شباهت ماده و پادماده به‌هم، بیش از انتطارها

بر اساس آخرین محاسبات انجام‌شده بر گشتاور مغناطیسی پروتون، جهان‌هستی نباید وجود داشته باشد! نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد پروتون و پادذره‌ی آن تنها در میزان بار خود تفاوت دارند و قائدتاً باید در اولین لحظات پس از انفجار بیگ‌بنگ، یکدیگر را نابود کرده باشند.
مشخصاً در علم پادماده، فیزیک چیزهایی بسیار بیشتر از پادپروتون وجود دارد، اما این یافته به ما می‌گوید نمی‌توان پاسخ این پرسش را در اینجا پیدا کنیم که چرا ماده بر جهان‌هستی حکم‌فرما است. نتایج این تحقیقات که در مجله‌ی Nature منتشر شده است، ۳۵۰ برابر تحقیقات قبلی دقیق‌تر است. این اولین بار است شباهت کمتری در محاسبات پادپروتون نسبت به خود پروتون وجود دارد.
«کریستین اسمورا»، محقق ارشد این تحقیقات از مرکز تحقیقاتی سرن، در بیانیه‌ای گفت: «احتمالاً اولین بار است که فیزیک‌دانان محاسبات دقیق‌تری از پادپروتون را نسبت به پروتون ارائه می‌کنند که نشان‌دهنده‌ی پیشرفت خارق‌العاده‌ی به‌دست‌آمده در کاهنده‌ی شتاب پادپروتون مرکز تحقیقاتی سرن است.»
محققان به‌منظور انجام این محاسبات، باید پادپروتون‌ها را در «دام پنینگ» ذخیره می‌کردند. دام پنینگ دستگاهی منحصربه‌فرد است که از میدان‌ مغناطیسی و الکتریکی برای جلوگیری از برخورد ذرات باردار با ماده و نابودی آن‌ها استفاده می‌کند. پادماده را نمی‌توان در مخزنی معمولی ذخیره کرد.
«استفان یولمر»، سخنگوی پروژه‌ی همکاری «BASE» در این‌باره گفت: «نتایج این محاسبات ماحصل سال‌ها تحقیقات و تلاش مداوم و ثمره‌ی انجام موفقیت‌آمیز یکی از پیچیده‌ترین محاسبات انجام‌شده در دستگاه پنینگ است.»
گروه تحقیقاتی پروژه‌ی BASE پیشتر موفق به کشف میزان دقیق لحظه‌ی مغناطیسی پروتون در سال ۲۰۱۴ میلادی شد. اگر بخواهیم تفاسیر خود را بر پایه‌ی اینگونه محاسبات بنا کنیم، در واقع جهان‌هستی نباید وجود داشته باشد. ماده و پادماده دقیقاً شبیه به یکدیگر و کاملاً متقارن بوده و هیچ‌کدام نباید در آغاز زمان بر جهان‌هستی حکم‌فرمایی کرده باشند.
مشخصاً به نظر می‌رسد جهان‌هستی چندان اهمیتی برای انکار او توسط ما قائل نیست و درست همان‌طور که سرآغاز خود را از ما پنهان کرده است، دلیل این تقارن را هم بر ما آشکار نکرده است. اینکه چطور پادپروتون به میدان مغناطیسی واکنش می‌دهد، یکی از معماهایی است که فیزیک‌دانان سراسر دنیا قادر به یافتن پاسخی برای آن نبوده‌اند. شناساگرهای نوترینو در سراسر دنیا و حتی آزمایش «LHCb» مرکز تحقیقاتی سرن، همگی به دنبال یافتن سرنخی محتمل مبنی بر عدم وجود تقارن هستند. روشن است که ماده رازی را در خود پنهان کرده است. فقط ما باید این راز را کشف کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *