فسیل ۵۵۸ میلیون ساله، قدیمی‌ترین حیوان جهان

مولکول‌های چربی کشف شده در فسیل یک موجود اسرارآمیز موسوم به دیکین‌سونیا نشان داد که این موجود ۵۵۸ میلیون سال قبل روی زمین می‌زیسته و اولین عضو شناخته شده در قلمرو حیوانات محسوب می‌شود.

دیکین‌سونیا (Dickinsonia) نوعی فسیل مربوط به موجودی است که ۵۵۸ میلیون سال قبل در دوره ادیاکاران (Ediacaran period) روی زمین زندگی می‌کرد.

اشکال حیات مربوط به این دوره احتمالا موجوداتی چندسلولی بودند؛ اما هویت دقیق آنها ناشناخته باقی مانده و دانشمندان طی ۸ دهه گذشته، به دنبال رمزگشایی از اسرار این موجود بودند. پیش از این دانشمندان عنوان کرده بود که دیکین‌سونیا با طول حدود یک متر، می‌تواند قارچ یا آمیب‌های غول‌پیکر باشد.

اما نتایج آزمایش‌های صورت گرفته روی یک فسیل باستانی که در منطقه‌ای در شمال‌غرب روسیه کشف شد، نشان داد که دیکین‌سونیا یکی از اولین حیواناتی است که روی زمین می‌زیسته است.

گروهی از دانشمندان استرالیایی، روسی و آلمانی با حفاری و بررسی مولکول‌های چربی – کلسترول – در این فسیل باستانی به نتایج بسیار قابل‌توجهی دست پیدا کردند. در کنار سطوح بالای کلسترول، فسیل دیکین‌سونیا فاقد نشانگرهای شیمیایی مرتبط با قارچ‌ها بود.

به گفته دانشمندان، بدن بیضی‌شکل این موجود با ساختاری رگه‌دار، ظاهری شبیه عروس دریایی دارد. این حیوان منقرض‌شده احتمالا در دریاهای کم‌عمق گرم در کنار سایر موجودات دوره ادیاکاران زندگی می‌کرده است.

در فسیل‌هایی که پیش از این کشف شده بودند، موجوداتی متعلق به ۵۴۱ میلیون سال قبل شناسایی شده بودند که شامل کرم‌ها، قارچ‌ها، و سایر گروه‌ها بودند، اما کشف جدید نشان می‌دهد که پیش از آنها، دیکین‌سونیا می‌زیسته‌اند.

اگرچه دیکین‌سونیا به عنوان قدیمی‌ترین حیوان شناخته‌شده جهان محسوب می‌شود، با این حال به اعتقاد برخی دانشمندان، موجودات دیگری مانند موجود حلزون‌مانند کیمبرلا (Kimberella) یا کرم‌مانندHelminthoidichnites قدمتی بیشتر از دیکین‌سونیا دارند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *