روش های افزایش کارایی در خانه

 

افزایش کارایی در منزل

پیش بردن کارهای روزانه با وجود فرزندان، نیازمند برنامه ریزی بهتر و منظم است که در این مقاله به آن می پردازیم:

 اگر برنامه ریزی مناسبی داشته باشید می توانید تمام کارها را انجام دهید و درکنار آن برای فرزندان تان هم وقت بگذارید. فقط باید به مسائل جور دیگری نگاه کنید. دراینجا ۵ پیشنهاد برایتان آورده ایم:

۱. قبل از فرزندان‌تان از خواب بیدار شده و ۵ دقیقه برای خودتان کاری انجام دهید

اگر دارای فرزند باشید می دانید که داشتن زمانی برای خود چقدر باارزش است، زیرا حتی اگر به حمام بروید بازهم کسی مزاحم تان می شود. اگر می خواهید ۵ دقیقه زمان برای خودتان داشته باشید پس قبل از فرزندان تان بیدار شده و برای خودتان کاری انجام دهید. در تنهایی یک فنجان قهوه بنوشید، کتاب یا مجله بخوانید و از تنهایی خود لذت ببرید. هرکاری که دوست دارید، همان را انجام دهید.

دراین زمان که برای خودتان است لازم نیست کارهای خانه را انجام دهید تا میزان عملکردتان افزایش یابد. سپس با آرامش خاطر روز خود را شروع کرده و حتی در برخورد با فرزندان تان نیز صبورتر خواهید بود. این را هم بدانید که حتما نباید همیشه زودتر از فرزندان خود بیدار شوید، اما اگر توانستید به زحمتش می ارزد.

این کار آنقدر برای شما لذت بخش خواهد بود که روزهای بعد زودتر بلند خواهید شد.

۲. هر روز زمان خاصی را برای فرزندان‌تان صرف کنید

اگر شاغل هستید پس می دانید که در رابطه با فرزندان تان وظایف بیشتری دارید. قبل از خارج شدن از خانه باید ان ها را آماده کنید، شام حاضر کنید، در انجام تکالیف شان کمک کنید، و یا آن ها را حمام کنید. بنابراین این مدت زمانی که صرف ان ها می شود، باکیفیت نیست.

به برنامه تان نگاهی بیندازید و ببینید که چه زمانی را می توانید با فرزندان خود بگذرانید که کار دیگری نداشته باشید. همان زمان را برای توجه کردن به فرزندان خود، انتخاب کنید.

آیا بین زمانی که به خانه می رسید و شام حاضر می کنید، ۳۰ دقیقه وقت دارید؟ یا ۲۰ دقیقه بعد از شام؟ نظرتان درباره آن ۱۰ دقیقه ای که آن ها صبحانه می خورند، چیست؟ هر زمانی که انتخاب کردید، باید در آن زمان بر فرزندان تان تمرکز کنید، نه اینکه تلویزیون تماشا کنید، با تلفن همراه مشغول شوید یا کارهای دیگر انجام دهید. همه ان کارها را کنار گذاشته و برای فرزندان تان وقت مفیدی صرف کنید.

این کار به نظر آسان می رسد اما کار مشکلیست.

۳. اگر کاری برای انجام دادن وجود دارد (و می‌توانید همان لحظه آن را انجام دهید) پس آن را انجام دهید

اگر در کنار فرزندان خود هستید اما وقت مفیدی سپری نمی کنید، اگر کاری وجود دارد فکر نکنید چون در کنار فرزندان خود هستید  نمی توانید آن را انجام دهید. شما وقت مفیدی با ان ها گذرانده اید، پس اگر حالا کاری انجام دهید اتفاقی نخواهد افتاد.

اگر کارها را به سرعت انجام دهید روی هم انباشته نخواهند شد. درنتیجه عملکردتان در خانه افزایش خواهد یافت. بااین کار نه تنها به وظایف دیگرتان هم می رسید، بلکه با کوهی از کارهای انجام نشده مواجه نخواهید شد.

۴. اگر کاری برای انجام دادن وجود دارد و شما نمی‌توانید همان لحظه آن را انجام دهید، زمان خاصی برای انجام دادن آن انتخاب نمایید

ممکن است خیلی از کارها را نتوانید همان لحظه انجام دهید. اشکالی ندارد، اما تا وقتی که مدام ان ها را به تاخیر نیندازید. این کار اشتباست و برای والدین “بعدا” هرگز نمی آید. باید زمان مشخصی برای انجام آن انتخاب کرده و برای انجام ان برنامه ریزی کنید.

همین که چیزی را میبینید یا به آن فکر می کنید، در تلفن خود یک هشدار تنظیم کنید. زمانی را برای انجام آن انتخاب کنید که واقعا بتوانید آن را انجام دهید. سپس زنگ هشدار انجام کار را به شما یادآوری خواهد کرد. پس نگران فراموش کردن آن نباشید.

۵. ببینید که آیا کارهای خانه را در زمان مناسب انجام می‌دهید یا خیر

فقط به این خاطر که همیشه کارهای تان را در زمان خاصی انجام داده اید، برنامه ریزی نکنید. از خودتان بپرسید که آیا آن زمان بهترین فرصت برای انجام آن است یا خیر؟ آیا می توانید آن کار را در زمان دیگری انجام داده و ان فرصت را برای فرزندان تان صرف کنید؟

من همیشه آخر هفته به خرید می روم. چند روز پیش متوجه شدم که اگر روز دیگری به خرید بروم، می توانم صبح جمعه را با با خانواده بگذرانم. مجبور نیستم که هر جمعه ساعت ۷  از خانه خارج شوم، فقط به این دلیل که خرید را انجام دهم و تا قبل از نهار وقت بیشتری برای خود داشته باشم. می توانم عصر که بچه ها خواب هستند به خرید بروم. در نتیجه ۲ ساعتی را که باید با فرزندانم بگذرانم به هدر نداده ام. تا قبل از این هرگز از خودم نپرسیده بودم که آیا می توانم این زمان را تغییر دهم یا خیر.

این تغییرات کوچک می توانند تاثیر بزرگی روی زندگی روزانه تان داشته باشند. این پیشنهادها را انجام داده و تغییرات را مشاهده کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *