راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

اگرچه آنتالیا شهری است که برای تعطیلات، در اقامتگاه‌های خارج از شهرش شناخته شده، اما هنوز هم این شهر  یک مقصد فرهنگی است که در اکثر ماه‌های سال از آب و هوایی عالی برخوردار است. موقعیت جغرافیایی این شهر سبب گشته است تا به مقصد مناسبی برای سفرهای ماه عسلی و خانوادگی تبدیل شود.

آنتالیا بزرگترین شهر در طول ساحل مدیترانه‌ای ترکیه محسوب می‌شود. در مقایسه با استانبول، این شهر بسیار ارزان‌تر است. می‌توان در مرکز تاریخی و دوست داشتنی شهر، هتل‌های مقرون به صرفه و خوبی پیدا کرد. یکی از جنبه‌های خوب این شهر که نمود پیدا می‌کند این است که اکثر جاذبه‌های توریستی آن نه تنها رایگان هستند، بلکه در فضای باز هم قرار گرفته‌اند. علاوه بر این‌ها تعدادی از سواحل زیبا هم در نزدیکی شهر واقع شده‌اند که همین موضوع سبب شده است تا این شهر ترکیبی دلپذیر از فرهنگ و آفتاب باشد.

اطلاعات آب و هوایی

معمولا در بیشتر روزهای سال، آب و هوا در آنتالیا به طرز شگفت‌انگیزی عالی است. در اوج تابستان  و ما‌های جولای و آگوست ممکن است هوا بسیار گرم و طاقت‌فرسا شود. در ماه‌های دسامبر و ژانویه  هوا کمی خنک و بارانی می‌شود، گرچه هنوز هم به طور کلی نسبت به اغلب نقاط اروپا بهتر است. بقیه‌ی ماه‌های سال هم هوا بسیار عالی و دلپذیر خواهد بود.

انواع هزینه‌ها

هزینه‌ی هاستل

برای اقامت در اتاق‌های اشتراکی گزینه‌های محدودی وجود دارد، می‌توانید با پرداخت ۱۳ تا ۲۷ یورو و بیشتر برای  هر شب، در اتاقی اشتراکی اقامت کنید. البته می‌توان با کمی جستجو اتاق‌های ارزان‌تری با حتی ۷ یورو هم پیدا کرد.  همچنین اقامت در یک اتاق خصوصی دو تخته برای شما بین معمولا بین ۱۵ تا ۳۷ یورو هزینه در بر دارد. بد نیست بدانید که اکثر هاستل‌ها در آنتالیا صبحانه ارایه نمی‌دهند، پس بهتر است در هنگام اجاره‌ی اتاق این مورد را هم در نظر داشته باشید.

هزینه‌ی اقامت در هتل

متاسفانه برای اقامت در هتل‌های این شهر هم گزینه های محدودی دارید. خبر خوب اینکه به جز در فصل‌های شلوغ (جولای و آگوست) قیمتی کاملا مناسب و ارزان دارند.  البته ماه‌های ژوئن، سپتامبر و اکتبر هم جز فصل‌های شلوغ در نظر گرفته می‌شوند، اما از آنجاییکه جمعیت کمتری وجود دارد می‌توانید با کمی جسجتجو هتل‌هایی با قیمت‌های مناسب را به راحتی پیدا کنید. از ماه نوامبر تا آوریل که به اصطلاح off-seasonیا low-Season  نامیده می‌شوند می‌توان ارزان‌ترین هتل‌ها را خصوصا در نقاط لوکس پیدا کرد. هزینه‌ی اقامت در یک هتل ۲ یا ۳ ستاره معمولا بین ۲۵ تا ۸۹  یورو بسته به منطقه‌ای که در آن قرار دارید می‌شود. تعداد کمی هتل ۴ ستاره در آنتالیا وجود دارد که برای هر شب اقامت در آن هاباید حدود ۷۵ یورو هزینه بپردازید.

نکته: توجه کنید که ما در اینجا اقامت در اتاق‌های خصوصی با تختی دو نفره را در نظر گرفته‌ایم، چرا که اگر اتاقی با تخت‌های بیشتر نیاز داشته باشید، ممکن است قیمت‌ها کمی تغییر کند.

متوسط قیمت مواد غذایی

صبحانه: می‌توانید یک وعده صبحانه را با قیمتی حدود ۱/۲۲ تا ۲/۲۵ یورو در نزدیکی همه‌ی هتل‌ها و هاستل‌ها میل کنید.

ناهار: در آنتالیا می‌شود انواع ساندویچ را با پایین ترین قیمت در همه جا پیدا کرد. معمولا قیمت‌ها در بهترین حالت خود بین حدود ۱ تا ۲/۴۵یورو می‌شود. اگر از نظر بودجه در تنگنا هستید، گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

شام: اگر در آنتالیا به جای استفاده از روستوران‌های ایتالیایی و بین‌المللی دنبال غذاهای ترکی باشید می‌توانید با قیمت‌هایی کاملا مناسب یک وعده شام را میل کنید. معمولا هزینه‌ی یک وعده شام در رستوران‌های ترکی بین ۲/۴۴ تا ۴/۵۷ یورو می‌شود.

هزینه‌ی حمل و نقل

هزینه‌ی جابجایی با تاکسی از فرودگاه به سمت مرکز شهر معمولا  ۱۱/۵۸ یورو می‌شود. اگر همین مسیر را با اتوبوس‌های شاتل و یا اتوبوس‌های عمومی طی کنید باید انتظار پرداخت به ترتیب ۳/۰۵ و ۱/۲۲ یورو را داشته باشید. هزینه تاکسی در آنتالیا هم به ازای  هر ۳ کیلومتر بین ۳/۰۵تا ۴/۵۷ یورو می‌شود.

بهترین تفریحات و سرگرمی ها در آنتالیا

کالجی

کالجی یا کالیجی یا کالیچی شهر و مرکزی تاریخی در آنتالیا است که قدمت آن به دوران رومی‌‌ها و سلجوقیان بر می‌گردد‌، اما در حال حاضر به شکل قلب تپنده‌ی یک شهر مدرن در آمده است. پیشنهاد می‌کنیم در پیچ و خم‌های خیابان‌هایش سرگردان شوید، در یک چای‌فروشی سنتی توقف کنید، از مغازه‌های سوغات‌فروشی بازدید کنید، و در نهایت از دیدن جاذبه‌های تاریخی همچون KESIK MINARE (مناره شکسته)، برج ساعت(saat kulesi) و مسجد محمد پاشا  لذت ببرید.

نکته‌ها

 • یک خط تراموای هر ۳۰ دقیقه یک بار از کالیجی و اسکله حرکت می‌کند.
 • از آنجایی که این منطقه بسیار پلکانی است، بهتر است کفش‌های مناسبی بپوشید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

مسجد مناره‌ی یِولی (Yivli)

مسجد مناره‌ی یولی یکی از قابل توجه‌ترین بناهای منطقه‌ی کالیجی محسوب می‌شود قدمتی مربوط به قرن ۱۳ میلادی دارد و فراتر از یک جاذبه ‌توریستی معمولی به شمار می‌رود. این بنا با معماری شگفت‌انگیز به دستور سلطان علاءالدین کی قباد ساخته شده است.

نکته‌ها

 • در زمان عبادت نمی‌توان از این بنا به عنوان یک توریست دیدن کرد.
 • این مسجد همچنین به عنوان موزه‌ی جذاب قوم نگاری در آنتالیا محسوب می‌شود.
 • برای ورود به مسجد باید لباس مناسب پوشید. در کنار در ورودی برای خانم‌ها روسری و چادر بلند ارایه می‌شود.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

دروازه‌ی  هادریان

دروازه‌ هادریان که در دوران رومی‌ها ساخته شده است، هنوز هم بزرگ و باشکوه به نظر می‌رسد. سه دروازه‌ی قوسی شکل ورودی به یادماندنی را به سمت شهر قدیمی فراهم می‌کند. این دروازه مسافران را به سمت منطقه‌ی زیبای کالیجی هدایت می‌کند. اگر دوست دارید عکس‌های به یاد ماندنی ثبت کنید، بهتر است چند دقیقه‌ای را در این مکان تاریخی توقف کنید.

نکته‌ها

 • اگر دوست دارید در شب بسیاری از موزیسین‌های ترکیه را ملاقات کنید، پیشنهاد می‌کنیم شب را در یکی از کافه‌های رو به دروازه‌ی هادریان سپری کنید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

پارک کارالیوگلو (Karaalioglu)

اگر دنبال جایی باشید که برای مدتی هرچند کوتاه از شلوغی شهر قدیمی کالیجی فرار کنید، بچه‌هایتان مشغول بازی شوند و به تماشای قایق‌ها و غروب آفتاب بنشینید، پیشنهاد می‌کنیم که به این پارک بروید و از تماشای مسیر‌های پر گل، تعداد زیادی نیمکت سایه دار و مناظر زیبای ساحلی لذت ببرید. قدم زدن در مسیری که درختان زیادی آن را فراگرفته است و چشم‌اندازی زیبا رو به دریا دارد احتمالا برای هرکسی جذاب خواهد بود.

نکته‌ها:

 • سرویس بهداشتی در ورودی شمالی پارک قرار دارد.
 • تعدادی کافه‌ی روباز در پارک وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها ساندویچ، نوشیدنی خنک و بستنی میل کنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم طوری برنامه‌ریزی کنید که برای تماشای غروب آفتاب، آنجا حاضر باشید.
 • ورود به پارک رایگان است.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

موزه‌ی باستان‌شناسی آنتالیا

موزه‌ی باستان‌شناسی به راحتی در میان بهترین موزه‌های ترکیه جای می‌گیرد. می‌توانید مدت زیادی از وقتتان را در این موزه سپری کنید و از نمایشگاه‌های آن بازدید کنید. از مهمترین آثار این موزه می‌توان به گچ‌بری‌ها و مجسمه‌های مکشوفه از شهر قدیمی پرگه را نام برد.

نکته‌ها

 • بازدید از مجسمه‌ها و تندیس‌های محوطه‌ی باغی را فراموش نکنید.
 • برای بازدید از این موزه باید ۴/۵۷ یورو بپردازید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

مینی سیتی آنتالیا

فوق‌العاده و منحصر به فرد دو لغتی هستند که می‌شود مینی سیتی را به سادگی با آن توصیف کرد. اگر بازدید از همه‌ی نقاط توریستی ترکیه برایتان مقدور نیست، این یکی احتمالا از آن دست مکان‌هایی است که حتما باید بازدید کنید، چرا که سازه‌های  مینیاتوری از به یادماندترین دیدنی‌های ترکیه شامل تئاتر آسپندوس، مسجد ایاصوفیه، معبد آرتمیس در افسیوس و پاموکاله هیراپولیس (Pamukkale Hierapolis) در این مکان واقع شده‌اند.

نکته‌ها

 • تنها ۳۰ دقیقه، از موزه‌ی آنتالیا تا مینی سیتی فاصله است. می‌توانید از طریق جاده‌ی ساحلی با پای پیاده به این سمت حرکت کنید، در غیر این صورت از تاکسی استفاده کنید.
 • اکثر جاذبه‌های این منطقه بیرونی هستند، پس، از بازدید در ساعات داغ روز اجتناب کنید.
 • اگر در طول زمستان از این منطقه بازدید می‌کنید، باید بدانید که رستوران‌ها و کافه‌ها در آن فصل از سال تعطیل هستند.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

منطقه‌ی بندرگاه/ آنتالیا مارینا

بندر تاریخی آنتالیا یک نقطه‌ی پر جنب و جوش  و پر از مغازه‌های سوغاتی، کافه‌های کنار اسکله و قایق‌های رنگارنگ است. در یکی از تورهای قایق‌رانی به وسیله‌ی کشتی‌های سنتی و کشتی دزدان دریایی شرکت کنید و از تماشای غارهای ساحلی و آبشارها لذت ببرید. این منطقه یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین نقاط شهر قدیمی کالیجی است.

نکته‌ها

 • اگر در فصل‌های کم توریست از این منطقه بازدید می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از قبل برنامه‌ی قایق‌ها را بررسی کنید، چرا که آن‌ها معمولا وقتی تعداد مسافران کم باشد، کار نمی‌کنند.
 • تعداد متنوعی قایق در آن ناحیه وجود دارد، پس بهتر است به صرفه‌ترین و بهترین را از میانشان انتخاب کنید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

پِرگه

پرگه یکی از بهترین، محافظت شده‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای باستانی ترکیه محسوب می‌شود. قدمت اکثر خرابه‌های این شهر قدیمی به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد و شامل یک تئاتر فرهنگی، یک میدان بزرگ و حمام رومی می‌شود. اگر قرار است تنها از یک شهر باستانی دیدن کنید این یکی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

نکته‌ها

 • حتی اگر قرار نیست در تورهای راهنما شرکت کنید، بهتر است برای اینکه از تمام نقاط مهم این شهر بازدید کنید، یک راهنمای ماهر و راننده به همراه داشته باشید.
 • برای پیاده روی در این منطقه پیشنهاد می‌کنیم کفش‌های راحت و مناسبی بپوشید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

تماشای آبشار و رودخانه‌ی ماناوگات (Manavgat)

اگر دوست دارید جایی قدم بزنید یا یک نوشیدنی خنک را در جایی میل کنید که پس زمینه‌ای عالی از آبشار طبیعی به همراه رودخانه‌ای زیبا را همزمان تماشا کنید، آبشار و رودخانه‌ی ماناوگات انتخاب مناسبی هستند. می‌توانید در یکی از کافه‌های رو به آبی بنشینید و از ساعات خوشتان با میل کردن یک نوشیدنی خوشمزه لذت ببرید.

نکته‌ها

 • می‌توانید همزمان با سپری کردن اوقات فراغت، از قایق‌سواری در طول رودخانه‌ی ماناوگات نهایت لذت را ببرید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

معبد آپولو و آتنا

کل شهر آنتالیا شبیه یک موزه‌ فضای باز است، که با باقی مانده‌های باستانی‌اش در سراسر یک منطقه‌‌ی توریستی مدرن پراکنده شده است. معبد آپولو و آتنا  هم دو جاذبه‌ی برجسته و زیبای تاریخی در همسایگی همدیگر هستند که هر گردشگر کنجکاو و دوست‌دار هنر و تاریخ را به سمت خود جذب می‌کنند. قدمت این دو معبد به قرن ۲ میلادی بر می‌گردد. در بخش شرقی معبد آپولو گچ بری های از پیش ساخته‌ای با شمایل مارگونه‌ از مدوزا(موجودی افسانه‌ای) وجود دارد که بر زیبایی این معبد افزوده است.بازدید از این مکان را به هیچ وجه از دست ندهید. همچنین اگر دوست دارید غروبی حیرت انگیز از آفتاب را تماشا کنید این نقطه انتخاب مناسبی خواهد بود. به علاوه در این ناحیه حمام ‌های قدیمی و یک تئاتر باستانی با گنجایش ۲۰٫۰۰۰ نفر وجود دارد که ارزش بازدید از آن را دوچندان می‌کند.

نکته‌ها

 • برای بازدید از تئاتر و حمام‌های قدیمی باید مقداری هزینه بپردازید، اما تماشای خرابه‌های قدیمی همچون معبود آپولو رایگان است.
 • اگر می‌خواهید وقت زیادی را در این ناحیه سپری کنید، بهتر است کفش مناسبی بپوشید و یک بطری آب هم به همراه داشته باشید، چرا که سایه‌ی کمی در این منطقه وجود دارد.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

بازدید از آکواریوم آنتالیا

تماشای آکواریوم آنتالیا تجربه‌ای است که احتمالا همه از آن لذت خواهند برد. این مکان به چند بخش موضوعی همچون اقیانوسی، جنگل بارانی و ناحیه‌ی برفی تقسیم شده است. در هر بخش می‌توانید در مورد جانواران و گیاهان بومی آن منطقه اطلاعات خوبی کسب کنید.

نکته‌ها

 • فراموش نکنید که در زمان تغذیه حیوانات در آنجا حاضر باشید، چرا که یک نمایش عالی و شانسی خوب برای دیدن موجوداتی است که در مخزن‌های خود پنهان شده‌اند.
 • فروشگاه‌های خرید هدیه‌ای در این آکواریوم وجود دارد که می‌توانید سوغاتی‌های بسیار جالبی در آن‌ها تهیه کنید.
 • اگر کودکی دارید، احتمالا عاشق ماشین غرق شده خواهند شد.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

پارک دلفین سیا لانیا

سیا لانیا پارکی کاملا بزرگ به همراه امکانات و سرگرمی‌های زیاد و متنوع است. در این پارک امکان شنا کردن بزرگسالان و کودکان در کنار دلفین‌ها و شیر‌های دریای وجود دارد. اگر از شنا کردن هم لذت نمی‌برید، می‌توانید از تفریحات متنوع کنار استخرها لذت ببرید. در نهایت اگر دلتان یک ماجراجویی حسابی می‌خواهد، می‌توانید به مخزن‌های شنای کوسه‌ها و سفره‌ ماهی‌ها سری بزنید! این پارک در ۱۰۰ کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد، از این رو مکانی عالی برای سفرهای خانوادگی به شمار می‌رود.

نکته‌ها

 • بازدید از این پارک کمی پر خرج است، اما ارزشش را دارد.
 • دو مکان در این پارک برای صرف غذا وجود دارد، یک رستوران و یک کافه. هر دوی آنها منوی غذایی خوب و متنوعی را ارایه می‌دهند.
 • شما می‌توانید هم انتخاب کنید که در پارک دریایی بمانید و هم بلیط اضافه‌ای برای شنا کردن با دلفین‌ها و شیر‌های دریایی خریداری کنید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

آبشارهای دودن (Duden)

یکی از مکان‌های که در سفر به آنتالیا حتما باید ببینید، آبشارهای دودن است. این ۳ آبشارزیبا در یک ناحیه سر سبز و باشکوه واقع شده‌اند، که با پرداخت اندکی هزینه می‌توانید از گشت و گذار در آن لذت ببرید. هنگامی که وارد این منطقه شدید و مسیری در لبه‌ی آب  را طی کردید می‌توانید به این آبشارها برسید. در طول این مسیر درختانی وجود دارد که سایه‌ای خنک را در اختیار شما قرار می‌دهند. این مکان از آن دست نقاطی است که نباید از دست بدهید.

نکته‌ها

 • این امکان وجود دارد که این آبشارها را در یک سفر با قایق از سمت آنتالیا تماشا کنید.

راهنمای سفر به آنتالیا

راهنمای سفر به آنتالیا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *