علت و درمان کم پشتی ریش و سبیل مردان + پرپشت کننده گیاهی

ارتباط بین طرز لباس پوشیدن و نوع شخصیت شما

 کم پشتی ریش

علت اصلی کم پشتی ریش ژنتیک است که معمولا راهکاری ندارد اما اگر دلیل دیگری پشت آن باشد طب سنتی راهکارهای جالبی را برای افزایش ریش در نظر گرفته است.

دلیل و ریشه ی کم پشتی ریش و سبیل مردان و درمان آن

فرقی نمی کند چقدر برای ریش هایتان آرزو دارید و تلاش می کنید، ممکن است بدون موی صورت بخواهید. فاکتورهای زیادی وجود دارند که تصمیم می گیرند چگونه ریش شما رشد کند.مردانی که از نداشتن ریش و سبیل رنج می برند، در ابتدا باید توسط متخصص غدد درون ریز تحت بررسی هورمونی قرار بگیرند تا مشکلات هورمونی احتمالی شان بررسی شود .

۵ دلیل برای اینکه چرا ریش شما رشد نمی کند:

برخی دلایل اینکه چرا ریش شما رشد نمی کند می تواند مورد توجه قرار گیرد و بقیه ممکن است فقط به زمان و صبر شما نیاز داشته باشند که در این بخش پنج دلیل رایج وجود دارد که چرا ریش برخی مردان رشد نمی کنند و راه حل های مربوط به آن ها:

 ۱- ژنتیک:

این بزرگ ترین عامل در رشد و ظاهر ریش است. مکان و سرعت رشد موهای شما با آرایش ژنتیکی مشخص می شود.

در برخی از مردان ممکن است موهای صورتشان به شکل تکه تکه رشد کند و ریش کامل را نداشته باشند و برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که اصلاً موهای زیادی ندارند.

ممکن است برخی ها چند ساعت بعد از اصلاح سایه های جدید ریششان را بزنند و برخی دیگر ممکن است فقط یک بار در هفته اصلاح کنند.

در مورد ژنتیکتان کاری نمی توانید انجام دهید, اما چیزهایی وجود دارند که توسط ژنتیک ایجاد می شوند که می توانند مورد توجه قرار گیرند. یکی از این چیزها تعادل هورمونی شماست.

کم پشتی ریش چه دلیلی دارد؟

علت کم پشتی ریش

۲٫ هورمون ها:

موی صورت یک ویژگی مردانه است و هورمون مسئول آن تستوسترون است. در طول بلوغ وقتی که تولید تستوسترون در بالاترین حدش می رود, بسیاری از پسران و مردان متوجه اولین موهای صورت خود می شوند. اما برخی افراد پذیرای تستوسترون نیستند, یا برایشان کافی نیست.

درک شما در مورد اینکه چگونه موهای صورتتان رشد می کند وجود دارد. کاری را نمی توان برای آن انجام داد, اما برخی مردان دارای تستوسترون کمتری هستند.

این می تواند گاهی از نظر پزشکی مورد توجه قرار گیرد, اما آنچه که می خواهید از طریق آن به دست آورید, ریشی است که در خواب می بینید.

بررسی علل کم پشتی ریش و سبیل

۳٫ استرس:

استرس بر همه چیزهایی که بدن شما دارد و حتی بر رشد و نگهداری مو تاثیر می گذارد. اگر یک دوره استرس بالا را دارید, ممکن است متوجه شوید که موی صورتتان کم شده و یا برخی نواحی ممکن است تکه تکه شوند. این معمولاً دایمی نیست. کاری که می توانید انجام دهید کاهش استرس شما است. تلاش برای حذف عوامل استرس زا در سراسر زندگی به شما کمک خواهد کرد.

صحبت کردن با یک شخص حرفه ای یا دوست نزدیک را در نظر بگیرید, زیرا این کار نه تنها به رشد ریش شما کمک می کند, بلکه کل رفاه شما نیز همین است.

۴٫ رژیم غذایی:

بدن شما در تغذیه متعادل و مغذی بهتر عمل می کند. غذاهای آماده و فراوری شده بخورید تا رشد و کیفیت موی صورت بسیار بد و آهسته شود. غذاهای مغذی بخورید و نیازهای غذایی خود را برآورده کنید و اگر رژیم غذایی شما مشکل دار نباشد, تغییر مثبتی را خواهید دید.

رژیم غذایی درست مثل استرس, همه چیز بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ثابت کردن یا بهبود رژیم غذایی به این معنی است که ممکن است تغییر زیادی در موهای صورت خود تجربه کنید, اما باید برای سلامتی خود کارهای فراتری را آن نیز انجام شود.

کم پشتی ریش به دلایل بهداشتی

۵٫ شرایط بهداشت:

بسیاری از بیماری ها و شرایط مختلف می توانند بر رشد موی صورت تاثیر بگذارند. آلوپسی یک مشکل خودایمنی است که می تواند به سیستم ایمنی موهایتان حمله کند، که می تواند به معنای رشد آهسته موهای باشد، مثل کم خونی. خوشبختانه بیشتر شرایطی که بر رشد مو تاثیر می گذارند می توانند درمان شوند. آلوپسی به طور دائم به فولیکول های مو آسیب نمی رساند, اما باید مورد توجه قرار گیرد.

 کم کاری تیرویید اغلب از طریق داروها مدیریت می شود و کم خونی را می توان از طریق مکمل ها یا تزریق, حل کرد. اگر حدس می زنید که کمبود موی صورت ممکن است به دلیل شرایط پزشکی باشد, با دکتر یا متخصص پوست مشورت کنید. شرایط پزشکی نیازمند مداخله پزشکی است.

بیماری هایی که باعث کم پشتی ریش می شوند

درمان های خانگی برای افزایش رشد ریش:

همه می خواهند ریش سالمی داشته باشند. خب, این آرزو همیشه درست نیست چون ممکن است گاهی سخت باشد. ریش تکه تکه معمولاً ریش جذابی نیست. به همین دلیل است که شما باید برای حفظ موهای خود سرمایه گذاری کنید. همین. چیزهای بیشتری هست که می توانید برای رسیدن به یک ریش رشد سالم و خوب انجام دهید. راه های زیر را برای تقویت رشد ریش خود بررسی کنید.

۱٫ ورزش و خواب بیشتر:

همه چیز با اصول اولیه شروع می شود. اگر می خواهید ریش زیبایی داشته باشید، باید ورزش کنید و استراحت کافی داشته باشید. برای اینکه موهای صورت شما سالم باشند، باید از کیسه های ترشحی مو مراقبت کنید. این بسیار ساده است، ورزش باعث افزایش جریان خون می شود و به این معنی است که کیسه های ترشحی مویی شما در این فرآیند تغذیه می شوند و رشد موی صورت شما را افزایش می دهند.

هم چنین هر چه بیشتر ورزش کنید، بیشتر ریسک داشتن شرایط پزشکی را کاهش می دهید که با رشد موی شما تداخل پیدا می کند.

درمان کم پشتی ریش طب سنتی

۲٫ درست غذا بخورید:

شما فقط باید برای رشد ریش سالم و زیبایتان به خوبی غذا بخورید. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. دقت کنید که مو از پروتئین ساخته شده است. باید در رژیم غذایی خود پروتئین زیادی داشته باشید تا موهای بیشتری روی صورت خود داشته باشید.

رژیم غذایی مناسب برای شما شامل پروتین متوسط، کربوهیدرات و چربی خواهد بود. این سه، تولید تستوسترون و DHT را افزایش می دهند که روند رشد مو را تسریع می کند.

راهکارهای درمانی برای رفع کم پشتی ریش

۳٫ مکمل :

همچنین می توانید از مکمل های غذایی استفاده کنید که رشد مو را تقویت می کنند. مکمل ها چگونه کار می کنند؟ مکمل های حاوی ترکیباتی هستند که تولید DHT و تستوسترون را افزایش می دهند که همانطور که در بالا ذکر شد، نقش مهمی در افزایش سرعت رشد مو بازی می کند.

به عنوان مثال، مکمل LCLT، حساسیت گیرنده های آندروژن را افزایش می دهد که به نوبه خود به دو هورمون اجازه وارد شدن به DNA از جایی که میزان رشد ریش شما را افزایش می دهند، می دهند.

۴٫ میکرونیدلینگ:

آیا می دانستید که می توانید با استفاده از یک درمان رولر رشد ریش تان را بهبود ببخشید؟

خوب، حالا می دانید.

آنچه که اینها انجام می دهد ایجاد حفره های کوچک در ناحیه ریش است که رشد موی صورت شما را افزایش می دهد. این چطور ممکن است؟ به عنوان مثال، این چرخ گردش خون را تحریک می کند، به نوبه خود فولیکول ها را تغذیه رسانی می کند و رشد مو را افزایش می دهد. از طرف دیگر، میکرونیدلینگ بدن را وادار به ارسال کراتین و کلاژن به ناحیه سوزن خورده ها می کند در نتیجه رشد موی شما را افزایش می دهد.

تکنیک های موثر در برطرف کردن کم پشتی ریش

۵٫ سم زدایی، براش کردن و ماساژ صورت:

ماساژ صورت و سم زدایی برای شما نه تنها باعث می شود احساس آرامش کنید و به نظر تازه برسید، بلکه باعث افزایش رشد موی ریش شما نیز خواهد شد. ماساژ دادن پوست گردش خون را افزایش می دهد در نتیجه مواد غذایی را برای کیسه های ترشحی مو تامین می کند.

در بخش سلامت نمناک گفته ایم که از طرف دیگر، سم زدایی کردن پوست زیر ریش، پوست را از سلول های مرده خلاص می کند که ممکن است مانع از جریان شدن اکسیژن شوند.

۶٫ بدون چربی ماندن:

نباید چربی بدن و میزان تستوسترون و DHT را کاهش می دهد. این یعنی چی؟ اگر این دو هورمون کاهش یابد، رشد ریش به سرعت متوقف می شود.

 ۷٫ روغن های گیاهی:

اگر می خواهید از درمان های خانگی برای رشد ریشتان استفاده کنید، روغن های گیاهی را نباید فراموش کنید. برخی از موثرترین روغن های گیاهی که رشد ریش شما را افزایش می دهد شامل روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن اکالیپتوس می شود. این دیگر یک راز نیست که روغن نارگیل چقدر به رشد موی سالم کمک می کند. اسیدهای چرب که جزیی از روغن نارگیل هستند به راحتی می توانند راه خود را به کیسه های ترشحی مو پیدا کنند، و آنها را مرطوب کنند.

از طرف دیگر، روغن اکالیپتوس به این معنی خواهد بود که ریش شما محکم تر، درخشان تر و پرتر می شود:شما دیگر مجبور نیستید که با ریش تکه تکه شده سر و کار داشته باشید.

چه کنیم کم پشتی ریشمان برطرف شود؟

۸٫ ریش هایتان را تنها بگذارید:

اگر فقط روی افزایش ریشتان کار می کنید، توصیه می شود که بگذارید خودش این کار را انجام دهد. به همان اندازه که شکل دادن و کوتاه کردن ممکن است هوس انگیز باشد، شما باید از انجام این کار اجتناب کنید.

تنها زمانی که مجاز به لمس آن هستید تنها بعد یک رشد یک ماههه یا ۶ هفته ای است. این یعنی حتی اگر کمی وحشی هم به نظر برسد، باید دست نخورده باقی بماند.

۹٫ مراقبت از موهای درنیامده:

می دانید چه چیز دیگری در رشد ریش بزرگ و سالم شما تاثیر می گذارد؟ موهای درنیامده. شما باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا آن ها را از صورت خود دور نگه دارید. موی درنیامده مویی است که به پوست باز می گردد و باعث برآمدگی می شود که شبیه یک جوش به نظر می رسد. آن ها نیز بسیار ناراحت هستند چون اغلب خارش زا و حتی دردناک هستند.

 دستیابی به رشد ریش زیبا با استفاده از داروهای خانگی ذکر شده در بالا مفید است و نیازمند تلاش. با این نکته های آشنا، شما دیگر بهانه ای برای نداشتن ریش محکم، کامل و سالم ندارید.

کم پشتی ریش و سبیل را چگونه درمان کنیم؟

۱۰٫روغن رزماری و روغن نارگیل:

ترکیب روغن رزماری و روغن نارگیل برای افزایش رشد مو بر روی پوست سر و صورت مفید است.

به آرامی یک پنبه تمیز را در مخلوط ببرید و آن را روی پوست بمالید.این مخلوط را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از تمیز کردن پوست با آب سرد بگذارید. هیچ نیازی نیست که صورت خود را با صابون بشویید مگر این که روغن رزماری پوست شما را آزار دهد.

شما می توانید این مخلوط را تا دو بار در روز اعمال کنید. توجه داشته باشید که حفظ نسبت ده به یک برای جلوگیری از آزار دادن صورت شما مهم است.

کم پشتی ریش را اینگونه از بین ببرید

۱۱٫آب لیمو و پودر دارچین:

می توانید از آب لیمو و پودر دارچین به صورت خود برای کمک به رشد موی صورت خود استفاده کنید. برای استفاده از آب لیمو و پودر دارچین بر روی پوست، دو قاشق سوپ خوری تازه خوری آب لیمو ترش و یک قاشق چای خوری روغن دارچین را در یک کاسه مخلوط کوچک بریزید.

 به طور کامل مخلوط و یک لایه نازک را به صورت خود بمالید. اجازه دهید این مخلوط به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روی صورتتان بماند و سپس با آب سرد و یک تمیز کننده ملایم پوستتان را بشورید.

 پوست را با یک حوله تمیز خشک کنید و از مرطوب کننده عادی خود برای جلوگیری از خشک شدن پوست استفاده کنید.

 شما می توانید این درمان را هر روز دو بار تکرار کنید تا زمانی که هیچ ناراحتی رخ ندهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *