فنگ شویی در مسکن : بررسی مسکن در قرآن و ارتباط آن با فنگ شویی

مسکن

شکوفا دایی زاده

 

زیستگاه و مسکن از دیدگاه طب سنتی اسلامی

بررسی های انجام شده در مورد علم فنگ شویی در مسکن نشان داده است که ، علم فنگ شویی با طب سنتی ما کاملاً هماهنگ ، همسو و هم راستا است. انتخاب محل زندگی و ساخت مسکن انسان نقش بسیار زیادی بر کمیت و کیفیت زندگی افراد بازی می کند.

 

در خصوص خانه و شرایط آن در قرآن ، روایات، فرمایشات عرشی و گهرباری وارد گردیده است.

 

به لطف خدا ما در این سلسله مباحث طولانی علمی و تحقیقاتی که زحمات زیادی برای آن کشیده شده است به مطالب مختلف رسیده ایم. از جمله:

 

محل مسکن خوب

چیدمان خوب و اصولی

نوع مسکن

شرایط حیاط

حال و پذیرایی و آشپزخانه

توالت و حمام

پرده

پنجره

نوع معماری

سیستم سرمایشی و گرمایشی

فرش و موکت

بررسی عدد کوا و مشخص نمودن جهات

و …

بصورت تخصصی سخن خواهیم گفت. لازم است بدانید کلمه بیت در قرآن ۱۷ بار آمده و در خصوص مسکن انسان ها و حیوانات بکارگیری شده است. بخشی از آن نیز در مورد آرامش و فنگ شویی در مسکن می باشد.

 

آیه مرتبط با فنگ شویی در مسکن

جَعَلَ لَکُمْ مِنْ بُیُوتِکُمْ سَکَنًا

 

(از خانه هایتان محلی برای سکونت و آرامش قرار داد.)

 

از این آیه برداشت می شود که اولین کارایی محل سکونت، آرامش جسم، روح روان در آن می باشد! اما متاسفانه در انتخاب محل زندگی و چگونگی ساخت آن به درستی توجه نمی شود. مردم به جای انتخاب محل زندگی صحیح و مناسب بیشتر به دنبال زندگی در محل های خاص و در اصطلاح باکلاس هستند و به جای رعایت اصول ساخت و ساز مطابق با سلامت جسم، جان و روان به سمت ساخت و ساز تزئینات و مواردی هستند که جز رنگ و لعابی بیش نیست .

 

ما برآنیم تا به صورت مختصر و مفید مشخصات یک مسکن خوب و مصالح ساختمانی مناسب و عوامل مختلف را که متناسب با فنگ شویی در مسکن هستند، بازگو و تشریح نماییم.

 

منطقه زندگی و مسکن بر اساس مزاج افراد

بهترین محل از دیدگاه فنگ شویی در مسکن منطقه ای است که در آن به دنیا آمده اید و در آن رشد کرده اید. برای افراد سالم، بهترین محل برای سکونت و زندگی منطقه ای است که در آن پرورش پیدا کرده اند. نکته فوق العاده آن است که ساختار مزاجی و بدنی هر شخص با موارد زیر تطابق یافته است.

 

آب و هوا

شرایط خاک

عوامل مختلف مانند اثر گذاری اجرام

زاویه تابش خورشید به آن منطقه

نطفه ای که در بدن پدر آن شکل گرفته

ستارگان آسمانی

رحم مادری که در آن پرورش یافته

پس همان محل بهترین محل زندگی برای اوست! مثلاً فردی که در شمال کشور متولد شده و رشد و نمو پیدا کرده است از دیدگاه فنگ شویی در مسکن بهترین محل زندگی برای او همان منطقه شمال در کنار جنگل، کوه و رطوبت نسبی دریاست .

 

 

چنین فرد سالمی که در یک منطقه آب و هوایی و جغرافیایی سال ها اقامت داشته و تمام مزاج و بدن او به آن منطقه خو گرفته است، اگر بخواهد محل اقامت خود را ناگهان عوض نماید عمل صحیحی انجام نداده است. پس باید این نقل و انتقال محل زندگی با تدابیری توأم باشد تا عوارض آن تغییر محل زندگی به حداقل برسد.

 

مثال

فردی که از اوایل کودکی در شمال کشور در کنار دریا و جنگل و رطوبت به دنیا آمده و بعد از سال ها زندگی در آن می خواهد به منطقه جغرافیائی مرکزی و گرم و خشک هجرت نماید (منظور مسافرت کوتاه نیست بلکه هجرت و سکونت و مسکن در مکان جدید است) باید :

 

وقتی در منطقه خشک اقامت می یابد :

مصرف مایعات و خوراکی های رطوبت زا و میوه جات را بیشتر نماید .

زود به زود دوش بگیرد و از بخور استفاده کند.

بهتر است با توجه به علم فنگ شویی در مسکن تا مدتی زود به زود به محل تولد خود که مزاج جیلی و ذاتی او (شمال کشور) با آن خو گرفته بازگردد و بعد از چند روز اقامت مجدداً به محل زندگی جدید برگردد و این رفت و برگشت را طوری تنظیم نماید که آرام آرام زمان اقامت در محل تولد را کم و به روزهای اقامت در محل اقامت جدید بیفزاید تا آرام آرام مزاج جسمی و روحی و گاهی نیز مزاج معنوی وی با شرایط جدید سازگاری گردد و با آن سازگار شود.

تغییرات ناگهانی

تغییرات ناگهانی محل زندگی بدون در نظر گرفتن برخی اصول مزاج شناسی (منظور مزاج جسمی و روحی است) می تواند موجب تغییرات اخلاقی، روحی، معنوی و جسمی در فرد گردد. لازم به ذکر است مطالب فوق در شرایطی صحیح است که فرد سالم باشد. اما برای فرد بیمار درمان به ضد است.

 

فی المثل فردی که دارای بیماری های خشک مانند مشکلات مفصلی تحریک پذیر است آب و هوا و اسکان در شمال کشور به علت دارا بودن رطوبت به درمان او کمک می نماید .

 

نکته در مورد فنگ شویی در مسکن

حالا بر اساس مطالب گفته شده در مورد فنگ شویی در مسکن می دانید، افرادی که از مناطق خشک به مناطق شمالی می روند خواب آنها سبکتر و اعصاب آنها آرامتر می شود! همچنین افرادی که به علت غلبه رطوبت دچار مشکلات خاص می شوند. مانند :

 

کسالت

کوفتگی

درد اندام ها

سرماخوردگی

با اسکان و زندگی در مناطق خشک بیماریهای رطوبتی آنها درمان یا تقلیل می یابد! همچنین هجرت به مناطق آب و هوایی گرم به درمان افرادی که غلبه سرما دارند کمک می کند. همچنین می توان بر اساس فنگ شویی در مسکن گفت، با هجرت به منطقه خنک و سرد به درمان افرادی که غلبه گرما دارند کمک می کند.

 

 

جهت تبیین این امر مهم ابتدا یک مسکن مناسب را به صورت اجمالی بررسی می کنیم.

 

تقسیمات کلی مسکن در فنگ شویی

مناطق جغرافیایی از لحاظ کلی به چهار دسته کلی تقسیم می شود این چهار مناطق عبارتند از :

 

گرم و خشک

گرم و تر

سرد و خشک

سرد و تر

لذا افراد جهت تعیین منطقه زندگی خود باید بررسی کنند که کدام یک از مناطق مذکور به مزاج آنها مطلوب تر است.

 

بعنوان مثال مناطق کوهستانی که در پشت دریاهستند سرد و خشک می باشد مانند منطقه دماوند که سرد و خشک می باشد. مناطق حاشیه دریا مانند شمال اعم از گیلان مازندران و اکثر مناطق گلستان منطقه مرطوب و تر می باشد .

 

در استان هایی مانند:

 

قم

اصفهان

کاشان

خراسان

بعلت کمبود رطوبت، تابستان گرم خشک و زمستان سرد خشک دارند! غلبه خشکی در این استان ها باعث بیماری های جسمی، روحی، روانی بیشتر خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *