تاجیک ایر، معرفی ایرلاین های ایران و جهان

تاجیک ایر هواپیمایی ملی و ایرلاین حامل پرچم تاجیکستان است که در حال حاضر با ۱۵ فروند هواپیما به ۱۹ مقصد در کشورهای قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، هند و ایران پرواز مستقیم دارد.

تاجیک ایر هواپیمایی و ایرلاین ملی کشور تاجیکستان است که در سال ۱۹۲۳ به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت هواپیمایی ایرفلوت (شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور روسیه و ایرلاین ملی شوروی سابق) تأسیس شد.

تاریخچه

اولین پرواز این شرکت هواپیمایی در تاریخ سوم سپتامبر سال ۱۹۲۴ از شهر بخارا به دوشنبه بود. نکته‌ قابل توجه در تاریخچه صنعت هوانوردی تاجیکستان این است که هواپیما دو سال زودتر از ماشین و پنج سال زودتر از قطار وارد کشور تاجیکستان شد. فرودگاه نیز برای اولین بار در شهر دوشنبه (استالین آباد در زمان شوروی سابق) ساخته شد و خطوط هواپیمایی از آنجا شروع به فعالیت کردند. پس از آن حمل‌ و نقل هوایی تاجیکستان، با توسعه ناوگان این شرکت هواپیمایی به سرعت توسعه یافت و به بخش مهمی از اقتصاد ملی تاجیکستان کمک کرد.

پس از گذشت چند سال تاجیک ایر توانست ارتباط منظمی میان مرکز جمهوری و شهرک‌های کوهستانی اطراف آن برقرار کند و مدت زمان مسیر رفت و آمد مردم به آنجا را کاهش دهد. در سال ۱۹۳۷ نیز، خطوط داخلی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر به طور کامل برقرار شده بود و ناوگان آن در حال توسعه بود. این سیر ادامه داشت تا اینکه با فروپاشی اتحاد شوروی سابق در سال ۱۹۹۱، این شرکت هواپیمایی از ایرفلوت مستقل شد و برنامه‌ها و مدیریت آن شکلی متفاوت به خود گرفت.

تاجیک ایر

در حال حاضر، دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی دوشنبه و فرودگاه خجند قطب‌های آن هستند. این شرکت هواپیمایی که تحت مالکیت کامل دولت تاجیکستان است، روزانه به ۱۹ مقصد در آسیای مرکزی، آسیای شرقی، آسیای جنوبی، غرب آسیا، خاورمیانه و اروپا پرواز مستقیم دارد. شرکت هواپیمایی تاجیک ایر، در سال ۲۰۱۲ بیش از ۳/۳۳ میلیون مسافر در سطح جهان منتقل کرده است.

مقاصد هواپیمایی تاجیک ایر

تاجیک ایر

شرکت هواپیمایی تاجیک ایر در حال حاضر به ۱۹ مقصد در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، هند، ایران و روسیه پرواز مستقیم دارد.

کشورفرودگاه
قزاقستانفرودگاه بین‌المللی آلماتی
قرقیزستانفرودگاه بین‌المللی مناس
تاجیکستان
  • فرودگاه بین‌المللی دوشنبه (قطب پروازی)
  • فرودگاه خجند
  • فرودگاه بین‌المللی قرغان‌تپه
چینفرودگاه بین‌المللی اورومچی دیووپو
هندفرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی
ایرانفرودگاه بین‌المللی امام خمینی
روسیه
  • مسکو: فرودگاه بین‌المللی دوموده‌دوو
  • نووسیبیرسک: فرودگاه تولمچوا
  • سن پترزبورگ: فرودگاه پالکوو
  • سورگوت: فرودگاه بین‌المللی سورگوت
  • یکاترینبورگ: فرودگاه کولتسوو

ناوگان هواپیمایی تاجیک ایر

تاجیک ایر

این هواپیمایی در حال حاضر با ۱۵ فروند هواپیما، فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

هواپیماتعداد در ناوگان (فروند)
آنتونوف An-26۱
بوئینگ ۷۳۷۳۰۰۱
بوئینگ ۷۳۷۵۰۰۲
بوئینگ ۷۵۷۲۰۰۳
یاکولوف یاک ۴۰۱
توپولوف۲
Xian MA60۲
Mil Mi-8۳
آنتونوف An-28۲

حادثه در هواپیمایی تاجیک ایر

تاجیک ایر

۲۸ آگوست سال ۱۹۹۳، یک فروند هواپیمای یاک ۴۰ متعلق به شرکت هواپیمایی تاجیک ایر هنگام پرواز به فرودگاه شهر دوشنبه سقوط کرد و ۸۲ نفر از ۸۶ سرنشین آن کشته شدند. دلیل سقوط هواپیما این بود که این نوع از هواپیما برای حمل تنها ۲۸ مسافر پیکربندی شده بود و تعداد مسافران و میزان بار در آن بیش از حد استاندارد بود. در نهایت هواپیما مجبور به فرود در باند فرودگاه شد و به دلیل داشتن سرعت بیش از حد به یک سازه بتنی برخورد کرد و پس از آن به درون رودخانه پنج افتاد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *