مراقبت از موهای دکلره شده

مو

مو

بسیاری از خانم ها برای زیباتر شدن ، تمایل زیادی به تغییر دادن رنگ موهای شان دارند . تغییر مداوم رنگ موها و به خصوص دکلره کردن موها آسیب جدی به ریشه موها رسانده و باعث ریزش مو ، کاهش رشد موها ، کاهش ضخامت موها و کم پشت به نظر رسیدن موها می شود.

برای جلوگیری از آسیب دیدن موها بهتر است کمتر از مواد شیمیایی برای تغییر رنگ موها استفاده کنیم و در صورت رنگ کردن یا دکلره موها ، از موهای دکلره شده خود مراقبت نمایید.

دکلره مو چیست؟

آیا شما نوع سفید کننده ای که برای تمیز کردن آشپزخانه، حمام و لباس هایتان استفاده می کنید را می شناسید؟

این نوع سفید کننده شبیه سفید کننده مو نیستواژه “سفید کننده” تنها یک اصطلاح خاص برای یک ماده شیمیایی است که تمیز می کند، روشن می کند و یا لکه ها را پاک می کند، که به آن عمل دکلره کردن می گویند.

تمیز کننده ها یا سفید کننده های خانگی هایپوکلریت سدیم (NaClO) دارند – یک ترکیب شیمیایی برای ضد عفونی کردن و خالص سازی.علاوه بر این که ما از آن در خانه ، در تصفیه آب و دفع تجهیزات غذایی استفاده می کنیم.

ماده اصلی سفید کننده یا دکلره مو، معمولاً هیدروژن پراکسید، ملقب به آب اکسیژنه، است و یک مایع سفید کننده می باشد. آمونیاک به عنوان کاتالیزور عمل می کند و پروکسید را فعال می کند.

دکلره چگونه بر روی مو عمل می کند؟

به طور خلاصه، موهای شما رنگشان را از ملانین می گیرند (همانطور که برای پوست و چشم ها نیز صدق می کند…) دو نوع ملانین وجود دارد:فاعوملانین و اوملانیت، اما کیفیت پیگمنت های رنگ های مختلف باهم تفاوت دارند.

وقتی دکلره به مو اعمال می شود، واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر (اکسیداسیون) اتفاق می افتد که منجر به روشن شدن رنگ مو می شود.

به طور دقیق تر، پراکسید هیدروژن، پوست مو را نرم می کند، به سمت میله مو حرکت می کند و با پودر موی طبیعی (رنگدانه) بوسیله اکسیداسیون واکنش می دهد، که آن ها را به اجزایی تقسیم می کند که از میان موهای شما شسته می شوند.

عوارض دکلره مو

رنگ موهای شما مواد را به خود می گیرد:

۲ نوع ملانین وجود دارد: فوملانین و اوملانین اما مقدار رنگدانه ها با مو فرق می کند.

به طور خلاصه، ملانین در موهای تیره بیشتر وجود دارد… بنابراین اگر موهای شما به طور کلی ملانین خود را از دست بدهد سفید به نظر می رسد …

وقتی دکلره به مو اعمال می شود، واکنش شیمیایی برگشت ناپذیر (اکسیداسیون) اتفاق می افتد که منجر به روشن شدن رنگ مو می شود.

از آنجا که رنگدانه های ملانین از مو جدا شده اند، مو روشن تر می شود.

دکلره ،چگونه به مو آسیب می رساند؟

در این فرآیند، دکلره فقط اجزای پیگمنت های مو را تجزیه نمی کند.هم چنین اسیدهای چرب شفت مو را قطع می کند و این رشته را خشک و ضعیف می کند و کوتیکول مو را به طور دائم بالا می برد (بیرونی ترین قسمت میله مو) که منجر به از بین رفتن سریع و مداوم رطوبت می شود.

به آن فکر کنید که آیا پوشش مو برای همیشه باز است تا رطوبت درونی اش از بین برود.بنابراین، هیچ تعجبی ندارد که مو سفید، خشک، شکننده، ضعیف و مستعد شکستگی و انشعاب شود و این آسیب دائمی است.

طریقه مراقبت از موهای دکلره شده :

استفاده از شامپو مناسب

 

رنگ مو مو ها را زبر و خشک می کند . زمانی که موهای خود را دکلره یا رنگ کرده اید ، از شامپو های مخصوص موهای رنگ شده که دارای ترکیبات نرم کننده ، ویتامین ها و تقویت کننده های مو هستند استفاده نمایید . شستن موها با این شامپو ها سبب ترمیم ریشه های آسیب دیده می شود.

بعد از رنگ یا دکلره ۲ روز موهای خود را با آب و بدون شامپو و در انتها با نرم کننده بشویید . بعد از دو روز موها را یک هفته با شامپو بچه بشویید و از هفته دوم از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

اجتناب از شستشوی موها با آب داغ

شستشوی موها با آب داغ سبب ریزش مو و خشک شدن آن ها می شود. پس موهایتان را با آب گرم نشویید و با آب ولرم آبکشی کنید.

شستن موی دکلره شده

پرهیز از قرار گرفتن مقابل نور مستقیم افتاب

قرار گرفتن زیر آفتاب موجب جذب ویتامین دی می شود اما برای مو مضر است و اسیب جدی به موها ،خشک شدن و ضعیف دن تار موها می شود . قبل از قرارگیری زیر آفتاب به موهیتان روغن زیتون طبیعی بزنید تا نور مستقیم افتاب به موهایتان اسیب نزند.

دقت در انتخاب استخر

موهای رنگ شده به کلر موجود در اب حساس هستند . در صورت تمایل به استخر رفتن ، استخر هایی بروید که از کلر خیلی زیاد استفاده نمی کنند و یا از کلاههای مخصوص استفاده نمایید تا موهایتان خیس نشود.

آب رسانی موهایتان با مرطوب کننده

موهای رنگ شده دچار خشکی مفرط هستند و زبر می شوند پس باید مرطوب و آب رسانی شوند . بعد از حمام برای مرطوب کردن موهایتان ، موها را از ریشه با کرم های مخصوص مرطوب نمایید و ساقه ها و تارهای مو را هم کرم بزنید و با کلاه چند دقیقه سرتان و موها را بپوشانید تا موها مرطوب شود.

تقویت موهای آسیب دیده با ماسک مو

برای تقویت موهای رنگ شده ماسک خانگی درست کنید . برای تهیه ماسک مو از موادی مثل تخم مرغ، روغن های گیاهی مثل روغن زیتون، عصاره لیمو و آب پیاز استفاده کنید. مخلوط تخم مرغ و روغن زیتون با عصاره لیمو یکی از بهترین ماسک ها برای موهای رنگ شده است.

استفاده از ماسک کره

برای تقویت موهای وز شده آن ها را به کره آغشته نمایید بدین صورت که مقداری کره آب شده را به موها زده و موها را با استفاده از کلاه مخصوص به مدت نیم ساعت بپوشانید و در آخر موها را با شامپو و آب ولرم شسته و آبکشی کنید.

استفاده نکردن زیاد از سشوار

اگر موهای شما دکلره است هیچگاه موها را با دمای سشوار کامل خشک نکنید بلکه اجازه دهید مقداری رطوبت روی موهایتان بماند.

صاف یا فر نکردن موهای دکلره شده

موهای رنگ شده که خشک و شکننده هستند و فر کردن یا صاف کردن آنها به دلیل وجود مواد شیمیایی فر کننده ها و صاف کننده ها باعث شکنندگی بیشتر و خشکی مفرط آنها میشود .اگر تمایل زیادی به فرکردن یا صاف کردن موها دارید ، از ماسک های تقویت کننده و شامپو های مخصوص استفاده کنید.

 

استفاده از رنگ موی مناسب و مرغوب

چندین بار رنگ کردن مو آسیب جدی به ریشه های مو زده و آنها را از بین ببرد پس قبل از رنگ کردن جنس موهای خود را بشناسید و رنگ موی مناسب آن را پیدا کنید تا از رنگ کردن دوباره موها جلوگیری کنید.

استفاده از نوع رنگ و مارک آن فقط و فقط به نوع موهای شما بستگی دارد . گاهی یک رنگ موی ارزان آسیب کمتری به موها رسانده و موها را زیباتر می کند اما اغلب رنگ موهای گرانتر با داشتن ترکیبات ویتامینه بهتری برای موها مفید تر و کم خطر تر هستند.

قبل از رنگ کردن مجدد موها ان را نشویید

موهای چرب و کثیف رنگ مو را بهتر جذب کرده و سبب زودتر رنگ شدن موها می شود . پس قبل از رنگ کردن موها به هیچ وجه آنها را با شامپو و پاک کننده ها نشویید.

شانه نزدن موهای خیس

موهای رنگ شده پایه و ریشه ضعیفتری دارند پس زمان حمام کردن و بعد از حمام زمانی که موها خیس است ، موها را شانه نکنید زیرا شانه کردن موهای خیس موجب ریزش بیشتر انها میشود.

بهترین زمان برای شانه کردن موها چه موهای بدون رنگ و چه موهای رنگ شده زمانی است که موها رطوبت اندکی دارند. شانه زدن موهای خشک نیز سبب آسیب به موها می شود.

شنا نکردن در آب دریا

آب دریا دارای نمک محلول است ، نمک موجود در آب دریا سبب آسیب جدی به موها و ریشه های آن و خشکی موها میشود. هنگام شنا موهایتان را با نرم کننده ها و روغن های طبیعی چرب نگه دارید و بعد از شنا موهایتان را با آب سرد آبکشی کنید.

رنگ یا دکلره کردن مجدد موهای اسیب دیده

رنگ کردن مکرر موها سبب مو خوره می شود پس از قبل از دوباره رنگ کردن موها انتهای مو را کوتاه کنید . انجام ندادن این کار سبب سرایت اسیب از قسمت پایین موها به قسمتهای بالاتر می شود.

تست رنگ مو قبل از رنگ کردن کامل موها

قبل از رنگ یا دکلره کردن کامل موهای خود ، روی بخش کوچکی از موهایتان رنگ مو را بگذارید تا دریابید آیا این رنگ مو اصلا روی موهایتان می نشیند زیرا برخی موها نسبت به رنگ موهای خاص مقاوم بوده و تغییرات اندکی می دهند.

نکات مهم :
برای اینکه دکلره کردن یا تغییر رنگ مو به موهای شما آسیب وارد نکند ، از رنگهای گیاهی برای موها استفاده نمایید زیرا این نوع رنگ ها پایه شیمیایی نداشته و اسیب کمتری به موها می زنند.

برای اینکه موهایی با رنگ متفاوت داشته باشید ، لازم نیست از رنگ های دائمی و شییایی استفاده نمایید بلکه بهتر است از رنگ موهای موقت یا اسپری رنگ موی موقت استفاده کنید. این رنگ موها با یکبار شستن از بین می رود.

برای تنوع دادن به رنگ موهایتان می توانید قسمت کوچکی از موهایتان را رنگ کنید یا هایلایت نمایید تا موها به دلیل درگیر نشدن ریشه ها با مواد شیمیایی کمتر آسیب ببینند.

اکسیدان ها از ترکیبات بسیار قوی ساخته شده اند و استفاده مداوم از آنها سبب ضعیف و شکننده شدن موها می شود پس بهتر است ریشه مو با ان درگیر نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *