اگر می‌خواهید برای تماشای بازی‌های جام جهانی، در تورهای جام جهانی روسیه یا تورهای ترکیبی روسیه شرکت کنید، باید ولگوگراد را هم بهتر بشناسید. این شهر جزو شهرهایی است که این بازی‌ها در آن برگزار می‌شود.

دوستداران تاریخ جنگ جهانی دوم بدون تردید از سفر به ولگوگراد لذت می‌برند و این شهر، یکی از مقصدهایی است که برای سفر باید مد نظر داشته باشند. چرا که ولگوگراد محل یکی از مشهورترین و مهم‌ترین نبردهای جنگ جهانی دوم است. در فوریه‌ی سال ۱۹۴۳ زمانی که این شهر استالینگراد نام داشت، این نبرد به وقع پیوست. نبرد استالینگراد، یکی از طولانی‌ترین، مهلک‌ترین و سرنوشت‌سازترین نبردهای جنگ جهانی دوم و تمام تاریخ بشر ‌است.

در این نبرد، ارتش آلمان نازی و متحدان آن به‌منظور فتح شهر استالینگراد (ولگوگراد کنونی) در جبهه شرقی و جنوب روسیه در عملیات بارباروسا به آن یورش بردند که پس از چندین ماه درگیری خونین در سوم فوریه ۱۹۴۳ شکست خوردند. با توجه به نبرد شدید تن به تن و حمله مستقیم به غیرنظامیان همانند حملات هوایی از این نبرد به عنوان یکی از بزرگترین (۲٫۲ میلیون سرباز) و خونبارترین (۱٫۲ تا ۲ میلیون کشته و زخمی) درگیری‌های تاریخ بشر یاد می‌شود.

ولگوگراد در جنوب غربی روسیه قرار دارد. این شهر با وجود اینکه در صدر فهرست جاذبه‌های گردشگری در روسیه قرار ندارد، ولی از آنجایی که میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ است، در ماه‌های آتی، مسافران زیادی خواهد داشت. با وجود اینکه بیش از هر چیز به خاطر نبرد استالینگراد و بناهای یادبود از دوران جنگ مشهور است، جاذبه‌های متعددی دارد که می‌توانید با سر زدن به آن‌ها، تنوعی در سفر خود ایجاد کنید. در گوشه و کنار این شهر، تندیس‌های زیادی ساخته شده که هر کدام یادآور یک واقعه‌ی تاریخی یا یکی از افراد سرشناس شهر است. منطقه‌ی مرکزی شهر، فضایی مدرن و باغ‌هایی برای گردش و تفریح دارد و به نظر می‌رسد که با خاطرات تلخ جنگ، خداحافظی کرده است.

ولگوگراد در سال ۱۵۸۹ با نام تزاریتسین پایه‌گذاری شد و برای چند قرن، یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و نظامی در مرزهای جنوبی بود. علاوه بر جاذبه‌ها و بناهای نمادین مرتبط با جنگ جهانی دوم، این شهر، جاذبه‌های دیگری نیز دارد مثلا منطقه‌ی بندری که یکی از توریستی‌ترین مناطق شهر است.

راهنمای سفر به ولگوگراد اطلاعات لازم برای سفر به این شهر دیدنی را در اختیارتان می‌گذارد.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

ولگوگراد در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +3 قرار دارد و یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

روسی

واحد پول

روبل روسیه

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین المللی ولگوگراد

وضعیت آب‌ و‌ هوا

آب و هوای ولگوگراد، سرد و معتدل است. در تمام طول سال، بارندگی به مقدار قابل توجهی وجود دارد. حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال، باران قابل توجهی می‌بارد. در ولگوگراد، میانگین دمای هوای سالانه ۸/۳ درجه سانتیگراد و میزان بارندگی ۳۸۰ میلی‌متر است.

بهترین زمان برای سفر

بهترین ماه‌های سال برای سفر به ولگوگراد ماه‌های مه، جولای، ژوئن، آگوست و سپتامبر است. به طور میانگین، گرم‌ترین ماه‌های سال عبارت است از ژوئن، جولای و آگوست و سردترین ماه‌های سال، ژانویه و فوریه است.

هزینه‌های سفر

هزینه‌های روزانه در سفر به ولگوگراد

سفر ارزان: کمتر از ۱۵۰۰ روبل

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل از ۷۰۰ تا ۸۰۰ روبل

غذای کافه یا غرفه‌ها و دکه‌های خیابانی: ۲۰۰ تا ۵۰۰ روبل

سفر با اتوبوس و مترو از ۱۵ تا ۵۰ روبل

سفر میان‌رده از ۱۵۰۰ تا ۴ هزار روبل

هزینه‌‌ی اقامت در اتاق دو تخته در هتل میان‌رده از ۲ هزار تا ۳ هزار روبل

هر وعده غذا بین ۵۰۰ تا هزار روبل

ورودی موزه از ۱۰۰ تا ۴۰۰ روبل

کرایه تاکسی در مرکز هر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ روبل

سفر لوکس بیش از  ۴ هزار روبل

اتاق دو تخته در هتل لوکس از ۵ هزار روبل

غذای کامل همراه با نوشیدنی از ۲ هزار روبل

بلیط باله از ۳۵۰۰ روبل

بلیط قطار فرست کلاس بین شهری ۷۳۰۰ روبل

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

سفر به روسیه در مجموع سفر ارزانی نیست. فاصله‌های زیاد بین شهرها باعث می‌شود که هزینه‌ی حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند. در شهرهای کوچک، رقابت کمتری بین هتل‌ها وجود دارد و به همین دلیل قیمت‌ها زیاد مناسب نیستند. البته حتی در این شرایط نیز روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های سفر وجود دارد.

رفت و آمد ارزان‌تر

بسیاری از هواپیمایی‌های روسی در برخی‌ از ماه‌های سال، تخفیف‌هایی برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. مثلا در ماه‌های ژانویه و سپتامبر، بلیط مسیرهای طولانی را با قیمت‌های بسیار وسوسه‌انگیزی عرضه می‌کنند. اگر می‌خواهید از این تخفیف‌ها بهره‌مند شوید و در روسیه سفرهای ارزانی را تجربه کنید، حتما پیگیر اخبار و تخفیف‌های هواپیمایی‌ها باشید.

پروازهای به مقصد مسکو معمولا ارزان‌تر هستند. بنابراین می‌توانید ابتدا به مسکو سفر کنید و سپس با قطار خودتان را به شهرهای مختلف برسانید. پروازهای داخلی معمولا بسیار ارزان‌تر از پروازهای بین‌المللی هستند. بنابراین بهتر است خودتان را با هواپیما به یکی از نزدیک‌ترین شهرهای روسیه برسانید و از آنجا به بعد مسیرتان را با قطار یا هواپیما دنبال کنید.

پرواز با ایرلاین‌های ارزان، روش دیگر برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد است. البته برای پرواز با این هواپیمایی‌ها باید به محدودیت‌های بار توجه کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

بلیط‌های قطار را بهتر است از قبل خریداری کنید. حداقل یکی دو ماه زودتر قبل از سفر برای خرید اقدام کنید. سیستم راه‌آهن روسیه که یکی از مهم‌ترین وسایل حمل و نقل بین شهری در این کشور است، سیستم قیمت‌گذاری تصاعدی دارد. به این معنا که اگر می‌خواهید بلیط ارزان‌تری بخرید باید حداقل از یک ماه قبل برای خرید اقدام کنید.

قطارهای معمولی از قطارهای پریمیوم ارزان‌تر هستند، ولی باید در نظر بگیرید که سفر با این قطارها، راحتی سفر با قطار فرست کلاس را ندارد. ممکن است قطارها قدیمی باشند یا موارد بهداشتی در آن‌ها رعایت نشود، البته این قانون کلی نیست. با وجود این، برای سفرهای کوتاهی که کمتر از یک روز طول می‌کشند، این شرایط را می‌توان تحمل کرد. قیمت بلیط این قطارها ۳۰ تا ۵۰ درصد ارزان‌تر است.

اتوبوس، انتخاب دیگری است که برای حمل و نقل می‌توانید مد نظر قرار دهید و از قطار ارزان‌تر است. ولی زمان سفر با اتوبوس بسیار طولانی و غیرقابل تحمل خواهد بود. ایستگاه‌های اتوبوس هم معمولا در مرکز شهر قرار ندارد.

اقامت ارزان در روسیه

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های روسیه با بسیاری از شهرهای گران اروپایی برابری می‌کند و حتی گاهی گران‌تر است، ولی درجه‌ی راحتی و امکانات و سرویس این هتل‌ها چندان تفاوتی ندارند.

معمولا در شهرهای بزرگ به خصوص در سن پترزبورگ، رقابت بین هتل‌ها و نرخ آنها زیاد است بنابراین دستتان برای انتخاب اقامتگاه ارزان، بازتر است. هاستل‌ها به آن بدی که تصور می‌کنید نیستند به خصوص هاستل‌های جوانان در شهرهای بزرگ. اگر گروهی سفر کنید، می‌توانید یک خوابگاه هاستل را برای خودتان دربست بگیرید و دیگر مشکل هم‌اتاق شدن با غریبه‌ها نخواهید داشت.

هتل‌های کوچک و غیر زنجیره‌ای را مد نظر قرار دهید. در این مدل هتل‌ها معمولا اتاق و امکانات خوبی در برابر قیمت معقول دریافت می‌کنید. البته این هتل‌ها را باید با تحقیق پیدا کنید و از قبل رزرو کنید.

یکی از ارزان‌ترین روش‌های برای اقامت در روسیه برای کسانی که فعال و پرانرژی و اجتماعی هستند، استفاده از سایت کوچ‌سرفینگ برای اقامت است. اهالی روسیه در این شبکه‌ی اجتماعی فعالیت زیادی دارند. به همین دلیل به راحتی می‌توانید در شهر مورد نظرتان یک میزبان پیدا کنید. این میزبان می‌تواند یک دوست و راهنمای خوب برای ادامه‌ی سفر شما باشد. استفاده از این روش، مزایای زیادی غیر از کاهش هزینه‌های سفر دارد. فرصتی برایتان فراهم می‌شود که با یکی از اهالی کشور مقصد دوست شوید و با هم مبادلات فرهنگی داشته باشید.

غذای ارزان در روسیه

بهترین روش برای کاهش هزینه‌های خورد و خوراک این است که ناهارهای اقتصادی یا منوهای ویژه‌ی ناهار را مد نظر قرار دهید که بعضی از رستوران‌ها در روزهای وسط هفته، عرضه می‌کنند. از ساعت ۱۲ ظهر تا ۴ بعدازظهر می‌توانید در این رستوران‌ها غذای ارزان‌تری از وعده‌ی شام بخورید. البته این منو به دو سه مدل غذا محدود می‌شود و شاید غذای خاص در بین آنها نباشد ولی معمولا غذاهای لذیذ و باب میل همه‌ی سلیقه‌ها است و به اندازه‌ای هست که شما را برای چند ساعت سیر کند.

غذاهای آماده یا نیمه آماده انتخاب خوبی برای بیرون بردن است. همراه داشتن اسنک‌های مختلف مثلا پای، باعث می‌شود که در مواقع گرسنگی مجبور نباشید به هر رستورانی سر بزنید. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که رژیم غذایی سنگین به خصوص در طول سفر ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند.

رستوران‌های سلف‌سرویس، برخلاف ظاهر نه چندان جالبی که دارند، غذاهایی تازه‌تر و بهتر از رستوران‌های معمول سرو می‌کنند و بعضی از آنها بیشتر از رستوان‌ها مشتری دارند. یکی دیگر از مزایای این رستوران‌ها این است که مجبور نیستید زمان زیادی را منتظر غذا بمانید. غذاهای روسی با عطر و طعم خانگی در این رستوران‌ها سرو می‌شوند.

خرید ارزان در روسیه

فصل تخفیف در روسیه اواخر ژانویه و اوایل فوریه است وقتی که فروشگاه‌ها به دنبال فروش کالکشن‌های قبلی خود هستند تا اجناس جدید را وارد بازار کنند. علاوه بر این، بعضی از فروشگاه‌های بزرگ در طول سال هم تخفیفات خاصی برای بعضی از کالاها در نظر می‌گیرند. بنابراین موقع خرید و گشت و گذار در مراکز خرید، به لیبل اجناس توجه کنید.

بعضی از محصولات موجود در بازارچه‌ها، در انتهای روز، ارزان‌تر می‌شوند ولی معمولا این مواد غذایی، تازگی و طراوت اولیه را ندارند.

از اینکه از پاساژها و مراکز خرید بزرگ خرید کنید نترسید. در این فروشگاه‌ها و مراکز خرید همه‌ی محصولات مورد نیاز یک جا جمع شده‌اند و اگر خوب بگردید در بین آنها می‌توانید محصولاتی پیدا کنید که با قیمت‌های معقولی عرضه می‌شوند.

جاذبه‌های گردشگری

ولگوگراد یکی از مهم‌ترین شهرهای روسیه و یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در این کشور است. هر مکان، هر ساختمان و هر قدمی که در این شهر برمی‌دارید، یادآور خاطراتی تلخ از دوران جنگ است. البته این شهر روز‌به‌روز در حال پیشرفت و توسعه است ولی هنوز آثار جنگ و بناهای یادبود آن را می‌توان در گوشه و کنار ولگوگراد مشاهده کرد. به همین دلیل است که هر سال هزاران نفر به این شهر سفر می‌کنند. اگر برای سفر به این شهر برنامه‌ریزی می‌کنید، بد نیست که قبل از سفر تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های شهر را بشناسید و برای بازدید از آنها زمانی را در نظر بگیرید.

مامایف کورگان (Mamayev Kurgan)

دیدنی های ولگوگراد

بنای یادبود مامایف کورگان، مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری شهر است. هیچ سفری به ولگوگراد بدون بازدید از این تندیس بزرگ، کامل نمی‌شود و یکی از مهم‌ترین جاهایی است که در سفر به ولگوگراد بدون تردید باید از آن دیدن کنید. مامایو کورگان به عنوان بزرگترین و مهم‌ترین مجموعه‌ی یادبود جنگ در روسیه شناخته می‌شود که در مورد جنگ جهانی دوم و قهرمانان کشور روسیه در این جنگ است. طراح و سازنده ی این تندیس یادبود، در نظر داشت که با ساخت تندیسی بزرگ و باشکوه، اهمیت و تاثیر فوق‌العاده‌ی نبرد استالینگراد را در روسیه به نمایش بگذارد. تندیسی که در این مجموعه مشاهده می‌کنید، یکی از بلندترین تندیس‌های دنیا است. یادمان مام میهن فرامی‌خواند (The Motherland Calls) در سال ۱۹۶۷ ساخته شده ‌است. ارتفاع این تندیس از پایه تا نوک شمشیر ۸۷ متر، ارتفاع هیکل ۵۲ متر و ارتفاع شمشیر ۳۳ متر است. این تندیس از نظر مهندسی، بسیار پیچیده است و این پیچیدگی به خاطر حالت قرار گرفتن تندیس و شمشیری در دست است. این تندیس، بزرگترین تندیس زن در دنیا است.

ایستگاه مرکزی (Central Station)

دیدنی های ولگوگراد

ایستگاه مرکزی، فقط جایی برای سوار قطار شدن نیست در واقع یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار در روسیه است و اگر وسعت و بزرگی روسیه و زیبایی ایستگاه‌های مترو و قطار این کشور را در نظر بگیرید درخواهید یافت که این ایستگاه چقدر زیبا و دیدنی است که در فهرست جاذبه‌های گردشگری شهر قرار گرفته است. در سال ۱۹۹۷، این ایستگاه به عنوان یکی از لندمارک‌های معماری این منطقه معرفی شد. در اوایل دهه‌ی ۱۹۵۰، در هنگام ساخت این ایستگاه، معماران به معنای واقعی کلمه، تمام ذوق و سلیقه و تلاش خود را به کار بسته‌اند و این بنا را با نقاشی‌های بی‌نظیری آراسته‌اند. وقتی وارد این ایستگاه می‌شوید، احساس می‌کنید که در موزه‌ای ارزشمند قرار دارید.

خانه‌ی پاولوف (Pavlov’s House)

دیدنی های ولگوگراد

در نگاه اول، خانه‌ی پاولوف یک خانه‌ی مسکونی بسیار معمولی به نظر می‌رسد مثل هزاران خانه‌ای که در اطراف این منطقه وجود دارد. در جریان جنگ جهانی دوم، این خانه به عنوان سمبل شجاعت و مردانگی سربازان روسی شناخته می‌شد. از همین خانه بود که نیروهای روسی برای مدت ۶۰ روز، مقاومت در برابر آلمانی‌ها را مدیریت می‌کردند. اولین چیزی که در این خانه توجهتان را جلب می‌کند، دیوار یادبود است که لحظه به لحظه‌ی روزهای جنگ را به خاطر می‌آورد.

دریاچه التون (Lake Elton)

دیدنی های ولگوگراد

دریاچه‌ی التون یکی از زیباترین  و دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی در حوالی ولگوگراد است. این دریاچه، بزرگترین دریاچه‌ی آب شور در اروپا است. در ولگوگراد و مناطق اطراف آن نمی‌توانید جایی به زیبایی این دریاچه پیدا کنید. مناظر و چشم‌اندازهای متنوع و زیبایی دارد. این دریاچه در پارکی به نام التون‌اسکای واقع شده است. این پارک با چشم‌اندازهای طبیعی زیبا، هر گردشگری را شگفت‌زده می‌کند. سفر به اطراف این دریاچه و گشت و گذار در نزدیکی آن، یک روز تمام طول می‌کشد ولی بدون تردید ارزش وقت گذاشتن دارد و لحظاتی به‌یادماندنی در اینجا خواهید داشت به خصوص اگر از دوستداران طبیعت باشید و دلتان بخواهد مدتی را دور از جاذبه‌های شهری سر کنید.

تئاتر موزیکال شهری موزکومدیا (Muzkomediya)

دیدنی های ولگوگراد

ساختمان اصلی تئاتر موزیکال شهری ولگوگراد در سال ۱۹۰۳ ساخته شد ولی در جریان نبرد استالینگراد ویران شد. بعدها در سال ۱۹۴۶ این بنا مرمت و در سال ۱۹۶۰ بازسازی شد. امروزه این بنا میزبان تئاتر موزیکال شهری ولگوگراد است و هر هفته نمایش‌های جذابی در آن برگزار می‌شود.

کروز رود ولگا

یکی از بهترین تفریحاتی که در ولگوگراد انتظارتان را می‌کشد، کروز رود ولگا است. با این تورهای کروز می‌توانید از گشت و گذار در رود و تماشای مناطق اطراف آن لذت ببرید. اگر به دنبال هیجان بیشتر هستید، کروز با قایق‌های پرسرعت را از دست ندهید.

سواحل شنی رود ولگا

در اطراف این رود، سواحل متعددی وجود دارد که تفریح‌گاه اهالی شهر و گردشگران است. در این سواحل می‌توانید از بازی‌ها و تفریحات آبی و ساحلی لذت ببرید و حتی بساط کباب را به همراه خانواده راه بیاندازید و از آخر هفته در ولگوگراد لذت ببرید.

تپه‌ی Mamai

تپه‌ی Mamai یکی از جاذبه‌های شناخته شده در سراسر روسیه و بلندترین نقطه‌ی ولگوگراد است. از بالای این تپه می‌توانید تمام شهر را زیر پای خود ببینید. اینجا به محل دفن ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر از مردمی تبدیل شده که برای دفاع از شهر و ساکنان آن در جریان نبرد استالینگراد مقاوت کردند و جان خود را از دست دادند. این مجموعه‌ی یادبود، برای مدت‌های طولانی در دست ساخت بود و در نهایت در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. اهالی روسیه این مکان را مقدس می‌شمارند و یکی از ۷ عجایب روسیه در نظر می‌گیرند. اگر به بازدید از لندمارک‌های تاریخی علاقه دارید، برای بازدید از این مجموعه، زمانی را در نظر بگیرید.

پارک Komsomol

پارک Komsomol یکی از بهترین نقاط شهر برای گشت و گذار است. این پارک باغی به نام باغ عشق دارد که بسیاری از زوج‌های جوان، عکس‌های عروسی خود را اینجا ثبت می‌کنند. این پارک، حال و هوایی رمانتیک و دیدنی دارد و به همین خاطر مورد توجه زوج‌های جوان قرار می‌گیرد.

آسمان نما (Planetarium)

دیدنی های ولگوگراد

آسمان‌نمای ولگوگراد، نسبتا کوچک است ولی فرصتی عالی برایتان فراهم می‌کند که آسمان شب را تماشا کنید و اطلاعات جالبی در مورد آسمان و سیارات دیگر به دست آورید. یک رصدخانه‌ی کوچک به همراه تلسکوپ در طبقات بالای این آسمان‌نما وجود دارد. هر روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر فرصت دارید تا به اینجا سر بزنید. این جاذبه برای خانواده‌هایی که همراه با بچه‌ها سفر می‌کنند، بسیار سرگرم‌کننده و جالب است.

رژیم غذایی

ویژگی‌های شهر ولگوگراد طی قرن‌های متمادی توسط ساکنان و مهاجران این شهر به مرور زمان شکل گرفته است. وفتی اولین قلعه در جلگه‌ی ولگا ساخته شد، وقتی اولین خط آهن به این شهر آمد، وقتی فرآیند صنعتی‌سازی آغاز شد و زمانی که شهر در طی جنگ جهانی دوم روبه‌ویرانی رفت، همه‌ی این حوادث و رویدادهای مهم، این شهر بزرگ را تشکیل داده‌اند. با وجود اینکه بیشتر جمعیت این شهر را روسی‌ها تشکیل داده‌اند، ولی نشانه‌هایی از آشپزی سایر ملل دنیا و آشپزی مناطق اطراف ولگوگراد را می‌توان در آشپزی و سبک غذایی این منطقه پیدا کرد.

بوم‌شناسان معتقدند که آشپزی و رژیم غذایی یک منطقه، به خوبی هویت ملی آن را نشان می‌دهد شاید به همین دلیل باشد که بحث‌ها و کشمش‌های زیادی برای ثبت غذاهای ملی مختلف در دنیا وجود دارد.

یکی از نکاتی که در مورد آشپزی این منطقه می‌توان ذکر کرد، استفاده از روغن‌های بسیار متنوع در تهیه‌ی غذاها است. در آشپزی منطقه‌ی ولگوگراد از روغن آفتاب‌گردان زیاد استفاده می‌شود و البته این سنت از اوکراین به ولگوگراد رسیده است. اگر دنبال یکی از سوغاتی‌های خاص این شهر هستید، روغن خردل را امتحان کنید که طعمی خاص دارد و یکی از سوغاتی‌های منحصربه‌فرد است. روغن خردل از زمانی در ولگوگراد رواج یافت که عده‌ای از استعمارگران آلمانی، خردل را در این منطقه کاشتند و استفاده از روغن خردل را رواج دادند.

به غیر از روغن خردل، سنت‌های آشپزی دیگری در این شهر رواج دارد که بخش زیادی از آن به آلمانی‌ها برمی‌گردد. مثلا ترکیب گوجه و روغن خردل یکی از ساده‌ترین سالادهایی است که در این منطقه رایج است و هیچ نیازی به سس و تزیینات ندارد.

انواع کلوچه و مافین، نان لوف، شیرینی و پای‌های مخصوص کریسمس در این شهر رواج پیدا کرده که البته برای امتحان کردن آنها نباید تا جشن سال نو صبر کنید و در تمام طول سال در قنادی‌ها و نانوایی‌ها پیدا می‌شود.

منوی غذایی در ولگوگراد فقط تحت تاثیر آشپزی روسی نیست و از ملل مختلف الهام گرفته است. نوعی سوپ سرد روسی به نام اوکروچکا، بلینی و غذاهای مشابه از آشپزی روسی به منوی غذایی این منطقه وارد شده‌اند. سایر غذاها متعلق به منطقه‌ی قفقاز و حتی اروپا و آسیا است. مثلا انواع غذاهای ترکی، انواع کباب مثل ششلیک در رستوران‌ها پیدا می‌شود.

پنیرهای خاص، کاچاپوری با فیلینگ پنیری، آبنباتی به نام چورچخلا با ظاهری شبیه سوسیس که با آب یا شیره‌ی انگور تهیه می‌شود و داخل آن انواع مغز است از جمله خواکی‌هایی است که از منطقه‌ی قفقاز به ولگوگراد راه پیدا کرده است. نان مسطحی شبیه لواش و غذاهایی مثل دلمه نیز در ولگوگراد رواج دارد. دلمه نام آشنایی برای ما ایرانی‌ها است. برای تهیه‌ی آن، گوشت چرخ کرده را در موادی مثل برگ مو، بادمجان یا برگ کلم می‌پیچند. باقلوا یکی از شیرینی‌هایی است که با لایه‌های خمیر مخصوص و مغزها تهیه می‌شود و طرفداران زیادی دارد. این شیرینی هم جزو آن دسته خوراکی‌هایی است که از مناطق اطراف به رژیم غذایی این منطقه وارد شده و محبوبیت پیدا کرده است.

آشپزی ایتالیایی نیز تاثیر خود را در رژیم غذایی این شهر گذاشته است. البته آشپزی ایتالیایی در سراسر دنیا مشهور است و به خانه‌ی اهالی بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا راه پیدا کرده است. پاستا و پیتزا از مهم‌ترین غذاهای ایتالیایی است که همه جای دنیا به راحتی پیدا می‌شود.

با وجود این تنوع غذایی، در شهر ولگوگراد از امتحان کردن غذاهای جدید ناامید نمی‌شوید و اگر غذای جدید دوست ندارید، باز هم جای نگرانی نیست. در ولگوگراد غذاهای آشنا با عطر و بوی آشنا به راحتی پیدا می‌شود.