نحوه ختم سوره الرحمن و تأثیر آن بر زندگی

 

قرآن

قرآن

طریقه ختم سوره الرحمن:

همانطور که می دانید سوره الرحمن به عروس قرآن معروف است. این سوره به نام سوره «آلاء» نیز شناخته می شود.

سوره الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن کریم است که ۷۸ آیه دارد. سوره الرحمن، نود و هفتمین سوره قرآن مجید است که نازل شده است، قبل از آن سوره رعد و بعد از آن سوره انسان نازل شده است.

نام دیگر این سوره «آلاء» و لقبش عروس قرآن است. همچنین الرحمن (به معنای بخشنده) از اسماء الحسنی است.

 

چه کنیم که با حضور قلب و تمرکز حواس قرائت قرآن کنیم ؟

۱٫ سعی کنید معنای آیات (حداقل به مقدار ترجمه) را یاد بگیرید و موقع خواندن، به مفاهیم آیات توجّه داشته باشید و در آن ها بیندیشید. خداوند در آیه ۲۹ سوره «ص» می فرماید: «این کتابی مبارک است که آن را به سوی تو نازل کرده ایم تا درباره آیات آن بیندیشند و خردمندان پند گیرند.»

 

۲٫ سعی کنید قرآن را موقعی بخوانید که آرامش فکری داشته باشید; مانند: اول صبح و آخر شب (قبل از خواب).

 

۳٫ سعی کنید با صدا (جَهر) قرآن بخوانید زیرا که پیامبر و امامان معصوم (علیهم السلام) این گونه قرآن می خواندند و نه تنها روحشان مجذوب تلاوت خودشان می شد که رهگذران را نیز مجذوب می کرد. از آیه شریفه قرآن نیز این نکته استفاده می شود: (وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْءَانُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ)؛ هر گاه قرآن خوانده شود ساکت شوید و به قرائت آن گوش فرا دهید؛ امید است مورد رحمت الهی قرار گیرید.

 

فضیلت ختم سوره الرحمن :

در روایات بسیاری از معصومین (ع) به فضیلت های ختم سوره الرحمن اشاره شده است. این فضایل عبارت اند از:

 

– آسان شدن امور

– آسان شدن وضع حمل

– گشایش بخت و ازدواج فوری

– زیادی نور چشم

– درمان درد چشم

– برکت و گشایش روزی

– استجابت دعا

– رفع اختلافات

 

ختم سوره الرحمن :

در مورد ختم سوره الرحمن روش خاصی نیافتیم که به صورت مستقل نقل شده باشد; لیکن به دو نکته می توان اشاره کرد: یکی این که نقل کرده اند به جهت استجابت دعا هفت سوره را در ایام هفته هر کدام را روزی چهارده مرتبه بدون کم و زیاد بخوانید: شنبه سوره «فتح»، یکشنبه سوره «یس»، دوشنبه «واقعه»، سه شنبه «الرحمن»، چهارشنبه «جنّ»، پنجشنبه «ملک» و جمعه «سجده»؛ دوم این که: هنگام ختم سوره الرحمن، وقتی به آیات (فبایّ آلاء ربّکما تکذّبان) رسیدید، به دنبال آن بگویید: لا بِشَیْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبْ.

 

 

طریقه ختم سوره الرحمن :

آورده شده است که برای استجابت دعا، این هفت سوره را در ایام هفته هر کدام را روزی چهارده مرتبه بدون کم و زیاد بخوانید:

 

– شنبه سوره «فتح»

– یکشنبه سوره «یس»

– دوشنبه سوره «واقعه»

– سه شنبه سوره «الرحمن»

– چهارشنبه سوره «جنّ»

– پنجشنبه سوره «ملک»

– جمعه سوره «سجده»

 

همچنین هنگام ختم سوره الرحمن، وقتی به آیات «فبایّ آلاء ربّکما تکذّبان» رسیدید، به دنبال آن بگویید: «لا بِشَیْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبْ» {الکافی، ج ۳، ص ۴۲۹؛ ثواب الاعمال، ص ۱۱۶ و بحارالانوار، ج ۸۹، ص ۳۰۶}

 

گشایش بخت و ازدواج فوری با سوره الرحمن :

این روش جهت بخت گشایی و تحصیل ازدواج تاثیر بسزایی خواهد داشت منوط به اینکه سحر تعطیل الزواج نداشته باشید و یا ضعیف باشد امید است بهره کامل عنایت گردد. (مخصوص بانوان)

 

روش ختم الرحمن برای گشایش بخت :

مقداری آب (خالص و پاک باشد) تهیه کنید و سوره فجر را برآن قرائت کنید و اندکی حنا تهیه کرده و روز جمعه پس از نماز جمعه حنا را با، آب مذکور حل کرده و بر سر قرار بدهید.

 

سپس سوره مبارکه الرحمن را ۷ بار قرائت کنید و پس از اتمام این دعا را قرائت کنید :

 

(اللهم بحق عروس القرآن سوره الرحمن أجعلنی عروس لرجل صالح یعینی على طاعتک وتسمتری به وسیرزقک الله عاجلاً)

 

انشالله که خیر نصیب گردد (اعمال روز جمعه و پس از اتمام نماز جمعه صورت گیرد)

 

روش ختم الرحمن برای رفع اختلافات :

اگر زنی که با همسر خود اختلاف دارد، سوره الرحمن را به طور مستمر قرائت کند، موجب علاقه شدید همسر نسبت به او خواهد شد. (فضائل و خواص سوره های قرآن، صفحه ۲۸۶)

 

خواص آیه ۳۳ سوره الرحمن :

یکی از خواص آیه ۳۳ سوره الرحمن آمده است که هر کسی این آیه را ۷۰ بار بر ظرف حاوی آب بخواند و سپس با آن غسل کند، هر گونه سحر بر او باطل خواهد شد. دقت کنید که هنگام غسل با این آب تشت بزرگی زیر خود قرار دهید تا آب که بر آن قرآن خوانده شده است را در آبراهه رها نکنید و آن را در رودخانه یا پای درخت یا جایی که سحر شده است بریزید. این کار اجنه را نیز دور می کند و اگر روی فرد جن زده ریخته شود فوراً به حال می آید.

 

« یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا ۚ لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ. »

 

« ای گروه جنّ و انس، اگر می توانید از اطراف آسمانها و زمین (و از قبضه قدرت الهی) بیرون شوید، بیرون شوید (ولی این خیال محالی است زیرا) هرگز خارج از ملک و سلطنت خدا نتوانید شد. »

 

امام صادق (ع): «هر کس در عصرها، سوره های «الرحمن و حشر» را تلاوت کند، خداوند فرشته ای را مأمور می کند که تا صبح از خانه اش محافظت کند.»

 

امام صادق علیه السلام فرموده اند: هر کس سوره الرحمن را قرائت کند و همه جا پس از آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» بگوید:«لابشیء من الائک رب اکذب» اگر در آن روز یا شب از دنیا برود شهید محسوب می شود.

 

از حضرت زهرا سلام الله علیها نقل شده است: قرائت کننده سوره الرحمن در ملکوت آسمان ها و زمین ها ساکن در بهشت فردوس خوانده می شود.

 

امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه کسی که درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *