صورت بروز براحتی قابل درمان نباشند و نیاز به درمان‌هایی نظیر لیزر، فریز کردن یا دارو داشته باشند.

 

حتی ممکن است بیماری‌های ساده‌ای مانند تبخال در صورت یا بدن آرایشگر یا حتی در محلی که قابل دیدن نیست، وجود داشته باشد و در تماس با پوست سالم منتقل شود.

 

ضرورت استفاده از پیش‌بند یک بار مصرف

 

یکی از مسائلی که در بیشتر آرایشگاه ها مهم است، استفاده از پیش‌بند است. به طور معمول از هر پیش‌بند برای چند مشتری استفاده می‌شود و به این ترتیب امکان خطر انتقال بیماری‌های پوست و مو از طریق قسمتی که دور گردن بسته می‌شود و در ارتباط مستقیم با پوست است، وجود دارد. در آرایشگاه‌های معتبر از چسب‌های مخصوصی دور گردن استفاده می‌کنند، به این ترتیب پوست گردن در تماس مستقیم پیش‌بند نیست.

 

توصیه‌های مهم

 

ـ‌ ضروری است آرایشگاه‌ها از مواد گندزدا مانند الکل و ساولن در مواردی که وسایل و تجهیزات نیاز به استریل کردن باشد، استفاده کنند.

 

ـ‌ لازم است برای هر فرد به صورت جداگانه حوله و پیش‌بند استفاده شود، در غیر این صورت، از آرایشگر بخواهید حوله و پیش‌بند یک بار مصرف استفاده کند.

 

ـ‌ به دنبال درمان اساسی قارچ‌های پوست پا و ناخن خود باشید.

 

ـ‌ سرشویی آرایشگاه‌ها باید پس از هر بار استفاده، شسته و خشک شود.

 

ـ‌ افرادی که فقط می‌توانند از یک نوع شامپو استفاده کنند، باید هنگام مراجعه به آرایشگاه حتما شامپوی خود را همراه داشته باشند.

 

ـ‌ آرایشگر زنان باید پیش از شروع اصلاح صورت، نخ را با الکل ضدعفونی کرده و بعد از پایان کار هم برای کاهش التهاب پوست مشتری، از پماد اکسید روی استفاده کند.

 

ـ‌ برای مشتریان گذری، آرایشگر زنان باید تعدادی موچین ضد عفونی شده آماده داشته باشد و در طول روز یک موچین را فقط برای یک نفر استفاده کند. در پایان روز همه موچین‌ها را برای ضدعفونی شدن در الکل قرار دهد.

 

ـ‌ قیچی پس از هر بار کوتاه کردن مو باید با الکل ضدعفونی شود.

ـ‌ آرایشگران تیز بین می‌توانند با دیدن لک یا خال مشکوک یا ریزش مو و تغییرات ناخن که از دید خود فرد مخفی مانده‌اند، به سلامت فرد کمک کنند.

 

ـ‌ از به کار بردن تیغ برای بیش از یک نفر خودداری شود.

 

ـ‌ شانه‌ها پس از هر بار استفاده باید شسته و در ظرف محتوی الکل نگهداری شوند.

 

– کارکنان آرایشگاه‌ها نباید هنگام کار، بریدگی، خراشیدگی یا زخم باز داشته باشند.

 

– تا آنجا که ممکن است لباس عروس را اجاره نکنید.

 

– بهتر است هر مشتری هنگام مراجعه به آرایشگاه حوله خود را همراه بیاورد.

 

– مراقب کرم‌های سفیدکننده پوست در آرایشگاه‌ها باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *