دانلود کتاب دنیای گمشده عیلام

نام کتاب: دنیای گمشده عیلام
مؤلف: والتر هینتس
ترجمه: فیروز فیروزنیا
زبان کتاب: فارسی
فرمت: PDF
تعداد صفحات: ۲۱۶ صفحه
حجم فایل: ۷٫۵ مگابایت

دنیای گمشده عیلام

تا امروز تنها تاریخ قابل استفاده عیلام «تاریخ ایران اولیه» جورج جی کامرون است که در ۱۹۳۶ در شیکاگو چاپ شده است، ولی این تاریخ محدود به تاریخ سیاسی عیلام است. اکنون این کتاب به کمک رنه لابات ونویسنده طبع جدید «تاریخ اعصار قدیم کمبریج» تکمیل شده است. با وجود این، این افزوده‌ها دوران بعد از ۱۰۰۰ ق.م. را نمی‌پوشاند و جای نوشته‌ای که تصویر کاملی از تاریخ و تمدن عیلام را با آخرین اطلاعات به دست بدهد، بهنحو تأسف‌آوری خالی است.
این کتاب تلاشی است به منظور آنکه برای اولین بار طرح یک قطعه مفقود، عیلام، را در گردونه تاریخ بدست بدهد. من نه تنها حوادث خارجی را ذکر کرده‌ام، بلکه آنچه را امروز از تمدن عیلام می‌فهمیم: زبان و نوشتار، مذهب و قانون، و هنر آن را، شرح داده‌ام. طبعا مطالب بسیار زیادی، هم به سبب منابع نامناسب و هم به دلیل مشکل عظیم زبانی آنان نامتیقین می‌ماند.

امروز هر فرد تحصیلکرده‌ای در مورد سومر و آکاد اطلاعی دارد، راجع به حتی‌ها و آسوری‌ها، مادها و پارس‌ها مطلبی شنیده است. اما عیلام تقریبا ناشناخته مانده است.
با این وجود، عیلامیان، در میان مردم خاور نزدیک، فرهنگی برجسته و تاریخی داشتند که بیشتر از دو هزار سال را در بر می‌گیرد. عیلام – که امروز در جنوب غرب ایران قرار دارد – به سختی تن به پژوهش می‌دهد، همچنانکه پژوهشگر فرانسوی ام. ج. استیو اخیرا پس از کشف رمز هزاران نقش مهر عیلامی نوشت: «عیلام فقط با اکراه شدیدا به آشکار کردن اسرار خود رضایت می‌دهد». آخرین، اما نه کم‌اهمیت‌ترین، امر اینکه زبان عیلام، که یکی از ظریف‌ترین زبان‌هایی است که پژوهشگران شناخته‌اند، به سختی در مقابل کشف شدن رمزش مقاومت می‌کند.
 download-book

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. رامی گفت:

  سپاس فراوان درود بسیار

 2. محمد گفت:

  سپاسگزارم
  ترویج دانش کار بسیار ارزشمندیه،ممنون بابت زحمات بی دریغ شما

 3. محمودبرجی گفت:

  باسلام بسیارجالب است ازتون متشکرم از گذاشتن این همه کتاب مورد علاقه من ان هم به صورت رایگان موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *