جاذبه های گردشگری چین – هنگ کنگ

travel-to-hong-kong (1)

دیدنی های هنگ کنگ، شهر آسمان خراش های چین

هنگ کنگ شهری شلوغ، پرجنب و جوش و پر از چیزهای جذاب و شگفت‌انگیز برای گردشگران است. اگر قصد سفر به این دولت-شهر را دارید، با ما همراه شوید تا دیدنی‌های آن را به شما معرفی کنیم.

هنگ کنگ در دنیا به عنوان یک مرکز مالی مسحورکننده شناخته می‌شود و برای کسانی که دوست دارند خرید لوکسی را در سفر تجربه کنند، بهترین مقصد است. اما این دولت-شهر غرق در تاریخ و فرهنگ نیز است و  به جز دلمه‌ی چینی و افق شگفت‌انگیز و شکوهمند آن، چیزهای زیادی برای ترغیب گردشگران به سفر به این شهر دارد. هنگ کنگ انرژی‌ای دارد که توصیف آن بسیار دشوار است. میلیون‌ها نفر در فضایی کوچک زندگی می‌کنند و به نظر می‌رسد به نحوی عملکرد درستی هم دارند.در هر گوشه از این شهر یک چیز جدید و منحصر به فردی وجود دارد، اگرچه یک معبد باستانی باشد یا مغازه‌ی فروش آخرین ابزارهای الکترونیکی یا حتی مردی که پرنده‌اش را قفس بیرون می‌آورد تا با آن به پیاده‌روی برود. برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری این شهر، در ادامه همراه ما باشید.

استار فری (Star Ferry)

travel-to-hong-kong (2)

برای استفاده از استار فری (کشتی گذاره) مشهور هنگ کنگ که قدمت آن به سال ۱۸۸۰ میلادی بازمی‌گردد، فقط باید چند دلار هنگ کنگ پرداخت کنید و از یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات هنگ کنگ لذت ببرید. بندرگاه ویکتوریا مرکز این کشتی‌های گذاره است و کشتی‌های مختلف در هر اندازه‌ای مدام در آن رفت و آمد دارند و کاپیتان‌های ماهر کشتی‌ها مراقب‌اند که تصادف نکنند. وقتی که از مسیر اصلی، از Tsim Sha Tsui به بخش مرکزی می‌روید، برج‌های سر به فلک کشیده‌ی جزیره‌ی هنگ کنگ را می‌بینید که مقابل  کوه‌های سرسبز بلند قد برافراشته‌اند.

موقعیت استار فری روی نقشه

نسیمی که در این آب‌ها، دست نوازش بر صورت آدم می‌کشد، طراوت و نشاط را به او می بخشد و منطقه‌ی وسیع این بندرگاه، همچون پادزهری نسبت به محدوده‌ی کوچک شهر عمل می‌کند. در مورد برنامه‌ی حرکت کشتی‌ها نگران نباشید؛ در طول روز و حتی شب تا دیر وقت، تقریبا هر چند دقیقه یک بار این کشتی‌ها حرکت می‌کنند. پس همیشه می‌توانید به راحتی صندلی خوبی در جلو یا امتداد لبه‌ی کشتی رزرو کنید.

می‌توانید پرتوهای لیرزی زیبا را روی آسمان‌خراش در آسمان باشکوه شب به تماشا بنشینید

 مسیر بازگشت از بخش مرکزی به Tsim Sha Tsui هم مثل مسیر رفت بسیار زیبا است، با ساختمان‌هایی که گویی بالای یکدیگر ساخته شده است. اگر شب‌هنگام از این مسیر برگردید، می‌توانید نمایش شبانه‌‌ی باشکوهی از لیزر را به تماشا بنشینید. تماشای منظره‌ی ۳۶۰ درجه‌ای از پرتوهای لیزر روی آسمان‌خراش‌ها در هر دو طرف بندرگاه حتما ارزش دیدن دارد.

قله ویکتوریا

travel-to-hong-kong (3)

شما هنگ کنگ را نمی‌توانید ببینید مگر از خط افق قله‌ی ویکتوریا. برای رسیدن به این قله سوار تراموا شوید تا چشم‌اندازی بی‌بدیل از از آسمان‌خراش‌های هنگ کنگ، شلوغی شهر و جزایر اطراف آن داشته باشید (می‌توانید در ساختمان Murray، پشت هتل هیلتون بلیط تراموا تهیه کنید). حدود یک الی دو ساعت در اطراف منطقه‌ی پارک قدم بزنید و بگردید؛ طبیعت و گیاهان سرسبز و باطراوت این منطقه، در تضاد با مرکز شهر پرهیاهو قرار دارد. عصر بهترین زمان برای بازدید از این قله است، چون می‌توانید آسمان‌خراش‌ها را در مقابل آسمان جذاب شب ببینید. اگر بخواهیم یک جاذبه از هنگ کنگ را نام ببریم که حتما و حتما باید از آن بازدید کرد، همین قله‌ی ویکتوریا است.

موقعیت قله ویکتوریا روی نقشه

منطقه تجاری مرکزی ویکتوریا

travel-to-hong-kong (4)

در منطقه‌ی تجاری مرکزی ویکتوریا به گشت و گذار بپردازید؛ این گونه درمی‌یابید که چرا هنگ کنگ یکی از مراکز مالی بین‌المللی بزرگ جهان است. ممکن است در این محله چند ساختمان‌ به سبک دوران استعماری ببینید اما عمدتا ساختمان‌های قدیمی جای خود را به بناهای جدید داده‌اند، به طوری که به هر طرف که نگاه کنید، آسمان‌خراش‌ها را می‌بینید که به سمت آسمان کشیده شده‌اند.

موقعیت منطقه تجاری مرکزی ویکتوریا روی نقشه
برج بانک چین زمانی بلندترین ساختمان هنگ کنگ بود

اگر دیدن چنین شگفتی‌های مدرن بشری برای شما جذاب نیست، می‌توانید از باغ‌های جانورشناسی و گیاه‌شناسی یا برج مشهور بانک چین که در این منطقه قرار دارند، دیدن کنید. برج بانک چین زمانی بلندترین ساختمان هنگ کنگ بود و هنوز هم یکی از بلندترین برج‌های جهان محسوب می‌شود. معبد من مو (Man Mo Temple) یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین معابد چینی در جزیره‌ی هنگ کنگ است که در منطقه‌ی ویکتوریا قرار دارد؛ پس حتما سری هم به این بنای تاریخی بزنید.

معبد ونگ تای سین (Wong Tai Sin Temple)

travel-to-hong-kong (5)

معبد ونگ تای سین یکی از جدیدترین و می‌توان گفت یکی از جذاب‌ترین معابد در هنگ کنگ است. این معبد در منطقه‌ی Kowloon (این منطقه قسمتی از هنگ کنگ است که از توسط بندرگاه هنگ کنگ، از جزیره‌ی هنگ کنگ جدا شده است) قرار دارد و معبد اصلی، سازه‌ای شخصی بود که در سال ۱۹۲۰ میلادی ساخته شده بود. بعدها این بنا با ساختمانی جدیدتر (که در سال ۱۹۶۸ ساخته شد) جایگزین شد که همان بنایی است که امروزه در این منطقه قرار گرفته است. این معبد به احترام خدای تائو ونگ تای سین ساخته شد؛ مردم محلی او را به عنوان عامل خوش‌شانسی در مسابقات اسب‌سواری و شفادهنده‌ی بیماری‌ها می‌دانند.

موقعیت معبد ونگ تای سین روی نقشه
هر ساله در فصل پاییز، جشنواره‌ای در این معبد به نام ونگ تای سین برگزار می‌شود

هر ساله در فصل پاییز، جشنواره‌ای در این معبد به نام ونگ تای سین برگزار می‌شود. مجموعه‌ی معبد از چندین ساختمان تشکیل شده است که شامل سالن سه فرشته، باغ آرزوی خوب و سالنی می‌شود که به کنفوسیوس (مشهورترین فیلسوف، نظریه‌پرداز سیاسی و معلم چینی است که در چین باستان زندگی می‌کرد) و ۷۲ شاگردش اختصاص داده شده است. اگر به این معبد بروید، پیش‌گویان، عصاهای طلسم و دیگر اشیایی را در سالن بزرگی می‌بینید که بازدیدکنندگان هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. هچنین اینجا رسم است که میهمان‌ها، کمک مالی کوچکی برای نگهداری از معبد، تقدیم این بنا کنند.

Tsim Sha Tsui

travel-to-hong-kong (6)

Tsim Sha Tsui یک مرکز خرید و سرگرمی در جنوبی‌تری قسمت Kowloon قرار دارد. اگر دوست دارید واقعا بدانید در هنگ کنگ چه تفریحات و مغازه‌های خوبی وجود دارد، نباید بازدید از این مرکز را از دست بدهید. منطقه‌ی Tsim Sha Tsui  فرهنگ، معاشرت و آدب و رسوم مردم هنگ کنگ را به بهترین شکل نشان می‌دهد. خیابان ناتان (Nathan) شریان اصلی این منطقه است که می‌توانید در آن بهترین رستوران‌ها، بوتیک‌ها و دیگر مغازه‌های منحصر به فرد را پیدا کنید.

موقعیت Tsim Sha Tsui روی نقشه
مجموعه‌ی فرهنگی Tsim Sha Tsui برترین مرکز فرهنگی هنگ کنگ است

اگر به دنبال مغازه‌های لوکس هنگ کنگ هستید که شهرت جهانی دارند، می‌توانید در بهترین آن‌‌ها را در نزدیکی خیابان کانتون (Canton) بیابید. در انتهای جنوبی این محله، برج ساعت سابق راه آهن  Kowloon-Canton  را ببینید که یکی از جاذبه‌های هنگ کنگ است. مجموعه‌ی فرهنگی Tsim Sha Tsui برترین مرکز فرهنگی هنگ کنگ است که شامل جاذبه‌های گردشگری دیگری مثل موزه‌ی فضایی و موزه‌ی هنر هنگ کنگ می‌شود.

travel-to-hong-kong (7)

هنگ کنگ به عنوان منطقه‌ی ویژه‌ی اداری چین، درس جالبی در مورد تاثیرات فرهنگ باستانی چین، همچنین نگرش و تاریخ خود، مستقل از سرزمین اصلی چین ارائه می‌کند. بازدید از این شهر می‌تواند به طور کلی، چشم‌اندازی از زمین، دریا، معماری، سواحل شگفت‌انگیز، مسیرهای پیاده‌روی فوق‌العاده و روستاهای سنتی ماهیگیری با سرعت کندتری از زندگی باشد. هنگ کنگ قطعا یکی از تاثیرگذارترین شهرهای جهان است اما در مورد این شهر خیلی بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد، چیزهایی برای کشف وجود دارد. ادامه‌ی مقاله را دنبال کنید تا با دیدنی‌های این شهر پر جنب و جوش آشنا شوید.

خیابان ستاره ها

travel-to-hong-kong (8)

تندیس‌های ستاره‌های سینمای هنگ کنگ و چین در خیابان ستاره‌ها به نمایش درآمده است

اگر به Tsim Sha Tsui رفتید، حتما از خیابان ستاره‌ها بازدید کنید. خیابان ستاره‌ها گردشگاهی است که در آن شهر، از بهترین ستاره‌های مشهور فیلم‌های هنگ کنگی، از جمله هنرمند رزمی کار، بروس لی، تجلیل کرده و مجسمه‌های آن‌ها را در این خیابان در معرض دید عموم قرار داده است. این تفرجگاه در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده و در امتداد اسکله‌ی Tsim Sha Tsui قرار دارد. این خیابان به مجسمه‌های ستاره‌های چینی اختصاص داده شده که شبیه پیاده‌روی مشاهیر در هالیوود است.

موقعیت خیابان ستاره‌ها روی نقشه

خیابان ستاره‌ها تنها بخشی از تفرجگاه بسیار طولانی اسکله‌ی Tsim Sha Tsui است که مکانی پرطرفدار برای قدم زدن، آهسته دویدن، گشت و گذار  است، به خصوص چون که اینجا یکی از چند فضای باز موجود در منطقه است. این تفرجگاه شب‌ها مکانی فوق‌العاده برای تماشای سمفونی رقص نور در سراسر بندر  محسوب می‌شود. جایی پیدا کنید که بتوانید موسیقی‌ای را که همراه با این رقص نور پخش می‌شود، بشنوید.

پارک اقیانوس (Ocean Park)

travel-to-hong-kong (9)

پارک اقیانوس پارکی تفریحی است در آن می‌توانید تمامی هیجاناتی که در طول روز اشته باشید، تجربه کنید؛ قدم زدن در هنگ کنگ قدیمی، ترن هوایی، آکواریومی بزرگ و بازدید از حیات وحش نادر و غیربومی. بزرگترین گنبد آکواریومی جهان در پارک اقیانوس قرار دارد که قطر آن حدود ۵/۵ متر است. در این آکواریوم می‌توانید هزاران ماهی از ۴۰۰ نوع را به تماشا بنشینید. تونلی شگفت‌انگیز هم وجود دارد و علاوه بر تمامی زیبایی‌های این گنبد آکواریومی، شانس این را به شما می‌دهد که ستاره‌های دریایی و خیار دریایی را هم ببینید.

موقعیت پارک اقیانوس روی نقشه
تنها جایی که در هنگ کنگ می‌تواند با این پارک تفریحی رقابت کند، دیزنی‌لند این شهر است

علاوه بر دیدن موجودات دریایی، می‌توانید از «ماجرای پاندای غول‌پیکر» هم دیدن کنید؛ اینجا پانداهای بزرگ، پانداهای قرمز و سمندر بزرگ چینی (که در معرض خطر انقراض قرار دارند) را می‌‌توانید ببینید. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای با تمرکز بر قطب شمال و جنوب وجود دارد. سرگرمی‌های دیگری از جمله  Mine Train، رودخانه خروشان و چرخ و فلک فضایی وجود دارد. تنها جایی که در هنگ کنگ می‌تواند با این پارک تفریحی رقابت کند، دیزنی‌لند این شهر است.

خلیج و سواحل Repulse 

travel-to-hong-kong (10)

سفر به هنگ کنگ دقیقا با تعطیلات در ساحل مترادف نیست اما کیست که آفتاب و شن و ماسه را کنار دیگر تفریحات دوست نداشته باشد. ساحل خلیج Repulse محبوب‌ترین ساحل این کشور است و گذراندن یک روز در اینجا، با تجمل و رفاهی که سبک معمول خود هنگ کنگ است، همراه می‌شود. در پانسیون‌های «Hong Kong Life Saving Society»، بازدیدکنندگان می‌توانند معماری سنتی چینی را ببینند. اما در خلیج Repulse، تاثیرات معماری تاثیر گرفته از استعمار را به نمایش گذاشته است.

موقعیت خلیج و ساحل Repulse روی نقشه

از دیگر جاهایی که می‌توان یک روز خوب را کنار ساحل تجربه کرد، خلیج  Big Wave  است. در این خلیج آب به شکلی در جریان است که این خلیج تقریبا به شکل U درآمده است. یکی از تفریحات پرطرفدار در این ساحل، قدم زدن در مسیر پیاده‌روی مشهور Dragon’s Back تا خلیج Big Wave و شنا کردن است. اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها برای برگرداندنی شما به شهر، در دسترس هستند. برای گذراندن یک روز خوب کنار ساحل و خوردن غذایی خوشمزه، حتما به ساحل Shek O هم بروید. با حمل و نقل عمومی، می‌توانید به راحتی به این ساحل بروید.

بودای بزرگ (مجسمه بودا تیان تان)

جاذبه های توریستی سنگاپور

تندیس بودای بزرگ در نوع خود بزرگترین مجسمه‌ی خودایستای جهان است

این مجسمه‌ی ۳۴ متری، در بالای صومعه‌ی پو لین (Po Lin)، در جزیره‌ی لانتائو (Lantau Island) قرار دارد که تا زمانی که این مجسمه در سال ۱۹۹۳ در آن ساخته نشده بود، مکانی دورافتاده و خلوت بود. گفته می‌شود این  تندیس بودا در نوع خود، بزرگترین مجسمه‌ی خودایستا و غیرمتصل جهان است و ساخت آن حدود ۱۲ سال به طول انجامید.

موقعیت مجسمه‌ی بزرگ بودا روی نقشه

کسانی که بخواهند زود به قله‌ی لانتائو صعود کنند، می‌توانند صبح زود و با رهبری یک راهب به قله صعود کنند و طلوع آفتاب را از پس صومعه و اطراف دریا و جزایر به تماشا بنشینید. تنها مزارع چای هنگ کنگ در جنوب این صومعه قرار دارد و آب‌انبار زیبای شک پیک (Shek Pik) هم در جزیره‌ی لانتائو قرار گرفته است.

دهکده ماهیگیری تای ئو (Tai O)

travel-to-hong-kong (12)

سفر به روستای تای‌ئو تجربه‌ای منحصر به فرد است که در هیچ کجای هنگ کنگ نمی‌توان به دست آورد. این روستا دور از هیاهوی شهر، بازارهای شلوغ و پارک‌های تفریحی قرار دارد و مردمی در آن هستند که آرام‌تر زندگی می‌کنند و سبک زندگی سنتی‌تری دارند. مردم تانکا (Tanka) که در تای‌ئو زندگی می‌کنند، جزیره‌ی لانتائو را پیدا کرده و خانه‌های خود را روی پایه‌های چوبی و فلزی، روی مردابی ساختند که جامعه‌ای از ماهیگیران هستند.

موقعیت روستای تای‌ئو روی نقشه

بعد از این که از بازارهای محلی بازدید کرده و طعم برخی غذاهای دریایی تازه نوش جان کردید، روستائیان می‌توانند شما را با قایق دور روستا بگردانند. هر از گاهی دلفین‌های صورتی که در معرض خطر انقراض قرار دارند، در آب‌های اطراف روستا به چشم می‌خورد.

بازار شبانه خیابان تمپل (Temple Street Night Market)

travel-to-hong-kong (13)

یکی دیگر از جاهایی که در منطقه‌ی Kowloon باید از آن بازدید کرد، بازار شبانه‌ی خیابان تمپل است. این بازار جایی است که می‌توانید بهترین غذاها، کالاها و محصولات را پیدا کنید. در این بازار شبانه فروشندگان همه چیز از غذا و لباس گرفته تا زیورآلات و صنایع دستی چینی می‌فروشند. اگر از خرید خسته شدید، می‌توانید کنار یک پیشگو بنشینید یا به صدای اپرای کانتونی سنتی گوش فرا دهید که در بیرون معبد تین هووآ (Tin Hua) به اجرا در می‌آید. در این اپرا، نوازندگان حرفه‌ای و آماتور، برای میهمانان فرهنگ موسیقی این کشور را به نمایش می‌گذارند.

موقعیت بازار شبانه‌ی خیابان تمپل روی نقشه

مسیر پیاده روی Dragon’s Back 

travel-to-hong-kong (14)

این مسیر چشم‌انداز بسیار زیبایی بر اقیانوس، خلیج Big Wave، کوه Collinson، استنلی (Stanley)، و Shek O دارد

اگر به اندازه‌ی کافی از هنگ کنگ و مناطق اطراف آن بازدید کرده و آماده‌ی کمی ورزش و تحرک باشید، حتما سری به مسیر پیاده‌روی Dragon’s Back بزنید. این مسیر پرطرفدار، چشم‌انداز بسیار زیبایی بر اقیانوس، خلیج Big Wave، کوه Collinson، استنلی (Stanley)، و Shek O دارد. آمدن به این مکان می‌تواند تغییر خوشایندی باشد از شلوغی و صداهای ناهنجار شهر بزرگ به شنیدن صدای آواز پرندگان، شرشر آبشارهای کوچک و صدای حرکت برگ‌هایی که در اثر نسیم ملایم اقیانوس، ایجاد می‌شود.

موقعیت مسیر پیاده‌روی Dragon’s Back روی نقشه

پیاده‌روی در این مسیر نسبتا آسان است اما حتما پیاده‌روی خود را از بخش ۸ (ایستگاه اتوبوس Tei Wan) آغاز کنید. از اینجا، مسیر نسبتا کوتاهی سربالا است و پس از آن عمدتا تا خلیج Big Wave سراشیبی است. در این مکان می‌توانید سوار تاکسی یا مینی‌بوس شده و به Shek O بروید. هر دوی این مکان‌ها، جای بسیار شگفت‌انگیزی برای شنا است و سواحل چشم‌نوازی دارد. در Shek O انواع رستوران‌های مختلف وجود دارد که غذاهای بسیار خوبی سرو می‌کنند. برای رفتن به این مکان حتما مایو و حوله به همراه داشته باشید. بعد از شنا خوردن اسموتی‌های میوه یا بستنی می‌تواند پایان‌بخش خوبی برای روز دل‌انگیز شما باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *