معرفی تایر مفهومی گودیر اکسیژن

معرفی تایر مفهومی گودیر اکسیژن

گودیر تایر شرکت تایر و لاستیک‌سازی آمریکایی است، که در سال ۱۸۹۸ توسط “فرانک سیبرلینگ”، در شهراکران، اوهایو تاسیس شد. گودیر تولید کننده انواع لاستیک‌ها، برای خودرو، کامیون‌های تجاری، کامیون‌های سبک، اتومبیل‌های مسابقه، هواپیما، تجهیزات کشاورزی و همچنین کلیه لاستیک‌های ماشین‌آلات سنگین، می‌باشد. نام این شرکت، از نام چارلز گودیر، مخترع نوعی لاستیک، گرفته شده است. وی این لاستیک را، در سال ۱۸۳۹ اختراع کرد و نکته قابل توجه اینست، که گودیر هیچوقت با این کمپانی ارتباط مستقیم نداشته است.

گودیر از لاستیک مفهومی جدیدی در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ رونمایی کرد که با استفاده از خزه زنده در بخش داخلی، اکسیژن تولید خواهد کرد. شرکت لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) مشتاق است که در کمک به محیط زیست، نقش پررنگی ایفا کند. گودیر که به عنوان شرکتی درجه یک برای تولید انواع لاستیک شناخته می‌شود، گاهی محصولات پیچیده‌ای تولید می‌کند که می‌تواند در صنعت لاستیک دنیا، تغییر ایجاد کند.

معرفی تایر مفهومی گودیر اکسیژن

با وجود استفاده از آخرین فناوری‌ها در ساخت لاستیک، تیم تحقیق و توسعه گودیر تلاش‌های خود را برای پیشرفت بیش‌تر متوقف نکرده و نتیجه این فعالیت‌ها به تولید تایر بسیار عجیبی به نام اکسیژن (Oxygene) منجر شده است. گودیر از لاستیک مفهومی جدید اکسیژن در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ رونمایی می‌کند و آن‌طور که گفته می‌شود بخش داخلی آن پوشیده از خزه زنده است؛ اما قضیه کمی بیش‌تر از این به نظر می‌رسد.

معرفی تایر مفهومی گودیر اکسیژن

عکس‌های منتشر شده از لاستیک مفهومی اکسیژن نشان می‌دهد که نوارهای کناری آبی و خاکستری در آن وجود دارد؛ این نوارها قطعات رنگی نیستند، بلکه تایر در واقع از طریق فتوسنتز برق، تولید می‌کند. به یاد داشته باشید خزه‌ی زنده در آن وجود دارد و لاستیک مفهومی اکسیژن می‌تواند برای برقراری ارتباط با وسایل نقلیه مختلف هنگام چرخش یا ترمزگیری، نورانی شود. قطعات الکترونیکی، حسگرها و حتی یک پردازنده در بخش داخلی تایر تعبیه شده‌اند تا همه‌ی این اتفاقات جالب رخ دهد. امیدواریم که تایری با این همه خصوصیات خوب، بتواند در برابر چاله و دست‌انداز مقاوم باشد.

معرفی تایر مفهومی گودیر اکسیژن

عملکرد ثانویه‌ای نیز برای لاستیک مفهومی گودیر وجود دارد و آن ماموریت کمک به تولید هوای تازه است. لاستیک اکسیژن رطوبت جاده و دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را جذب می‌کند تا خزه‌ی داخل آن تغذیه شود و سپس اکسیژن آزاد کند. گودیر برآورد می‌کند که در شهری با ۲.۵ میلیون خودرو، لاستیک‌های “زنده” می‌توانند ۳۰۰۰ تن اکسیژن تولید کرده و سالانه ۴۰۰۰ تن دی‌اکسیدکربن را به خود جذب کنند. با فرض این‌که ۱۰ میلیون تایر از این نوع موجود باشد، پیش‌بینی می‌شود مقدار قابل توجهی هوای تازه در جو کره‌ی زمین تولید شود.

خود تایر نیز به طور طبیعی طراحی بی‌نظیر دارد، بنابراین هرگز نباید نگرانی در مورد پنچری یا ترکیدن داشته باشید. در تایر مفهومی اکسیژن از کائوچوی بازیافتی برای آج و ساختار اصلی استفاده می‌شود، بنابراین از لحاظ فنی تایری است که در واقع به جای مصرف هوا آن را در داخل خود تولید می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *