معماهای جالب و جذاب

دوست داشتنی بودن

معما

 

معما و چیستان به همراه پاسخ:

معماها سوالاتی هستند که با تفکر و دقت باید به آن ها پاسخ بدهید. معماها برای تمرین و تقویت قدرت ذهنی استفاده می شوند.

معما چیست؟

معما یک سوال یا مسئله معمایی است که برای حل آن نیاز به تفکر و دقت دارید. اغلب معماها شامل اطلاعات کم و یا مبهمی هستند و برای حل آن ها باید از منطق، تخیل و خلاقیت استفاده کنید. معماها معمولا به عنوان یک بازی و یا چالش ذهنی برای تمرین و تقویت قدرت ذهنی استفاده می شوند.

 

معماها می توانند در قالب پرسش، شعر، داستان، تصویر و یا هر نوع سوال و مسئله دیگری ارائه شوند. اغلب معماها دارای چندین راه حل هستند و بهترین راه برای حل آن ها، پیدا کردن راهی است که به سرعت و با کمترین تلاش به جواب می رسید.

 

معمای اول :

در یک شهر، همه افراد همیشه دروغ می گویند یا همیشه حقیقت را بیان می کنند. یک فرد می گوید: “من همیشه دروغ می گویم”. آیا او دروغ می گوید یا حقیقت را بیان می کند؟

 

******

 

معمای دوم :

شما یک طناب با طول بلند دارید و باید آن را با هم گره ببندید. اما به دلیل طول زیاد طناب، شما نمی توانید به نقطه دیگری از طناب دسترسی داشته باشید. چطور می توانید طناب را با هم گره ببندید؟

 

******

 

معمای سوم :

شما در یک قطار شماره ۷۴ قرار دارید که از شهر A به شهر B می رود. در میانه ی مسیر، قطار به یک تونل برخورد می کند. تونل بسیار تاریک است و یکی از مسافران باید چراغ قوه را روشن کند تا بتوانند از تونل عبور کنند. اما هیچکدام از مسافران چراغ قوه ندارند. چطور می توانید از تونل بدون مشکل عبور کنید؟

 

******

 

معمای چهارم :

چه چیزی هنگام خشک شدن خیس می شود؟

 

******

 

معمای پنجم :

چه چیزی را می توانید در دست راست خود بگیرید اما در دست چپ هرگز؟

 

******

 

معمای ششم :

چه چیزی را می توانید بگیرید، اما پرتاب نکنید؟

 

******

 

معمای هفتم :

آنچه می دود، اما هرگز راه نمی رود. زمزمه می کند، اما هرگز صحبت نمی کند. تخت دارد اما هرگز نمی خوابد. و دهان دارد، اما هرگز نمی خورد؟

 

******

 

معمای هشتم :

سازنده آن نیازی به آن ندارد. کسی که آن را می خرد هیچ فایده ای برای آن ندارد. شخصی که از آن استفاده می کند نه می تواند آن را ببیند و نه احساس کند. چیست؟

 

******

 

معمای نهم :

وارد اتاقی می شوید که شامل یک کبریت، یک چراغ نفتی، یک شمع و یک شومینه است. اول چه چیزی را روشن می کنید؟

 

******

 

معمای دهم :

آن چیست که قبل از استفاده باید شکسته شود ؟

 

******

 

معمای یازدهم :

آن چیست که هر چه بیشتر باشد، کمتر می بینید ؟

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

پاسخ های معماها :

پاسخ معمای اول :

جواب معمای دروغگو: اگر او دروغ می گوید، این بدان معناست که او در حقیقت همیشه حقیقت می گوید. اگر او حقیقت بگوید، این بدان معناست که او در حقیقت همیشه دروغ می گوید. بنابراین، او دروغگو است.

 

******

 

پاسخ معمای دوم :

شما باید طناب را به دو نیمه تقسیم کنید، سپس هر نیمه را به صورت حلقه باز کنید و حلقه های دو طرف را با هم ببندید. به این ترتیب، شما موفق به بستن طناب در میانه ی طول آن شده اید.

 

******

 

پاسخ معمای سوم :

روشن کردن چراغ قوه، نیاز به منبع برق دارد ولی در قطار شماره ۷۴ منبع برق ندارد. بنابراین، بهترین راه برای اینکه از تونل بدون مشکل عبور کنید، این است که با همه ی مسافران توافق کنید که با هم چراغ های کوچک گوشی هایشان را روشن کنند. با این کار، مسیر در تونل برای عبور قطار کافی روشن خواهد بود.

 

******

 

پاسخ معمای چهارم : حوله

 

******

 

پاسخ معمای پنجم : دست چپ شما

 

******

 

پاسخ معمای ششم : سرماخوردگی

 

******

 

پاسخ معمای هفتم : یک رودخانه

 

******

 

پاسخ معمای هشتم : تابوت

 

******

 

پاسخ معمای نهم :

شمع است. زیرا در صورت روشن کردن چراغ نفتی، نیاز به نفت است که ممکن است در اتاق موجود نباشد و در صورت روشن کردن شومینه، نیاز به چوب و آتش زایی دارید که با موجودیت کبریت و شمع، قابل اجرا نیست. اما با روشن کردن شمع، می توانید منبعی از نور را فوراً فراهم کنید.

 

******

 

پاسخ معمای دهم : تخم مرغ

 

******

 

پاسخ معمای یازدهم : تاریکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *