سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال چیست؟

سونوگرافی واژینال بررسی دستگاه تناسلی (کلیه ها و مثانه) و لگن خانم می باشد. این بررسی کمک می کند هر گونه ناهنجاری در رحم، دهانه رحم و پوشش رحم، لوله های رحم، تخمدان، مثانه و حفره لگن مشخص شود. این سونوگرافی با سونوگرافی شکمی فرق می کند به طوری که اندام های داخلی از طریق واژن مشاهده می شوند.
این آزمایش در صورت وجود علائم درد در لگن و خونریزی غیرطبیعی توسط پزشک تجویز می شود و فیبرویدها (تومورهای عضلانی رحم)، پولیپ ها (ضخیم شدن پوشش داخلی رحم)، کیست تخمدان، ناباروری و اوایل بارداری مورد بررسی قرار می گیرد.

آمادگی برای سونوگرافی واژینال

آمادگی خاصی موردنیاز نیست. فقط پیش از آزمایش باید مثانه خالی شود.
اگر تامپون استفاده می کنید باید برداشته شود. اگر پریود هستید مشکلی وجود ندارد و به شکلی برای بررسی مشکلات زنانه و زایمان، پریودی شما فرصت خوبی برای سونوگرافی واژینال است.
پیش از انجام آزمایش از شما می خواهند فرم رضایت نامه را امضا کنید.
بهتر است لباسی راحت بپوشید تا پزشک راحت تر به قسمت پایین بدن شما دسترسی داشته باشد.

در طول سونوگرافی واژینال چه اتفاقی می افتد؟

پس از خالی کردن مثانه، پزشک می خواهد لباس پایین تنه خود را در بیاورید و لباس مخصوص بپوشید. سپس باید بر روی صندلی مخصوص دراز بکشید. سپس ملافه ای برای پوشاندن شما بر روی شما قرار می دهند. سپس باید پاها را خم کنید و دستگاه مبدل را وارد واژن شما می کنند. دستگاه مبدل از تامپون بزرگتر است و به شکلی است که به راحتی داخل واژن قرار می گیرد. یک لایه محافظ بر روی دستگاه مبدل قرار دارد و ژل روان ساز گرم بر روی دستگاه قرار داده می شود تا راحت تر وارد واژن شود. سپس تصاویری از داخل واژن و لگن گرفته می شود.
می توانید به جای سونوگرافی واژینال از سونوگرافی شکمی استفاده کنید. در این آزمایش باید دو یا سه لیوان آب نیم ساعت پیش از انجام سونوگرافی انجام شود و باید مثانه پر باشد. در سونوگرافی شکمی از دستگاهی مبدل استفاده می شود. در این حالت آب گرم همراه با ژل بر روی بدن مالیده می شود و دستگاه مبدل بر روی شکم حرکات چرخشی می کند.
سونوگرافی باید توسط یک فرد متخصص با استفاده از دستگاه مبدل انجام شود. دستگاه مبدل امواج سونوگرافی را منتقل می کند. سپس این امواج به دستگاه سونوگرافی بر می گردد و تصاویری تهیه می شود. در این آزمایش می توان تصاویری از داخل لگن و واژن گرفت.

آیا سونوگرافی واژینال عواقبی دارد؟

خیر هیچ گونه عواقبی ندارد و شما می توانید پس از سونوگرافی واژینال به فعالیت های قبلی خود بپردازید.

سونوگرافی واژینال چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی واژینال معمولا پانزده تا سی دقیقه طول می کشد.
گاهی اوقات پزشک از شما می خواهد تصاویر را به رادیولوژیست یا متخصص زنان نشان دهید. معمولا پزشک اطلاعات مشاهده شده در تصویر را در اختیار شما قرار می دهد.

خطرات سونوگرافی واژینال چیست؟

هنوز هیچ خطری ناشی از سونوگرافی واژینال دیده نشده است. در این روش از امواج صوتی برای گرفتن تصویر استفاده می شود و هیچ گونه پرتویی وجود ندارد.
اگر باردار هستید، خطری جنین را تهدید نمی کند. اگر باردار هستید و کیسه آب شما پاره شده است ولی درد زایمان ندارید توصیه نمی شود سونوگرافی واژینال انجام دهید زیرا احتمال عفونی شدن جنین وجود دارد.
اگر باردار هستید و افتادگی جفت یا خونریزی واژینال دارید بهتر است سونوگرافی واژینال انجام ندهید زیرا باعث بدتر شدن خونریزی می شود.

مزایای سونوگرافی واژینال چیست؟

ورود دستگاه مبدل به داخل واژن تصاویر واضح از داخل واژن و لگن به شما می دهد. این تصاویر به شما و پزشک کمک می کند بررسی های لازم را انجام دهید و در صورت مشکل درمان موردنیاز را تجویز کند.

چه کسی سونوگرافی واژینال را انجام می دهد؟

سونوگرافی واژینال توسط سونوگرافر که برای انجام آزمایش آموزش دیده است انجام می شود. سونوگرافر ممکن است مرد یا زن باشد. اگر با سونوگرافر مرد راحت نیستید باید قبل از آزمایش اعلام کنید. در کنار بیمار می تواند همسر یا دوست یا یکی از افراد خانواده در اتاق سونوگرافی باشد.
سونوگرافر تصاویر را به پزشک نشان می دهد و در صورت لزوم دوباره سونوگرافی انجام می دهد. نتیجه سونوگرافی به طور کامل نوشته شده و به پزشک داده می شود.
در برخی بیمارستان ها متخصص زنان یا رادیولوژیست سونوگرافی را انجام می دهد.

سونوگرافی واژینال کجا انجام می شود؟

سونوگرافی در دپارتمان رادیولوژی بیمارستان انجامی می شود. سونوگرافی در اتاقی مخصوص با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود.

نتیجه سونوگرافی واژینال کی اعلام می شود؟

مدتی طول می کشد تا پزشک نتیجه مکتوب آزمایش را دریافت کند و این مدت زمان به عوامل زیر بستگی دارد:

  • ضرورت آزمایش
  • میزان پیچیدگی آزمایش
  • میزان اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد
  • اگر قبلا آزمایش اشعه ایکس انجام داده باشید و قرار باشد آزمایشات مقایسه شود مدت زمان فرق می کند.
  • طریقه فرستادن نتیجه آزمایش به پزشک (از طریق تلفن، ایمیل، فکس یا پست)

می توانید از بیمارستان بپرسید چه زمانی نتیجه آزمایش برای پزشک فرستاده شده است.
بهتر است پس از نتیجه آزمایش به پزشک مراجعه کنید و با او در خصوص نتایج حاصله صحبت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *