دوربین دوم در کدام پرچمدار عملکرد بهتری دارد؛ آیفون ۱۰، میت ۱۰ پرو یا گلکسی نوت ۸

بعد از فتح پرچمداران اخیر، حالا دوربین دوگانه آنقدر فراگیر شده که حتی بین میان رده ها هم به چشم می خورد. این قابلیت آرام آرام به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل شده و حسابی توجه کاربران را درگیر کرده است. اما اگر بخواهیم ببینیم داستان از کجا شروع شد، باید به کره برویم. هرچند سامسونگ سال گذشته دوربین دوگانه را کمی دیرتر از رقبا به گلکسی نوت ۸  اضافه کرد، اما باید بدانید که اولین موبایل مجهز به دوربین دوگانه توسط این شرکت ساخته شده است؛ یک موبایل تاشو به نام SCH-B710 که در سال ۲۰۰۷ درست ۲ ماه قبل از اولین آیفون، به شکل محدود برای بازار داخلی کره معرفی شد.

اولین تلفن هوشمند مجهز به دوربین دوگانه هم ساخت کره بود، اما این بار ال جی که Optimus 3D را در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه کرد. البته در نهایت این HTC بود که در همان سال بالاخره موفق شد با عرضه EVO 3D، توجه ها را به دوربین دوگانه جلب کند. حتماً به یاد دارید که در آن سالها تلویزیون های ۳ بعدی در اوج بودند، پس تعجبی نداشت که دوربین دوگانه هم به عنوانن ابزاری برای ساخت ویدیوهای ۳ بعدی ارائه می شد. در نهایت ایده ی تلویزیون ۳ بعدی با شکست روبرو شد و این رویه به فرجامی نرسید.

اولین موبایل مجهز به دوربین دوگانه را سامسونگ ساخت

تا ۳ سال بعد که HTC از یک موبایل دیگر با ۲ دوربین پرده برداشت. این محصول One M8 نام داشت و برای اولین بار دوربین دوگانه را، در روشی شبیه به موبایل های امروزی پیاده سازی کرده بود. در موبایل تایوانی دوربین اصلی ۴ مگاپیکسلی (از نوع اولترا پیکسل) بود و دوربین ۲ مگاپیکسلی دوم، برای افزودن عمق به تصویر استفاده می شد.

پیدا کردن ترکیب تیم برنده

در آن سالها موبایل های اچ تی سی با مشکلات زیادی از جمله عملکرد ناپایدار دوربین مواجه بودند و این شرکت در جلب توجه کاربران به اهمیت دوربین دوگانه ناکام ماند. با شکست One M8 در حقیقت باید LG G5 را به عنوان محصولی انتخاب کنیم که بالاخره موفق شد در سال ۲۰۱۶ دوربین دوگانه را به شکل موفق در اختیار کاربران قرار دهد. البته ال جی در این محصول نسبت به موبایل های قبلی رویه متفاوتی را پیش گرفته بود. تنها تفاوت دوربین دوم این بود که لنز عریض ۱۳۵ درجه ای داشت و قادر بود سوژه های بیشتری در تصویر جای دهد.

در نهایت سال ۲۰۱۶ زمان اوج گرفتن دوربین های دوگانه بود و رقبا یکی یکی وارد میدان شدند، از جمله هواوی که در همکاری با دوربین ساز معروف آلمان لایکا، در موبایل P9 تعریف جدیدی از دوربین دوگانه ارائه داد. پرچمدار هواوی حین عکاسی، هر دو لنز را به شکل همزمان دخالت می داد، اینکه لنز اول رنگی عکاسی می کرد و دومی از همان صحنه به شکل سیاه و سفید. در نهایت هم تصویر نهایی از ترکیب این ۲ عکس تشکیل می شد.

راه حل نهایی: لنز تله فوتو

سرانجام در سال ۲۰۱۶ و کمی بعد ۲۰۱۷ اپل و سامسونگ هم با آیفون ۷ پلاس و گلکسی نوت ۸ میدان رقابت میان پرچمداران مجهز به دوربین دوگانه وارد شدند. اما هر دو شرکت بر خلاف هواوی با اضافه کردن لنز تله، دوربین دوم را به عنوان ابزاری برای عکاسی با ۲ برابر زوم اپتیکال در نظر گرفته بودند. در حقیقت وجود لنز تله، بدون افت کیفیت عکاسی با بزرگنمایی ۲ برابر را برای کاربر امکان پذیر می کند.

حالا پس از مدتی آزمون و خطا روی روش های مختلف، به نظر می رسد ۳ تولید کننده اول موبایل به توافق رسیده اند که بهترین انتخاب برای دوربین دوم لنز تله فوتو است. اپل، هواوی و سامسونگ هر ۳ پرچمدار اخیر خود را با قابلیت بزرگنمایی ۲ برابر از طریق لنز دوم معرفی کرده اند. البته تجربه شخصی بنده هم در طول مدتی که به بررسی موبایل های مختلف مشغول هستم، همین موضوع را نشان می دهد که امکان زوم ۲ برابر، در زندگی روزمره بیشتر از لنز عریض یا حسگر سیاه و سفید به درد می خورد.

بهترین در پیاده سازی

در ادامه نگاهی داریم به عملکرد دوربین دوم در آیفون ۱۰ اپل، هوآوی میت ۱۰ پرو  و سامسونگ گلکسی نوت ۸ . اما قبل از هرچیز، مشخصات دوربین این ۳ رقیب را روی کاغذ مقایسه کنیم.

بر اساس جدول مشخصات، هر ۳ پرچمدار به دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی مجهز هستند، دوربین دوم به لنز تله فوتو مجهز شده و هر ۳ قادر هستند عکس هایی با زمینه محو ثبت کنند. البته تفاوت هایی هم در این بین به چشم می خورد. دوربین دوم آیفون ۱۰ و نوت ۸، مثل دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی است. رقمی که برای میت ۱۰ پرو ۲۰ مگاپیکسل در نظر گرفته شده است. تفاوت دیگر اینکه دوربین دوم در میت ۱۰ پرو سیاه و سفید است. این دوربین اطلاعاتی مثل کنتراست و میزان نور را ثبت می کند و اضافه کردن رنگها بر عهده دوربین اصلی قرار دارد.

دریچه دیافراگم دوربین میت ۱۰ پرو بیشتر از ۲ رقیب باز می شود و این موضوع ضریب اف دوربین را به ۱.۶ رسانده است، در نتیجه این محصول قادر است در محیط های تاریک نور بیشتری جذب کند (برای آشنایی با تاثیر گشادگی دریچه دیافراگم در کیفیت دوربین موبایل. اما در طرف مقابل گلکسی نوت ۸ اولین تلفن هوشمند بود که با دوربین دوگانه عرضه شد و در هر ۲ لنز به لرزشگیر اپتیکال مجهز بود. کمی بعد اپل هم آیفون ۱۰ را با همین خصوصیت رونمایی کرد و به رقیب کره ای خود پیوست.

دنیای واقعی

اما گذشته از مباحث تئوری، در دنیای واقعی تا وقتی نور محیط مناسب باشد، لنز دوم هر ۳ محصول قادر است شما راضی کند. اگر به بخش های تیره در پایین تصویر توجه کنید، گلکسی نوت ۸ موفق شده با کنتراست مناسب تری عکاسی کند و جزئیات برگ های تیره نمایان تر هستند، اما هر سه محصول در مجموع نمره قبولی را دریافت می کنند.

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی لینک ها کلیک کنید: نمونه عکس میت ۱۰ پرو، نمونه عکس گلکسی نوت ۸، نمونه عکس آیفون ۱۰٫ یک تفاوت دیگر اینکه گلکسی نوت ۸ تصویر را با رنگ هایی اشباع تر از دو رقیب دیگر ثبت می کند.

در برش ۱۰۰ درصد از تصویر بالا، عملکرد میت ۱۰ پرو با کمی نویز همراه است و در آیفون ۱۰ پردازش های ثانویه میزان جزئیات را کمی کاهش داده اند. تصویر در اندازه واقعی: نمونه عکس میت ۱۰ پرو، نمونه عکس گلکسی نوت ۸، نمونه عکس آیفون ۱۰٫

اما تفاوت اصلی وقتی مشخص می شود که در تصویر نوشتار وجود داشته باشد. این همان جایی است که لرزشگیر اپتیکال خودش را نشان می دهد. در برش ۱۰۰ درصد از تصویر پایین مشاهده می کنید که متن در عکس ثبت شده با نوت ۸ و آیفون ۱۰، به مراتب از میت ۱۰ پرو خوانا تر است.

در سناریوی بعدی عکاسی از سوژه های متحرک را امتحان کردیم.

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر، باز هم مزیت وجود لرزشگیر اپتیکال در دوربین دوم گلکسی نوت و آیفون نمایان است، اما پرچمدار سامسونگ از نظر خوانا بودن متن و وضوح سوژه های متحرک، بالاترین نمره را دریافت می کند.

شاید دقت کرده باشید که برخی اوقات گوشه های تصویر، در عکس ها تار یا با جزئیات کم ثبت می شود. دلیل این موضوع هم به ضعف سخت افزار و حسگر دوربین ها برای فوکوس روی گوشه های تصویر باز می گردد. برای اینکه کمی به ۳ پرچمدار تحت بررسی سخت گرفته باشیم، این تصویر را ثبت کردیم تا توانایی دستگاه برای ثبت جزئیات و فوکوس روی گوشه تصویر مشخص شود.

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر مشاهده می کنیم که آیفون ۱۰ و نوت ۸ نمره قبولی را دریافت کرده و در ثبت جزئیات در گوشه تصویر موفق تر هستند.

اما کاربرد اصلی لنز تله هنگامی است که سوژه در فاصله دور از شما قرار داشته باشد. در تصویر بعدی می خواهیم بدانیم کدام پرچمدار قادر است در نور کم عکسی واضح از سوژه ای دور دست تهیه کند.

در برش ۱۰۰ درصد از این تصویر هر ۳ پرچمدار نمره قبولی را دریافت می کنند، اما میت ۱۰ پرو به لطف ضریب اف ۱.۶ در جذب نور کافی، از دو رقیب خود موفق تر است که با ضریب ۱.۷ و ۱.۸ عکس را ثبت کرده اند.

اما اگر سوژه نزدیک و محیط باز هم نسبتاً تاریک باشد چطور؟

در محیط نه چندان پر نور داخلی، میت ۱۰ پرو با ضریب اف مناسب خود جزئیات را به خوبی ثبت می کند. دوربین دوم گلکسی نوت ۸ هم نمره قبولی را دریافت می کند، اما به نظر می رسد آیفون ۱۰ برای کاهش نویز تصویر، مجبور شده کمی از جزئیات عکس را فدا کند.

۳ پرچمداری که در این بررسی حضور دارند همگی از باکیفیت ترین موبایل هایی هستند که تا امروز به بازار عرضه شده اند و برچسب قیمت گرانی هم دارند، بر همین اساس انتظار می رود بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. این موضوع البته تا حد زیادی هم صدق می کند و هر محصول نقاط قوت و ضعف خود را دارد. اما اگر اختلاف قیمت قابل توجه بین این ۳ موبایل در بازار کشورمان را در نظر بگیریم، برنده نهایی تا حد زیادی مشخص می شود. بر اساس نمونه عکس هایی که مشاهده کردیم، به نظر می رسد گلکسی نوت ۸ به راحتی می تواند با عملکرد عالی خود، رقیب گران قیمت تر یعنی آیفون ۱۰ را از میدان رقابت خارج کند.

 

میت ۱۰ پرو با گشادگی مناسب دریچه دیافراگم خود در محیط های کم نور عملکرد خوبی دارد، اما یک مزیت مهم در گلکسی نوت ۸ به چشم می خورد که این محصول را به انتخاب بهتری تبدیل می کند. هر دو لنز دوربین دوگانه در پرچمدار سامسونگ به لرزشگیر مکانیکی مجهز هستند و اهمیت این موضوع را وقتی احساس می کنید که در حال عکاسی با لنز تله از فواصل دور باشید. به نظر شما کدام یک از این ۳ تولید کننده اصلی موبایل در جهان، بهتر از ۲ رقیب موفق شده دوربین دوم را در پرچمدار آخر خود پیاده سازی کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *