نکاتی در خصوص انداختن فرش روی موکت

دکوراسیون

دکوراسیون

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا بعضی افراد می‌خواهند روی موکت، فرش بیندازند، مثلا شاید بخواهند یک نقطه فرسوده یا کثیف فرش را که به هر دلیلی نمی‌توانند آن را جایگزین کنند، بپوشانند.

یا این‌که بخشی از سلیقه‌های شخصی خودشان را به فضای اجاره‌ای اضافه کنند.

آیا واقعا می‌توان فرش را روی موکت انداخت؟ جواب مثبت است، فرش می‌توانند روی موکت‌ پهن شود.

از موج‌دار شدن جلوگیری کنید

بزرگ‌ترین نگرانی که در مورد انداختن فرش روی موکت وجود دارد این است که فرش روی موکت‌ حرکت کند. میزان حرکت فرش، به موکتی که زیر فرش و پشت فرش وجود دارد، بستگی دارد.

با این حال صرف‌نظر از این موارد، هر فرشی که به‌درستی در جای خود محکم نشده باشد، می‌تواند جابه‌جا شود.

زمانی که یک فرش را روی یک فضای سخت مثل کفپوش چوبی قرار می‌دهید، بزرگ‌ترین نگرانی درباره حرکت فرش این است که به اطراف لیز بخورد. وقتی فرش را روی موکت بیندازید، بیشتر نگرانی این است که فرش چین بخورد یا موج‌دار شود که این هم ریسک بزرگی است.

چین خوردگی ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که فضایی که فرش روی آن است، تغییر می‌کند. با این حال،یک سطح صاف باعث می‌شود که فرش روی سطح لیز بخورد، انتهای دیگر فرش در مقابل موکت زیری، مقاومت می‌کند که به‌طور موثری از لیز خوردن آن جلوگیری می‌کند.

بنابراین شما باعث می‌شوید یک انتهای فرش بدون حرکت قسمت انتهایی دیگر تغییر کند که نتیجه آن موج‌دار شدن فرش در آن منطقه است.

یکی از بهترین راهکارها برای محکم کردن فرش این است که با استفاده از گذاشتن مبل سنگین روی قسمتی از فرش، آن‌را محکم کنید.

محکم کردن با مبل

در صورت امکان، فرش را با استفاده از گذاشتن مبل سنگین روی قسمتی از فرش، محکم کنید. اگر فرش مربوط به اتاق نشیمن است، حتما لبه‌های فرش را برای جلوگیری از حرکت آن زیر مبل یا صندلی ببرید. در حالت ایده‌آل باید مبل‌ها را چهار طرف فرش قرار دهید، اگر مبل‌ها به اندازه کافی سنگین باشند، گذاشتن مبل‌ها در دو طرف هم می‌تواند کافی باشد.

از پد بدون لغزش استفاده کنید

پدهایی برای عدم لغزش فرش طراحی شده است که وظیفه نگه‌داشتن فرش روی کفپوش را انجام می‌دهد. به آن‌ها معمولا پدهای فرش به فرش می‌گویند. این نوع از پدها مخصوص جلوگیری از حرکت و موج‌دارشدن فرش، طراحی شده‌اند.

علاوه بر این، این پدها می‌توانند از خراب شدن موکت‌هایی که زیر فرش قرار دارند، به علت اصطحکاک مکرر ناشی از حرکت فرش‌ها بر روی موکت که می‌تواند علت سایش زودرس یا آسیب الیاف فرش باشد، جلوگیری کنند.

اثربخشی این پدها روی فرش‌های مختلف، به‌دلیل عوامل زیادی، می‌تواند متفاوت باشد. طیف گسترده‌ای از پدها با توجه به سبک فرش، پشت قالی، نوع الیاف و مواردی از این دست در دسترس می‌باشند. بهتر این است فرش را با مبلمان همان‌طور که در بالا توضیح داده شد محکم کنید. ممکن است باز هم از یک پد دیگر استفاده کنید، به ویژه اگر یک طرف فرش شما غیر قابل مهار کردن باشد. با این حال برای فرش‌هایی که نزدیک مبل‌ها نیستند استفاده از پدهای فرش به فرش بهترین گزینه جهت جلوگیری از لغزش فرش است.

ایرانگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *