نسخه های گیاهی جهت تقویت اسپرم در طب سنتی

ادویه

گیاهان دارویی

با نسخه های گیاهی جهت تقویت اسپرم در طب سنتی، آشنا شوید

یکی از مهمترین و اصلی ترین عوامل ناباروری در مردان، کاهش کیفیت اسپرم ها می باشد. اسپرم یا زامه، یاخته های جنسی در جانوران نر هستند که در انسان ها پس از سن بلوغ در غده‌های جنسی تولید می‌شود.

به جرات می توان گفت که اسپرم سازی یکی از پیچیده ترین و طولانی ترین فرایندها در بدن مرد می باشد. هرگونه اختلال یا انسداد در ساخت اسپرم ها می تواند منجر به ناباروری می شود.

در طب سنتی گیاهان دارویی بسیاری جهت تقویت اسپرم، تحرک اسپرم ضعیف، افزایش کمیت اسپرم، مورفولوژی اسپرم ضعیف، افزایش میل جنسی کم، استرس و یا اختلال عملکرد جنسی فیزیکی توصیه شده است که می تواند مفید باشد. حال در ادامه این مقاله با نسخه های گیاهی جهت تقویت اسپرم در طب سنتی، آشنا شوید.

 

 

عوامل ضعف در اسپرم و ناباروری

از عوامل ضعف در اسپرم و ناباروری در مردان می توان به آسیب دیدن و انسداد مجرای اسپرم، اختلالات هورمونی، عفونت پروستات، واریکوسل (اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی بالای بیضه‌ها است)، آلوده شدن مایع منی (آلودگی باکتریایی)، قرار گرفتن در معرض اشعه و فلزات سنگین، مصرف برخی داروها، مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار، اشاره کرد.

نسخه های گیاهی جهت تقویت اسپرم در طب سنتی

نسخه اول

ترکیبات:
خولنجان ۵۰ گرم
زنجبیل ۲۵ گرم
مغز پسته یک کیلو

روش آماده سازی: تمامی مواد مزبور را آسیاب کرده و با هم مخلوط نمایید. سپس، روزانه به مقدار ۳ قاشق مرباخوری از آن میل نمایید.

 

نسخه دوم

ترکیبات:
عناب ۳۰۰ گرم
ریشه شیرین بیان ۱۰۰ گرم
گل گاوزبان ۷۰ گرم
اسطوخودوس ۵۰ گرم
مرزنجوش ۵۰ گرم
بابونه ۵۰ گرم

روش آماده سازی: میوه های عناب خشک و ریشه شیرین بیان را نیم کوب کنید. سپس، سایر گیاهان دارویی را به آن افزوده و روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از آن به ۳ لیوان آب در حال جوش اضافه کنید. حال، اجازه دهید به مدت ۴۵ دقیقه روی حرارت ملایم دم بکشد. سپس، آن را از صافی گذرانده، در داخل ظرف شیشه ای ریخته و در جای خنک نگهداری کنید و بعد از ۲۴ ساعت از آن میل نمایید.

نسخه سوم

روزانه یک لیوان شیر گوسفند را با آرد جوانه گندم مخلوط کرده و میل نمایید. همچنین، می توانید به جای آرد جوانه گندم از کنجد آسیاب شده استفاده کنید که به تقویت اسپرم کمک می کند.

 

نسخه چهارم

ترکیبات:
تخم کلم ۵ گرم
تخم شاهی ۵ گرم
تخم پیاز ۵ گرم
تخم ترب ۵ گرم
بذر تره ۵ گرم
تخم کرفس ۵ گرم
خولنجان ۵ گرم
بوزیدان (گیاه پنیر بند) ۵ گرم
جوزبوا ۵ گرم
زنیان ۵ گرم
دارچین ۵ گرم
زیره ۵ گرم
هل قرابی ۵ گرم
کندر ۵ گرم
فوفل ۵ گرم

روش آماده سازی: تمامی مواد فوق را آسیاب کنید. روزانه در سه نوبت (صبح، ظهر و عصر) به میزان یک قاشق مرباخوری از آن را با کمی عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

نسخه پنجم

در ۳ لیوان آب جوش، ۲۰ گرم تخم کتان افزوده و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد. سپس، آن را صاف کرده و روزانه ۲ فنجان میل کنید.

نسخه ششم

ترکیبات:
صبر زرد ۳ گرم
سورنجان ۵ گرم
کندر ۵ گرم
زعفران ۵ گرم

روش آماده سازی: مواد مزبور را آسیاب کرده و با کمی شکر زرد مخلوط کرده و‌ روزانه یک قاشق مرباخوری از آن را میل نمایید.

 

 

نسخه هفتم

ترکیبات:
زنجبیل ۱۰ گرم
خولنجان ۱۰ گرم
شکر زرد ۱۵ گرم

روش آماده سازی: ابتدا خولنجان و زنجبیل را آسیاب کرده، سپس شکر زرد را به آن اضافه کنید. جهت تقویت اسپرم می توانید روزانه یک تا دو قاشق مرباخوری از آن را مصرف کنید.

نسخه هشتم

ترکیبات:
کندر یک چهارم یک نخود
زرده تخم مرغ یک عدد
روش آماده سازی: ابتدا کندر خوراکی را کوبیده و با یک عدد زرده تخم مرغ مخلوط کرده و آن را میل نمایید.

 

نسخه نهم

ترکیبات:
بابونه ۵ گرم
شوید ۵ گرم
آویشن شیرازی ۵ گرم
زیره سبز ۵ گرم
زنیان ۵ گرم
بادیان ۵ گرم

روش آماده سازی: تمامی مواد را نرم کوبیده و جهت تقویت اسپرم، روزانه یک قاشق مرباخوری از آن را با آب سرد مخلوط و میل نمایید.

نسخه دهم

ترکیبات:
تخم شاهی ۵ گرم
تخم یونجه ۵ گرم
پودر زنجبیل ۵ گرم
پودر نارگیل ۵ گرم
دانه چلغوز ۵ گرم
شقاقل ۵ گرم
بوزیدان ۵ گرم

عسل به مقدار لازم

روش آماده سازی: تمامی مواد مزبور ( از غیر پودر نارگیل و پودر زنجبیل) را آسیاب کنید. سپس، نارگیل و زنجبیل را افزوده و خوب مخلوط کنید. روزانه یک قاشق مرباخوری از آن را با مقداری عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

توجه: اگر ضعف در کیفیت و کمیت اسپرم ناشی از بیماری باشد، تشخیص و درمان به موقع آن به درمان ناباروری در مردان کمک می کند. لذا، نسخه های گیاهی فوق درمان قطعی نبوده و نیاز به درمان های مکمل پزشکی می باشد.

 

نکاتی برای افزایش منی در مردان

مصرف روی و اسید فولیک ۷۴ درصد اسپرم را در مردان افزایش می دهد که می توان از طریق مکمل ها و غذاهای حاوی روی و فولات آن ها تامین کرد.

از خوردن نوشابه اجتناب کنید. مطالعات نشان می دهد که فروکتوز موجود در نوشابه بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد.

از خوردن مقادیر بالای گوشت خودداری کنید، زیرا مطالعات نشان داده است که افزایش خوردن گوشت سبب کاهش میل جنسی در مردان می شود.

مصرف اسیدهای آمینه، مقدار پروتئینی که به افزایش تعداد اسپرم کمک می کند، افزایش می دهد.

غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها (مانند آلو خشک، کنگر فرنگی، لوبیای قرمز، انواع توت ها به ویژه توت سیاه، زغال اخته و سیب) به افزایش مقدار مایع منی کمک می کند.

حداقل روزانه نیم ساعت ورزش کنید.

به اندازه کافی آب بنوشید.

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *