راهی برای غلبه بر ترس از ارتفاع

 از ارتفاع می‌ترسید؟ خب باید بگویم که شما تنها نیستید. در واقع، «آکروفوبیا» یکی از رایج‌ترین ترس‌های موجود در سراسر جهان است. اما در حال حاضر گروهی از محققان اروپایی راه جدیدی برای کمک به مردم یافته‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بدون نیاز به بالا رفتن از هر لبه‌ای یا حتی مراجعه به پزشک بر ترس خود غلبه کنند.
محققان مطالعه‌ی خود را بر روی ۱۰۰ دانشجوی داوطلب انجام دادند که همه‌ی آن‌ها ترس از ارتفاع داشتند، اما به لحاظ بالینی هیچ کدام درمان نشده بودند. پس از آن محققان داوطلبان را به دو گروه تقسیم کردند. ۵۳ نفر به عنوان گروه تحت کنترل درمان قرار گرفتند، در حالی که ۴۹ نفر دیگر توانستند رژیم درمانی حقیقی «واقعیت مجازی» دو هفته‌ای را دریافت کنند. محققان نتایج تحقیقات خود را در مجله‌ی Lancet Psychiatr منتشر کردند.

استفاده از مربی مجازی

در طول دوره‌ی برنامه‌ی درمانی VR، داوطلبان با استفاده از هدست VR در طی ۶ هفته با مربی مجازی ملاقات می‌کردند و هر جلسه تقریباً ۳۰ دقیقه طول می‌کشید. این مربی به طور خودکار، کار خود را با مطرح کردن سوالاتی در مورد ترس آن‌ها نسبت به ارتفاع و ارائه‌ی حقایقی در مورد فوبیای آن‌ها آغاز می‌کرد. پس از آن، مربی داوطلبان را از طریق مجموعه‌ای از سناریوهای مجازی هدایت می‌کرد تا به آن‌ها کمک کند که بتوانند از ترس خود مطلع شوند.
این سناریوها شامل پرتاب توپ از روی یک لبه و یا نجات یک گربه از روی درخت بود. در پایان هر جلسه، مربی مجازی از هر داوطلب سوال می‌کرد که چه احساسی دارد. علاوه بر این، مربی داوطلب را تشویق می‌کرد تا در بین جلسات با ارتفاعات «دنیای واقعی» نیز مواجه شود.
همه‌ی شرکت‌کنندگان در این مطالعه، دو هفته بعد و چهار هفته بعد از آن، پرسشنامه‌هایی را در رابطه با شدت ترس از ارتفاع تکمیل کردند. در پایان آزمایش، ۳۴ نفر از ۴۹ داوطلب در گروه درمان ابراز داشتند که ترس آن‌ها نسبت به ابتدای مطالعه کمتر شده است. لکن کسانی که در گروه کنترل بودند بیان داشتند که میزان ترس آن‌ها هیچ‌گونه تغییری نداشته است.

آینده‌ی سلامت روانی

کرنه‌های دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد VR می‌تواند به افراد مبتلا به اختلالات روانی نیز کمک کند. با این حال، این اولین آزمایشی است که نشان می‌دهد درمان VR می‌تواند حتی بدون کمک متخصص درمانگر نتایج مطلوبی را به ارمغان آورد. همان‌طور که نویسنده‌ی اصلی این مطالعه، «دانیل فریمن»، در نشریه‌ی مطبوعاتی خاطرنشان کرد: «این روش می‌تواند سبب شود که تعداد افرادی که درمان روانی را دریافت می‌کنند، به‌طور چشم‌گیری افزایش یابند و همچنین می‌تواند شامل موارد دیگری به جز بر طرف کردن ترس از ارتفاع نیز باشد.»
در این راستا محققان قصد دارند ببینند که آیا، رویکرد قدرتمند درمانی  VRمی‌تواند برای سایر اختلالات روان‌شناختی نیز به کار گرفته شود یا خیر؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *