محققان درمان نوع جدید سرگیجه را کشف کردند.

سردرد ضربان‌دار

از آنجایی ‌که سرگیجه می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد، درمان آن دشوار است؛ ولی محققان نوع جدیدی از سرگیجه را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به خوبی با مصرف دارو درمان شود.
دکتر «جی سو کیم»، محقق دانشگاه ملی سئول کره‌جنوبی، می‌گوید: «این شرایط می‌تواند تشخیص را دشوار کرده و برای افراد بسیار ناتوان‌کننده باشد، بنابراین یافتن راه تشخیصِ شرایط خاصی که ممکن است به درمان واکنش نشان دهد، می‌تواند جالب توجه باشد.» سرگیجه که می‌تواند برای چند دقیقه یا چندین روز به طول انجامد، در نتیجه‌ی علل مختلفی از اختلال در گوش میانی گرفته تا تومور، رخ می‌دهد. در برخی موارد، دلیل سرگیجه نامشخص است. بیماران ممکن است علائم دیگری نظیر استفراغ، سر درد و ضعف حرکتی را نیز از خود نشان دهند.
برای اجرای این تحقیق دانشمندان تعداد ۳۳۸ نفر را که بدون دلیل مشخصی دچار سرگیجه بودند، انتخاب کردند. برخی از این افراد به ندرت دچار سرگیجه شده و برخی دو تا سه بار در هفته آن‌را تجربه می‌کردند. این افراد در کنار سر گیجه از حالت تهوع و سر درد نیز رنج می‌بردند و در زمان بروز حمله سر گیجه، تحمل آن برای‌شان بسیار دشوار بود.
برای تشخیص این نوع سرگیجه‌ی جدید، محققان از شرکت‌کننده‌های تحقیق خواستند در اتاق تاریکی بنشینند و سر آن‌ها را به سمت جلو حرکت داده و به مدت ۱۵ ثانیه به طرفین تکان دادند. پس از انجام این فرآیند، حرکات چشم بیماران ضبط و محققان متوجه شدند، حرکات غیر ارادی چشم در بیمارانی که مبتلا به این نوع جدید از سرگیجه بودند، به مدت بیشتری ادامه می‌یافت.
یافته‌های این تحقیق در نشریه Neurology منتشر شده است. کیم در نشست خبری اعلام کرد: «این امکان وجود دارد که سرگیجه زمانی رخ دهد که این مکانیزم ناپایدار، تحت تاثیر عوامل درونی یا محیطی دچار اخلال شود. این شکل جدید سرگیجه، «سرگیجه‌ی ناشناخته‌ی متناوب با حرکات غیرارادی کره‌ی چشم در اثر تکان سر» نامیده شده است. درتحقیق فوق تعداد ۳۵ نفر از شرکت‌کنندگان مبتلا به آن بودند.»
این افراد با گروه دیگر شرکت‌کنندگان که علت سرگیجه‌شان بیماری اختلال «گوش میانی مینیر» بود، مقایسه شدند. گروه ۳۵ نفره‌ی بیماران مبتلا به شکل جدید سر گیجه، به مدت ۱۲ ثانیه حرکات غیرارادی چشم داشتند که دو برابر بیماران مبتلا به بیماری مینیرو، ۵ ثانیه طولانی‌تر از بیماران مبتلا به میگرن دهلیزی و نوع دیگری از اختلال گوش میانی تحت عنوان «آماس دهلیزی» بود. یافته‌ها همچنین نشان داد بیمارانی که از نوع جدید سرگیجه رنج می‌برند، ضعف حرکتی شدیدتری در مقایسه با دیگر بیماران داشتند.
۲۰ تا ۳۵ درصد مبتلایان به این نوع سرگیجه، درمان دارویی دریافت نمودند که از این میان، یک‌سوم کاهش در علائم یا بهبودی کامل را شاهد بودند. محققان بیماران مبتلا به این نوع سرگیجه را به مدت دوازده سال تحت بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد ۵ مورد از این بیماران دیگر دچار سرگیجه نشدند، ۱۴ نفر شاهد بهبود بوده و وخامت اوضاع تنها در یک نفر گزارش شد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *