تبدیل خانه طبیب ارومیه به موزه

بنای قدیمی طبیب ارومیه پس از مرمت و ساماندهی تبدیل به موزه تاریخ طب می‌شود.

«حسن سپهرفر» سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت:

مرمت و ساماندهی ساختمان طبیب یا خانه چوبی دانشگاه ارومیه که یکی از ابنیه تاریخی موجود در پردیس دانشگاه ارومیه است، از چندی پیش شروع شده و با اتمام آن، مقدمات تبدیل این بنای ارزشمند تاریخی به موزه تاریخ طب فراهم خواهد شد.

سپهرفر افزود:

پس از بررسی‌ها، جلسات هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های لازم، پیشنهاد، تخصیص اعتبار و عقد قرار داد با پیمانکار ذی‌صلاح، طی فرآیند و ضوابط قانونی، کارگاه مرمتی این بنای تاریخی از اواخر سال گذشته شروع به فعالیت کرده و فعالیت آن هم‌اکنون در جریان است.

خانه طبیب

به گفته وی اصلاح ایرادهای سقف تخت بنا در سطح ۴۰ متر مربع، تهیه و آماده‌سازی و جاگذاری تیرهای چوبی برای سقف طبقات، تخریب بخش‌های فرسوده و اجرای آجرکاری به متراژ ۲ مترمکعب از اقدامات مهم مرمتی آن به‌شمار می‌آید.

وی همچنین گفت:

مرمت بخش‌هایی از دیوار سنگی در حجم ۱۵ مترمکعب، اجرای تخته‌کوبی روی تیرهای چوبی، گرمایش از کف در سه طبقه زیرزمین، همکف و اول اجرا خواهد شد. همچنین ایجاد سیستم برق و روشنایی کل ساختمان و احداث سرویس‌های بهداشتی در طبقات از دیگر عملیات مرمتی است.

سپهرفر افزود:

در ادامه عملیات مرمتی قصد داریم انجام سفیدکاری فضاهای داخلی، مرمت بالکن ورودی با تعویض تیرهای چوبی و فلزی، انجام لمبه‌کوبی سقف‌ها در طبقات، مرمت و رنگ‌آمیزی درب و پنجره‌های چوبی، مرمت و بهسازی راه پله چوبی داخل ساختمان، اجرای سنگ فرش کف زیرزمین، نصب پارکت در کف طبقات همکف و اول و نظافت و پاکسازی کل ساختمان را انجام داده و بنا را برای تبدیل به موزه تاریخ طب آماده کنیم.

سپهرفر اعتبار تخصیص‌یافته برای این پروژه را حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود:

این اعتبار از محل اعتبارات استانی تامین شده است. با اجرای این سرفصل‌های مرمتی، ساختمان طب آماده تبدیل به موزه تاریخ طب می‌شود که امیدواریم در سال جاری، این اتفاق بیفتد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *