سیستم ترمز CBC در خودرو چیست؟

 

img09

حتما شما هم بارها در هنگام خواندن مشخصات یک خودرو به عنوان ترمز CBC برخورد کرده اید، اما سوال اینجاست، سیستم ترمز CBC چیست وچگونه عمل می‌کند. در ادامه با معرفی سیستم ترمز سی بی سی با ما همراه باشید.

سیستم ترمز CBC یا Corner Braking Control را می‌توان سیستم ترمز گیری در پیچ ترجمه کرد. در اکثر خودروها هنگام عبور از پیچ های تند و معمولی شاهد بر هم خوردن تعادل خودرو به سمت خارج پیچ هستیم، به این شکل که وزن و فشار بیشتری از خودرو روی چرخ های بیرونی پیچ قرار می‌گیرد وچرخ های داخل پیچ وزن و فشار کمتری را تحمل می‌کنند.

در اینگونه شرایط در صورتی که راننده مجبور به فشردن ترمز برای کنترل خودرو شود، سیستم ترمز فشار هیدرولیک برابری را در هر محور به چرخ های دو طرف می ‌فرستد در حالی که عملا چرخ های بیرونی پیچ متحمل فشار بیشتری شده و نیاز به دریافت فشار هیدرولیکی بیشتری دارند؛ سیستم ترمز CBC وظیفه توزیع متوازن فشار هیدرولیک بر حسب شدت پیچیدن خودرو را در اختیار دارد، به این معنی که بر حسب شدت پیچیدن خودرو، نیروی ترمز را در هر یک از چرخ ها به صورت نامساوی توزیع می‌کند تا خودرو در پیچ ها پایداری بیشتری داشته باشد. با سیستم ترمز CBC راننده می‌تواند تجربه رانندگی بدون استرس بیشتری داشته باشد.

سیستم ترمز CBC در خودرو های شاسی بلند که مرکز ثقل بلند و وزن بیشتری نسبت به سایر خودرو ها دارند بسیار کاربرد دارد، البته امروزه در بسیاری از خودرو های سواری و حتی موتورسیکلت ها هم از این سیستم استفاده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *