دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.

گروهی از باستان‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا و موزه‌ی جنوب استرالیا، فسیل‌های دو حیوان نرم تن را پیدا کرده‌اند که در حدود ۵۵۰ میلیون سال قبل در اقیانوس‌های سطحی زندگی می‌کرده‌اند. قدمت آن‌ها به دوره‌ی ادیاکاران می‌رسد. حیوانات فسیلی تازه کشف شده که «اوباموس کورناتوس» و «آتنبوریتس جانیا» نام دارند، بخشی از نرم‌تنان دوره‌ی ادیاکاران بودند.
پروفسور «ماری دروسر» از دانشگاه کالیفرنیا به همراه همکارانش این چنین توضیح دادند: «اوباموس کورناتوس نامی که به خاطر علاقه‌ی بسیار زیاد پرزیدنت «باراک اوباما» انتخاب شده است، طولی به میزان ۰.۵ تا ۲ سانتی‌متر داشت و شیارهای برجسته‌ای هم در سطح خود داشت. این موجودِ دیسک‌شکل ظاهراً حرکت نمی‌کرد؛ بلکه در لایه‌ای ضخیم از ماده‌ی آلی اقیانوس به طور ساکن می‌ماند؛ این ماده‌ی کف اقیانوس ‌ابتدایی را پوشش می‌داد. آتنبوریتس جانیا که به خاطر پژوهش‌ها و حمایت‌هایش از دیرینه‌شناسیِ طبیعت‌شناس انگلیسی به نام «سر دیوید آتنبورگ» این‌طور نام‌گذاری شده است، کمتر از یک سانتی‌متر بود. این موجود ریز با شیارهای درونی و ظاهری کشمش مانند، شناخته می‌شد.»
در سیستم طبقه‌بندی سلسله مراتبی، نرم‌تنان ادیاکاران هنوز به صورت دسته‌ای سازماندهی نشده‌اند و همچنین اطلاعات اندکی در خصوص نحوه‌ی ارتباط آن‌ها با حیوانات امروزی در دست است. پروفسور دروسر بیان کرد: «دو سرده‌ای که ما شناسایی کردیم، با هر چیز دیگری که قبلاً توصیف شده است، فرق دارند. ما از مدت‌ها پیش شواهدی درباره‌ی این حیوانات به‌دست آورده‌ایم، اما مدتی زمان برد تا بفهمیم آن‌ها بخشی از یک حیوان دیگر نیستند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *