فایده های استرس

استرس آنطورها هم که تصور میشود  بد نیست و در بعضی مواقع می تواند برایتان مفید نیز باشد و باعث شود که امورتان را با دقت بیشتری انجام دهید به شرطی که در شما هیجانات و طبعات منفی ایجاد نکند و اضطرابتان را بالا نبرد.

علیرضا سفیدچیان ، روان‌پزشک با اشاره به این‌که استرس جزء جدایی ناپذیر زندگی با حضور دائمی است، اظهار کرد: استرس یک بیماری نیست، بلکه می‌تواند منجر به بروز بیماری جسمانی یا روانی در زمینه‌ای مساعد شود که با وارد شدن فشار بر شخص، واکنشی در او ایجاد شده که علائم جسمانی و روانی را به همراه دارد.

وی با بیان این‌که برخی از استرس‌ها مفید هستند، تصریح کرد: وجود استرس مفید، فرد را برای دفاع از خود به حرکت درآورده و او را از خطری که در راه است آگاه می‌کند و نیز یک عامل انگیزشی برای دستیابی به اهداف، پیشگیری از کسالت و چاره‌جویی برای نگرانی سودمند است.

سفیدچیان با اشاره به این‌که اشخاص با روش‌های مختلف به استرس واکنش نشان می‌دهند، افزود: این واکنش‌ها به صورت فیزیکی (نبض، تنفس و فشار خون بالا، کشیدگی عضلات، خستگی زودرس و …) ، رفتاری (کاهش کیفیت و عملکرد شغلی و تحصیلی، قضاوت ضعیف، عدم تمرکز و …) و عاطفی (فوران هیجان و گریه، افسردگی، خصومت، پرخاشگری، سوء ظن به دیگران و …) در افراد پدیدار می‌شود.

وی در خصوص دیگر رفتارهای پیشگیرانه و درمان استرس ادامه داد: حمایت و پشتیبانی از فرد در حدی که باعث وابستگی نشود، فرصت برای ابراز احساسات و تخلیه هیجانی,مثبت فکر کردن, داشتن برنامه ورزشی منظم, انعطاف‌پذیر بودن, از دیگر رفتارهای پیشگیرانه و درمان استرس است.
سفیدچیان با بیان این‌که صفت شوخ‌طبعی به عنوان یک مهارت مفید رویارویی با استرس توصیه می‌شود، گفت: ذهن و روان خود را با دیگران و شنیدن کارهای هنری و زیبا آراسته کنید و اگر شما ذاتاً به طور همیشگی مسئول امور و عهده‌دار تعلم و تربیت هستید سعی کنید برای یک بار، عادت کنترل کردن را رها کرده و بگذارید زندگی مسیر خود را طی کند.اما به طور کلی میتوان گفت اضطراب به مقدار کم برای رشد و تکامل انسان لازم است. انسان اگر اصلا اضطرابی نداشته باشد هیچ قدمی برای زندگی اش برنمی دارد؛ پس اضطراب به اندازه کم برای هر زندگی ای ضروری است ولی اگر بیشتر از حد لازم یا به صورت دائمی وجود داشته باشد به صورت بیماری درمی آید و باید فرد تحت درمان قرار گیرد.

پیشگیری
برای پیشگیری از ابتلا به اضطراب بهتر است به نکات زیر توجه کنید:
برنامه ریزی در زندگی:
افراد باید در زندگی برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشند. در برنامه ریزی کوتاه مدت فرد باید هر شب کارهای فردا را مرور کند و در برنامه ریزی بلندمدت باید برنامه های یک تا دو ماه آینده را بنویسد و سعی کند براساس آنها عمل کنند.
توقعات افراد باید براساس توانایی هایشان باشد و از خود و دیگران توقع بیش از حد نداشته باشند.
شرایط محیطی مناسب در زندگی:
آشفتگی دعوا و کشمکش بیش از حد باعث می شود که افراد خانواده به مرور دچار اضطراب شدیدی شوند.
تغذیه مناسب و به موقع:
افراد باید تغذیه مناسب و به موقع داشته باشند تا با بدنی قوی و سالم به کارهیا روزانه خود بپردازند.
استفاده بیشتر از اکسیژن:
افراد باید سعی کنند به فضایب سبز مثل پارک ها بروند و نفس عمیق بکشند تا اکسیژن بیشتری به بدنشان برسد.
دوش گرفتن نیز باعث آرامش بیشتری می شود؛ به همین خاطر سعی کنید روزی یکبار دوش بگیرید تا آرامش بیشتری پیدا کنید.
خواب کافی اضطراب را کاهش می دهد.
شنیدن موسیقی و دیدن فیلم های شاد اضطراب را کاهش داده و در ایجاد روحیه آرام و شاد در ا فراد تاثیرگذارند.
ارتباط کلامی و عاطفی با دیگران موجب می شود که فرد تخلیه روحی و روانی شود و به این ترتیب آرامش بیشتری به دست آورد.
تفریح و استراحت نقش بسیار مهمی در زندگی ایفا می کند و افراد باید همان گونه که برای کارهای روزانه برنامه ریزی می کنند یک برنامه ریزی درست و مناسبی برای تفریح داشته باشند و در روز و هفته ساعاتی را به تفریح و کارهای موردعلاقه خود اختصاص دهند.

رابطه تربیت والدین با اضطراب
رابطه تنگاتنگی بین اضطراب کودکان و نحوه تربیت والدین وجود دارد؛ والدینی که اصول تربیتی را رعایت می کنند؛ به موقع از تشویق و تنبیه استفاده می کنند و ارتباط کلامی و عاطفی مناسب با کودکان خود دارند کودکانشان کمتر اضطراب را تجربه خواهند کرد و برعکس والدینی که اصول تربیتی را رعایت نمی کنند و زندگی پرهیاهو و متشنجی دارند کودکانشان اضطراب بالایی را تجربه خواهند کرد و این اضطراب بالا روی عملکرد کوکان و والدین تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اضطراب شب امتحان
دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی علاقه ای به درست خواندن ندارند و تمام درس ها را برای شب امتحان یا دو شب قبل از امتحان می گذارند مسلما در زمان امتحان اضطراب زیادی خواهند د اشت و برعکس دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی درس هایشانر ا می خوانند، شب امتحان دچار اضطراب زیادی نخواهند شد و اضطراب آنها در حد کم و طبیعی خواهد بود. توصیه می شود دانش آموزان برای کاهش اضطراب شب امتحان به موقع و به اندازه کافی غذا بخورند. در حین درس خواندن موزیک ملایمی در اتاق بگذارند و نفس عمیق بکشند تا بدنشان اکسیژن بیشتری دریافت کند.
هریک ساعتی که درس می خوانند حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنند و پشت سر هم یک درس نخوانند، به طور مثال یک ساعت ریاضی ۱۰ دقیقه استراحت، یک ساعت ادبیات ۱۰ دقیقه استراحت و بعد از یک ساعت زبان ۱۰ دقیقه استراحت داشته باشند. در طول روز یا قبل از خواب دوش بگیرند تا آرامش بیشتری پیدا کنند. از ساعت یک نیمه شب تا پنج صبح حتما بخوابند و اگر می خواهند درس بخوانند بعد از ساعت پنج صبح درس بخوانند چون از ساعت یک تا پنج صبح کارایی مغز پایین می آید و در نتیجه درس خواندن در این ساعات بازدهی کمتری دارد. سه تا دو ساعت قبل از امتحان اصلا کتاب را باز نکنند و به مرور درس ها نپردازند چون این مرور باعث به هم ریختگی اطلاعات می شود و همین امر موقع امتحان سردرگمی ایجاد می کند و درنتیجه سوال ها را جا به جا پاسخ می دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *