فوکوس : تصاویر جادویی مسابقه عکاس نجومی ۲۰۱۳

FUCOS2013 (1)

تصویری از سیاره ناهید در حال عبور از برابر خورشید بر فراز دریای سیاه در رومانی و ابرهای کیهانی گازی سرخ رنگ که شکل‌گیری ستارگان در کهکشانهای دور را نمایش داده‌اند، از جمله تصاویر جالبی هستند که برای رقابت عکاس نجومی سال ۲۰۱۳ ارسال شده‌اند.

 این رقابت که اکنون در پنجمین سال خود قرار داشته، توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ با همکاری مجله آسمان در شب اجرا می‌شود.این رقابت بیش از ۱۲۰۰ اثر از عکاسان آماتور و حرفه‌ای از اطراف جهان دریافت کرده است.

تصاویر نهایی شامل نمایش آتش‌بازی زیبای بارش شهابی برساووشی بر روی یک پس زمینه برفی در وایومینگ، منظره ستودنی کمان کهکشان راه شیری بر فراز گذرگاه طاقدار Durdle Door و یک تماشاگر تنها که در چادر خود در کوهستان Korgfjellet نروژ نشسته و بارش شهابی جباری را از بالای سر خود شاهد است.اما تنوع مکانی این تصاویر تنها به زمین محدود نشده است. برخی از تصاویر به ثبت مناظر از منظومه شمسی، کهکشان و ورای آن پرداخته‌اند.

از توفانهای خورشیدی دیوانه‌وار بر سطح خورشید تا خوشه‌های ستارگان آبی داغ پوشیده در غبار در حال گردش، عکاسان با شیوه‌هایی که شاید مردم عادی کمتر شاهد بوده‌اند، به ثبت عجایب جهان پرداخته‌اند.

داوران این رقابت شامل دکتر مگی آدرین پوکوک، دانشمند فضایی و مجری تلویزیونی به همراه کربی بریملی، سردبیر مجله آسمان در شب و و دکتر مارک کوکولا، ستاره شناس عمومی رصدخانه گرینویچ هستند.برندگان چهار گروه و سه جایزه ویژه این رقابت در روز ۱۸ سپتامبر(۲۷ شهریور) اعلام خواهند شد.برنده کلی این رقابت ۱۵۰۰ پوند جایزه گرفته و عکاس نجوم جوان سال از جایزه ۵۰۰ پوندی برخوردار خواهد شد.

همچنین سه گروه زمین و فضا شامل مناظر، مردن و سایر چیزهای زمینی،‌بهترین تصویر از منظومه شمسی و تصاویر ورای منظومه شمسی شامل ستارگان، سحابی‌ها و کهکشانها وجود دارند.برنده هر گروه ۵۰۰ پوند جایزه دریافت کرده و همچنین جوایزی برای نفرات دوم و اثرهای تقدیر شده وجود دارد.نمایشگاهی از تمام تصاویر برنده در روز بعد در رصدخانه سلطنتی گرینویچ افتتاح خواهد شد.به یاد پاتریک مور از مجله آسمان در شب که پیش از این یکی از داوران این رقابت بود، جایزه بهترین تازه‌وارد به عنوان «جایزه پاتریک مور به بهترین تازه‌وارد» نام گرفته است.این نمایشگاه تا ۲۳ فوریه ۲۰۱۴ (چهارم اسفند) ادامه خواهد داشت و تصاویر برندگان و آثار ثبت شده نهایی همچنین در کتاب رسمی رقابت منتشر خواهند شد.همچنین دو جایزه ویژه برای تصاویری که انسانها را به شیوه خلاقانه ثبت کرده و تصویر رباتیک سال برای عکسهایی که با استفاده از یکی از تلسکوپهای رایانه‌ای در سایتهای رصد گرفته شده، اهدا خواهند شد.جایزه پاتریک مور برای بهترین تازه‌وارد به شخصی اهدا خواهد شد که که در سال گذشته به عکاسی فضا علاقه‌مند شده و هیچ تصویری در رقابت‌های پیشین وارد نکرده است.

در ادامه  توجه شما را به دیدن این تصاویر شگفت انگیز جلب می کنیم :

FUCOS2013 (2)

تصویر گذرگاه طاقدار سنگ طبیعی Durdle Door از استفن بانکس

FUCOS2013 (3)

تصویر بازتاب شکل خط ساحلی یخزده در نور گسترده شفق قطبی از مایک کاری

FUCOS2013 (4)

سحابی کارنیا با ستاره اتا شاه‌تخته در میان آن از مایکل سیدونیو

FUCOS2013 (5)

عکاس نجومی Wayne England با ابتکاری زیبا و البته صبر بسیار موفق به شکار تصویر فوق که کهکشان راه شیری را در امتداد تلسکوپ رادیویی رصدخانه نجومی استرالیا قرار گرفته بود شد

FUCOS2013 (6)

کمان راه شیری بر فراز دره یوزمیت در کالیفرنیا از روگلیو برنال اندرو

FUCOS2013 (7)

عبور سیاره ناهید از برابر خورشید توسط الکساندرو کانو(چپ)، بارش شهابی از تامی الیاسن (راست)

FUCOS2013 (8)

تصویر نمایش شفقهای قطبی از جیمز وودند

FUCOS2013 (9)

همزمانی غروب ماه در غرب با طلوع خورشید در شرق و روشنایی افق برفی آلپ در تصویر استفانو د روزا

FUCOS2013 (10)

تولد ستاره‌های آبی از ابرهای گازی سحابی پلیکان در تصویر آندر وان در هوون

FUCOS2013 (11)

تصویر اینگولفور بجارگموندسن از بازتاب خورشید در صفحه ماه و دنباله‌دار پن استارز

FUCOS2013 (12)

تصویر پل هائیه از صفحه کامل خورشید و برخاستن رشته‌های تاریک از سطح آن

FUCOS2013 (13)

تصویر ابرهای شب‌تاب بر فراز تپه‌های پنین در شمال انگلیس از مارک شاو

FUCOS2013 (14)

سحابی اوریون با تاکید بر ساختار ظریف ابرهای غبار آن از نیک سزیمانک

FUCOS2013 (15)

منظره ستارگان و صورت فلکی شعرای یمانی در پس زمینه یک درخت بربادرفته توسط آنا والز

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *