مشخصات پردازنده‌های کم‌مصرف جدید رایزن فاش شد

 

برخی تولیدکنندگان مادربورد اطلاعاتی منتشر کرده‌اند که طی آن، اسامی و مشخصات پردازنده‌‌های جدید رایزن افشا شده است.

به نظر می‌رسد AMD در حال کار روی واحد‌های پردازشی شتاب‌یافته‌ی (APU) بیشتر از تعدادی است که قبلا اعلام‌ شده بود. پیش‌تر گزارش شد که APU-های رایزن به تراشه‌های جدیدی با توان طراحی حرارتی (TDP)ا۳۵ وات مجهز خواهند شد.

پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی رایزن شباهت‌های بسیاری از نظر ساختار و پشتیبانی پلتفرم به نمونه‌های اصلی خود دارند. اول از همه این APU-ها از همان معماری پردازنده‌ی Zen و معماری گرافیک Vega استفاده می‌کنند. پردازنده‌های مورد بحث از پلتفرم دسکتاپ AM4 پشتیبانی می‌کند و قرار است به تمام قابلیت‌های APU-های آینده‌ی رایزن مجهز باشند.

یکی از بخش‌هایی که APU-های جدید را از مدل‌های قبلی خود متمایز می‌کند، TDP است. در حالی TDP مدل‌های پیشین ۶۵ وات بود، این تراشه‌ها TDPا۳۵ وات را به نام خود ثبت کرده‌اند تا طراحی کم‌مصرف آن‌ها مشخص شود؛ اما همین موضوع باعث شده است APU-های جدید در بخش فرکانس پردازشی ضعیف‌تر عمل کنند و سرعت پردازشی ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاهرتز پایین‌تر از نمونه‌های اصلی خود ارائه دهند.

رایزن

در خصوص مشخصات ای‌ام‌دی رایزن ۵ ۲۴۰۰GE باید گفت این پردازنده چهار هسته‌ای و هشت تردی است. فرکانس پایه‌ی این APUا۳.۲ گیگاهرتز است و در مورد فرکانس توربوی آن اطلاعی در دست نیست. این تراشه، گرافیک وگا ۱۱ را با ۷۰۴ پردازنده‌ی استریم در خود جای داده است. فرکانس پردازش گرافیک فعلا نامشخص است. در سوی دیگر، رایزن ۳ ۲۲۰۰GE پردازنده‌ای چهار هسته‌ای و چهار تردی و همانند مدل دیگر، فرکانس پایه‌ی آن ۳.۲ گیگاهرتز است. فرکانس توربو و گرافیک این مدل هنوز نامعلوم هستند. احتمالا قیمت این دو مدل نسبت به مدل‌های ۶۵ واتی کمتر خواهد بود؛ چرا که قرار است به عنوان تراشه‌های مقرون‌به‌صرفه توسط شرکت‌هایی نظیر HTPC و eSports مورد استفاده قرار گیرند.

در هر حال زمان زیادی تا رونمایی رسمی از این پردازنده‌های شتاب‌‌یافته و مشخصات دقیق آن‌ها باقی نمانده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *