فنگ شویی آشپزخانه

 فنگ شویی آشپزخانه

فاطمه دایی زاده

آشپزخانه به عنوان قلب تپنده یک خانه شناخته می شود! بنابراین فنگ شویی آشپزخانه شما اهمیت بسیار زیاد بر روی سلامتی و رفاه شما دارد. همانند سه بخش مهم فنگ شویی یعنی اتاق خواب ،حمام و آشپزخانه است.

از همین رو شما در این مقاله به راهکارها و نوع چیدمان آشپزخانه دست پیدا خواهید کرد و می توانید بهترین انرژی ها در این محیط را برای خود فراهم نمایید.

فنگ شویی آشپزخانه

از زمان های قدیم نیز به آشپزخانه اهمیت ویژه ای داده می شد! زیرا خوراک که مربوط به سلامتی ماست در این بخش آماده و مهیا می شود. زمان های گذشته وقتی برنجی در خانه کم می شد فرد بزرگ خانواده سریعا آن را مهیا می کرد و می گفتند نباید برکت از خانه کم شود. همچنین همیشه از خوراکی های سالم و خاص در وعده های غذایی خود استفاده می کردند. به همین دلیل همیشه فضاهای خاص خانه خود را به این بخش اختصاص می دادند. امروزه ما با استناد به گذشتگان خود و راهکارهای موجود در سیستم های جدید خود می خواهیم انرژی های مهم و کاربردی را به خانه های خود بازگردانیم.

دکوراسیون آشپزخانه

یکی از ویژگی های دکوراسیون در خانه های مدرن امروزی قرار گیری نوع چیدمان بخش میز ناهارخوری است. یکی از مهمترین فضاهایی که همه افراد خانواده و یا مهمانان در کنار یکدیگر و دور یک میز قرار می گیرند که فضایی امن و راحت باید باشد و به طوری بتوان این بخش را از دیگر فضاها و نشیمن جدا نمود. پیشنهاد ما این است که :

 • زمان شب و تاریک در محیط دکوراسیون ناهار خوری از شمع استفاده کنید.
 • ناهار خوری را در فضایی قرار دهید که در روز هم از نور خورشید استفاده نماید.
 • در کنار این نورپردازی دلنشین چند آینه هم قرار دهید تا نور را چند برابر کرده و همچنین چیزهایی که در آینه نمایان می شود از منابع خوراکی و در حقیقیت برکت در خانه  باشد.

با این کار احساس فوق العاده ای را در دکوراسیون ناهارخوری تان خواهید داد و بخش ناهارخوری تان محیط ویژه تری خواهد داشت.

رنگ ها در فنگ شویی آشپزخانه

چیدمان لوازم و رنگ در آشپزخانه می‌تواند تأثیر بسزایی در فنگ شویی آشپزخانه شما داشته باشد. سعی کنید از رنگ‌های روشن برای کابینت و دیوارهای آشپزخانه استفاده کنید. مخصوصاً اگر فضای شما کوچک است اگر به دنبال پیشنهادات رنگی تأثیرگذار هستید برای آرام کردن فضای کلی آشپزخانه گزینه های زیر موارد خوبی هستند.

 • سفیدها
 • سبزها مانند رنگ سبز سبزیجات
 • زردها
 • آبی آسمانی
 • رنگ‌های خاکی
 • خاکستری‌های کم‌رنگ

به خاطر داشته باشید، “لازم نیست تمام آشپزخانه‌ها را به تمام این رنگ‌ها درآورید “! فقط می‌توانید یکرنگ یا ترکیب دو رنگ را انتخاب کنید. شما می‌توانید یک دیوار به یک رنگ داشته باشید و یا رنگ‌ها می‌توانند رنگ میز، کابینت و یا … را در بقیه فضاها داشته باشند. همچنین می‌توانید بسته به اینکه آشپزخانه شما در کدام قسمت نقشه باگوا قرار دارد المان و رنگهای محیط آشپزخانه خود را انتخاب کنید و بهترین انرژی‌ها را فعال نمایید.

آشپزخانه منطقه جنوبی

 • منطقه: شهرت و نام آوری
 • موقعیت bagua : مرکز بالا

یکی از مکانهای بسیار حساس در فنگ شویی آشپزخانه منزل است. اگر آشپزخانه ای در جنوب دارید می توانید با انواع رنگهای آتشین، از قرمز روشن گرفته تا نارنجی زرد پررنگ استفاده کنید. همچنین می توانید از انواع رنگ عناصر چوب مانند سبز و قهوه ای استفاده کنید. در بخش جنوبی از رنگهای آبی و سیاه و یا خاکستری خودداری کنید.

فنگ شویی آشپزخانه منطقه جنوب غربی

 • منطقه فنگ شوی باگوا: عشق و ازدواج
 • محل bagua : بالا سمت راست

اگر آشپزخانه در منطقه جنوب غربی است شما هم شانس دارید! عنصر آتش عنصر خاک این منطقه bagua (عشق و ازدواج) را تقویت می کند. بنابراین اگر بخواهید می توانید در صورت تمایل به سمت رنگهای آتشین بروید از قرمز روشن تا زرد تا نارنجی و بنفش (حتی صورتی). رنگ و عناصر دکور عنصر خاک نیز در اینجا عالی هستند. رنگ هایی که از آنها در این بخش باید خودداری کنید، سفید ، خاکستری ، آبی و سیاه است.

فنگ شویی آشپزخانه منطقه غربی

 • منطقه فنگ شوی باگوا: کودکان و خلاقیت
 • محل bagua : وسط سمت راست

فنگ شویی آشپزخانه در منطقه غربی باگوا نیاز به کمی دقت و توجه دارد. زیرا عنصر آتش آشپزخانه می تواند انرژی عنصر فلزی این منطقه باگوا را تضعیف کند. از رنگ های عناصر آتش خودداری کنید (برای مثال، رنگ دیوار قرمز انتخاب مناسبی نخواهد بود). بهتر است روی دکوراسیون عناصر قوی خاک تمرکز کنید. بهترین رنگها برای آشپزخانه منطقه غرب سفید ، خاکستری و رنگ کرم و خاکی است.

فنگ شویی آشپزخانه منطقه شمال غربی

 • منطقه فنگ شوی باگوا: افراد مفید و نعمت ها
 • محل bagua : پایین سمت راست

یک آشپزخانه در منطقه شمال غربی دقیقاً راهکارهایی مانند آشپزخانه در غرب احتیاج دارد. زیرا هر دو، عنصر فنگ شویی (فلز) را مشترکا دارند. بنابراین، از رنگهای خاکی، کرم و همچنین سفید و خاکستری استفاده کنید. از رنگ های قرمز و آبی خودداری کنید .

فنگ شویی آشپزخانه آشپزخانه شمال

 • منطقه فنگ شویی باگوا: حرفه و مسیر در زندگی
 • محل bagua : مرکز پایین

اگر آشپزخانه ای در منطقه شمالی دارید، مجبور خواهید بود دقت و توجه بیشتری برای متعادل کردن این بخش داشته باشید. بهترین راهکار استفاده از عناصر آب و فلز در این بخش می باشد و بهترین رنگ ها آبی ، سیاه و سفید و خاکستری خواهد بود. باید با انتخاب بهترین رنگ ها و دکوراسیون های عنصر آب این منطقه را حفظ کنید و در عین حال باید انرژی آتش آشپزخانه را قوی و سالم نگه دارید. بنابراین عنصر فلز با دو رنگ سفید و خاکستری معمولاً یک رنگ تعادل عالی برای آشپزخانه شمال است .

فنگ شویی آشپزخانه منطقه شمال شرقی

 • منطقه فنگ شویی باگوا: رشد و پرورش معنوی ، طول عمر
 • محل bagua : پایین سمت چپ

آشپزخانه در منطقه شمال شرقی هم راستا با آشپزخانه در منطقه جنوب غربی است. زیرا هر دو عنصر خاک یکسان دارند. بنابراین استفاده از قرمز روشن تا زرد تا نارنجی و بنفش (حتی صورتی) پیشنهاد می شود. رنگ و عناصر دکور عنصر خاک نیز در اینجا عالی هستند. رنگ هایی که در این بخش باید از آن خودداری کنید، سفید ، خاکستری ، آبی و سیاه است.

فنگ شویی آشپزخانه منطقه شرق

 • منطقه فنگ شویی باگوا: بهداشت و خانواده
 • محل bagua : وسط سمت چپ

در آشپزخانه شرق باید کمی مراقبت های لازم را ایجاد نمود. به دلیل اینکه در آشپزخانه رنگ بیش از حد عناصر آتش و یا فلز می تواند به انرژی عناصر چوب منطقه شرق باگوا آسیب برساند.

 • بنابراین، سعی کنید از تمرکز بیش از حد بسیاری از عناصر آتش و وسایل تزئینی به این رنگ خودداری کنید.
 • به جای آن روی عنصر خاک تمرکز کنید.
 • رنگ های سبز و قهوه ای و همینطور آبی روشن، برای آشپزخانه منطقه شرق بسیار عالی هستند.
 • از یک آشپزخانه با رنگ سفید به طور عمده در شرق خودداری کنید.

آشپزخانه منطقه جنوب شرقی

 • منطقه فنگ شوی باگوا: ثروت و پول
 • محل bagua : بالا سمت چپ

فنگ شویی آشپزخانه منطقه جنوب شرقی همانند بخش شرق نیاز به تمهیدات لازم دارد، زیرا هر دو عنصر یکسان چوب را دارند. بنابراین، به همان اندازه باید دکوراسیون و رنگ عنصر چوب را اضافه کنید. از رنگ آبی روشن در این بخش استفاده کنید و از رنگ قرمز و سفید پرهیز کنید. مقدار زیادی میوه و سبزیجات، و همچنین گیاهان تازه و یا گلها را به این بخش اضافه کنید. زیرا این آشپزخانه منطقه پول شماست! برای جذب فراوانی باید به زبان انرژی فنگ شویی صحبت کنید.

آشپزخانه منطقه مرکز

 • منطقه فنگ شوی باگوا: قلب خانه / نقطه یین یانگ
 • محل bagua: مرکز

یک آشپزخانه منطقه مرکز همانند انرژی فنگ شویی آشپزخانه در مناطق جنوب غربی یا شمال شرقی نیاز دارد. همه این بخش ها با عنصر خاک با هم مشترک هستند. عنصر آتش برای عنصر خاک گزینه مناسبی برای متعادل سازی این بخش است. بنابراین برای آشپزخانه مرکز، می توانید به راحتی فنگ شویی خوبی را ایجاد کنید. آن را با رنگ های عناصر آتش یا خاک تزئین کنید و سعی کنید از عنصر فلز (سفید و خاکستری) و عنصر آب(آبی و سیاه) خودداری کنید

فاصله دکوراسیون ناهارخوری و حمام  و سرویس بهداشتی در فنگ شویی خانه

فنگ شویی در خانه بر این اصل استوار است که ناهار خوری باید همیشه از حمام و سرویس بهداشتی دور باشد. علاوه بر این باید سعی کنید از درهایی  استفاده کنید که بین فضاها آن بتوان فاصله ایجاد نمود. مگر آنکه درِ اصلی آشپزخانه در کنار ناهارخوری باشد که راهی برای رسیدن به دکوراسیون ناهارخوری را فراهم آورد.

آشپزخانه هرگز نباید روبروی درب اصلی خانه قرار داشته باشید چون تمام انرژی های خانه که باید به کل خانه پخش شود وارد آشپزخانه شده بقیه بناها دچار مشکل و اختلال خواهد شد.

اجاق گاز در آشپزخانه

مهمترین جنبه فنگ شویی آشپزخانه در مورد اجاق گاز، قرار گرفتن آن در نقشه bagua خانه شما است. از آنجا که اجاق گاز نمایانگر عنصر آتش در فنگ شویی است، بهتر است آن را در محل آشپزخانه قرار دهید که با انرژی آتش آن سازگار باشد تا آسیب و انرژی مخرب ایجاد نکند. معمولاً دو مورد زیر نقطه ایده الی برای اجاق گاز آشپزخانه محسوب می شوند.

 • جنوب
 • جنوب غربی

همیشه اجاق گاز خود را تمیز و مرتب نگاه دارید! هر روز یا هر شب آن را تمیز کنید. نگذارید مدت زمان طولانی اجاق گاز شما کثیف یا چرب بماند بعد از هر پخت و پز حتما آنرا تمیز کنید . این کار بهترین انرژی ها را برای محیط شما ایجاد می کند . هیچ گاه اجاق گاز را کنار سینک ظرفشویی قرار ندهید و سعی کنید از یک جداکننده چوبی برای فضای بین اجاق گاز و سینک ظرفشویی استفاده کنید تا چرخه مخرب را از بین ببرید.

روشنایی آشپزخانه

روشنایی خوب در آشپزخانه بسیار حیاتی است و نورهای خوب در آشپزخانه شما به ویژه اگر کوچک باشد می تواند تاثیر به سزایی داشته باشد! اگر می توانید از لامپ های فلورسنت خودداری کنید ! سعی کنید برای نور پردازی از موارد زیر استفاده کنید.

 • نور بیرون
 • نور پنجره ها
 • و یا نورهای LED

استفاده از آینه در آشپزخانه کوچک می تواند فضایی با نور بیشتر و گسترش چشم اندازی فضایی بزرگتر ایجاد کند.(به شرطی که آشپزخانه اجاق گاز یا تصویر ناهنجار و بدی را نشانه نگیرد.)

استفاده از میز ناهارخوری گرد در فنگ شویی خانه

درست است که میز ناهار خوری مربع و یا مستطیل شکل بسیار محبوب است؛ اما چیزی که فنگ شویی در خانه از ما می خواهد آن است که از میز ناهارخوری گرد و یا بیضی استفاده کنیم. فنگ شویی خانه از شما می خواهد که اگر چاره دیگری ندارید در نهایت سعی کنید آخرین گزینه تان میز ناهارخوری هایی با گوشه های تیز باشند و حتما در کنارهای تیزی آن، از یک ربان قرمز رنگ و یا رو میزی استفاده کنید تا شار منفی را از محیط دور کنید.

طبق جدول فنگ شویی آشپزخانه شما می توانید جهت آشپزخانه خود را پیدا کنید و راهکاری مورد نیاز را بررسی نمایید و بهترین انرژی ها را برای خود فعال نمایید . اگر آشپزخانه شما کوچک است می توانید از المانهای کوچک در حد یک نماد استفاده کنید و انرژی مثبت را فعال کنید. از همین رو پییشنهاد می شود موارد ذکر شده را مورد توجه قرار دهید. همچنین اسباب خرسندی ماست که از نظرات شما بهره مند شویم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *