منشاء سیگنال‌های مرموز کیهانی مشخص شد

فضا

ماهواره

دانشمندان سیگنال‌های رادیویی عجیب و غریبی را از مرکز کهکشان راه‌شیری تشخیص داده‌اند که با سرعت غیرقابل پیش‌بینی ناپدید شده‌اند. آن‌ها در حال حاضر تصور می‌کنند که این سیگنال‌ها توسط یک تپ‌اختر تولید شده‌اند، زیرا هیچ تصور دیگری از منبع آن‌ها ندارند. با این حال، تنها چیزی که تا حدودی از آن مطمئن هستند این است که این سیگنال‌ها توسط فرازمینی‌ها فرستاده نشده است.

کیهان پُر از اجرام عجیب‌وغریب و ناشناخته است. در مورد منبع این سیگنال‌ها نیز ستاره‌شناسان در حال حاضر هیچ چیزی با اطمینان نگفته‌اند و احتمال می‌دهند این سیگنال‌ها از جرمی باشد که تا کنون ناشناخته باقی مانده است.

تلسکوپ رادیویی استرالیایی «ASKAP» یک ابزار جدید است که می‌تواند با جزئیات بالا از نواحی بزرگ تصویربرداری کند. به صورت معمول، مرکز کهکشان راه‌شیری اولین هدف این تلسکوپ بوده است و طی ماه‌های مختلف تصاویر متعددی از این ناحیه تهیه کرده است. یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه سیدنی برای اولین بار توانست سیگنال رادیویی مورد نظر را در یکی از تصاویر تشخیص دهد که در دیگر تصاویر گذشته وجود نداشته است.

یکی از خصوصیات عجیب‌وغریب این سیگنال جدید، این است که قطبیت بسیار بالایی دارد. این خصوصیت نشان دهنده‌ی این واقعیت است که نور این سیگنال تنها در یک جهت نوسان می‌کند، ولی این جهت در طول زمان دوران می‌کند. ستاره‌شناسان با بررسی منشاء سیگنال دریافته‌اند که درخشندگی منبع سیگنال به صورت جدی تغییر می‌کند و سیگنال تولید شده توسط آن به صورت تصادفی روشن و خاموش می‌شود. این خصوصیات چیزی است که تا کنون مشاهده نشده بود.

این سیگنال‌های رادیویی در طول ۹ ماه، شش بار مشاهده شده‌اند و در هر بار بین یک روز تا چند هفته روشن بوده‌اند و سپس خاموش شده‌اند. دیگر تلسکوپ‌ها شامل «تلسکوپ رادیویی پارکس» در این ناحیه از فضا چیزی رصد نکرده‌اند، ولی «رصدخانه‌ی میرکات» در آفریقای جنوبی، توانسته وجود جرمی روشن در این ناحیه را مشاهده کند.

ستاره‌شناسان می‌گویند که منشاء این سیگنال‌‌های رادیویی عجیب‌وغریب حدود ۴ درجه با مرکز کهکشان راه‌شیری فاصله دارد، بنابراین نمی‌توان سیگنال‌های تولید شده را ناشی از سیاه‌چاله‌ی کلان‌جرم مرکز کهکشان راه‌شیری دانست. با این حال منشاء سیگنال در ناحیه‌ای قرار دارد که تجمع ستاره در آنجا بسیار زیاد است و ستاره‌های زیادی در آنجا در حال مرگ هستند و به همین دلیل مکان خوبی است که بتوان اجسام عجیب و غربی در آنجا کشف کرد.

دانشمندان منبع مشابهی را نیز در ۶ درجه‌ای مرکز کهکشان راه‌شیری کشف کرده‌اند، ولی سیگنال‌های تولید شده توسط آن‌ با سیگنال‌های جدید تفاوت‌های زیادی دارد. به همین خاطر ستاره‌شناسان حدس می‌زنند که سیگنال‌های جدید مربوط به جرمی باشد که تا کنون ناشناخته باقی مانده است.

به اعتقاد اغلب ستاره‌شناسان، منشاء این سیگنال‌ها می‌تواند نوع خاصی از ستاره‌های نوترونی باشد که دارای خصوصیات منحصربه‌فرد خود است. آن‌ها امیدوارند قابلیت‌های تلسکوپ‌های قدرتمند در آینده بتواند پرده از راز این سیگنال‌ها بردارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *