هر آنچه باید در مورد اوره پلاسما بدانید

بی اختیاری ادرار

عفونت اوره پلاسما

عفونت اوره پلاسما یک وضعیت پاتولوژیک بدن است که توسط باکتری همنام ایجاد می شود که بر غشاهای مخاطی تنفسی و ادراری-تناسلی تأثیر می گذارد.

اگرچه اورهاپلاسما از نظر فیزیولوژیکی غشاهای مخاطی را کلونیزه می کند، حتی یک نقش حمایتی (ساپروفیت) برای بدن دارد، اما وقتی در مقادیر بسیار بیشتر از حد لازم یافت می شود، شروع به تغییر سلامت بدن می کند.

اوره پلاسما چیست؟

اوره پلاسما گروهی از باکتری‌های ریز است که در دستگاه تنفسی و تناسلی (ادرار و تولید مثل) زندگی می‌کنند. آنها برخی از کوچکترین موجودات زنده آزاد در جهان هستند. آنها به قدری کوچک هستند که نمی توان آنها را از طریق میکروسکوپ دید.

 

اوره پلاسما اغلب بخشی از میکروبیوم انسان است که متشکل از تریلیون ها سلول ریز است که در داخل و روی بدن انسان زندگی می کنند. این موجودات کوچک به شما در هضم غذا، مبارزه با عفونت ها و حفظ سلامت تولید مثل کمک می کنند.

 

گاهی اوقات باکتری های معمولی بی ضرر بیش از حد رشد می کنند و بافت های سالم را ملتهب می کنند. این یک کلونی از باکتری ایجاد می کند که می تواند منجر به عفونت شود.

گونه‌های اوره‌آپلاسما با انواع مشکلات پزشکی از جمله واژینوز باکتریایی و عوارض بارداری مرتبط هستند. به نظر می رسد عفونت اوره پلاسما با افزایش خطر برخی مشکلات مرتبط است، اما نه علت مستقیم آنها. با این حال، تحقیقات بی نتیجه است.

 

علل ابتلا به عفونت اوره پلاسما

عفونت اوره پلاسما معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود. در میان بزرگسالان فعال جنسی بسیار رایج است. می تواند از طریق واژن یا مجرای ادرار وارد بدن شود.

اوره پلاسما همچنین می تواند از مادر به کودک منتقل شود. عفونت معمولا در عرض چند ماه از بین می رود. در میان کودکان و بزرگسالان غیرفعال جنسی نادر است.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشترین خطر ابتلا به عفونت اوره پلاسما را دارند. این شامل افرادی است که HIV مثبت هستند و افرادی که پیوند عضو داشته اند.

 

علائم عفونت اوره پلاسما چیست؟

اکثر افراد مبتلا به عفونت اوره پلاسما هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. بنابراین، در صورت نبود علائم و نشانه‌ها، عفونت تنها می‌تواند به طور تصادفی و/یا طی یک معاینه معمول کشف شود. عفونت اوره پلاسما یکی از دلایل احتمالی التهاب در مجرای ادرار است. به این اورتریت می گویند. هنگامی که تظاهرات بالینی وجود دارد، هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار می دهند.

 

اوره پلاسما در مردان

تصویر بالینی عفونت اورهاپلاسما در مردان شامل نشانه های زیر است:

– اورتریت، التهاب مجرای ادرار، مجرای خارج کردن ادرار از مثانه.

– درد و احساس سوزش هنگام ادرار کردن

– تغییر ترشحات مجرای ادرار

 

اوره پلاسما در زنان

تصویر بالینی عفونت اوره پلاسما در زنان شامل موارد زیر است:

– اورتریت؛

– تغییرات در ترشحات واژن

– خارش، درد و/یا سوزش در ناحیه واژن

 

اوره پلاسما در نوزادان

پس از ابتلا به عفونت اوره پلاسما از مادر (اوره پلاسما در بارداری)، در هنگام تولد، نوزاد ممکن است علایم بالینی داشته باشد:

– علائم و نشانه های مرتبط با ذات الریه ؛

– مشکلات تنفسی، در صورت عدم وجود ذات الریه؛

– علائم و نشانه های مرتبط با مننژیت

– اگر عفونت در دوره داخل رحمی رخ داده باشد، احتمال پارگی زودرس پرده ها، زایمان زودرس و همچنین بروز سندرم دیسترس تنفسی حاد وجود دارد.

 

آیا وجود باکتری اوره پلاسما بر باروری تاثیر می گذارد؟

پزشکان وجود اوره پلاسما را در زوج های نابارور در طول دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مطالعه کردند، اما نتایج عمدتاً قطعی نبود. از آن زمان تاکنون تحقیقات کمی انجام شده است.

به نظر می رسد اوره پلاسما در خطر زایمان زودرس نقش دارد. درک این نکته مهم است که اوره پلاسما باعث زایمان زودرس نمی شود. این تنها بخشی از یک سری رویدادهای پیچیده است.

 

التهاب در بافت های تولید مثلی یکی از علل شایع زایمان زودرس است. بسیاری از چیزها می توانند منجر به التهاب شوند، از جمله عفونت های باکتریایی در کیسه آمنیوتیک، دهانه رحم و واژن. پزشکان در حال بررسی اوره پلاسما به عنوان یک عامل احتمالی در ایجاد التهاب هستند.

 

گونه های اوره آپلاسما ممکن است در عوارض بارداری زیر نقش داشته باشند:

– پارگی زودرس غشای جنین

– زایمان زودرس

– عفونت داخل آمنیوتیک

– کوریوآمنیونیت

– عفونت قارچی

– تهاجم جفت

– وزن کم هنگام تولد

وجود اوره پلاسما همچنین با افزایش خطر آندومتریت پس از زایمان ، که التهاب رحم است، مرتبط است.

 

عفونت اوره پلاسما چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر پزشکان به طور معمول اوره پلاسما را آزمایش نمی کنند. اگر علائمی را تجربه می کنید و همه مشکلات دیگر رد شده اند، پزشکان می توانند نمونه ای را برای ارسال به آزمایشگاه بگیرند. آنها ممکن است از هر یک از آزمایش های زیر برای کمک به تشخیص اوره پلاسما استفاده کنند :

– سواب دهانه رحم

– نمونه ی ادرار

– سواب آندومتر

– بیوپسی آندومتر

 

راههای درمان اوره پلاسما

درمان معمولاً شامل یک دوره آنتی بیوتیک است. آنتی بیوتیک های ارجح برای عفونت اوره پلاسما آزیترومایسین (زیتروماکس) یا داکسی سایکلین (Acticlate، Doryx، Vibra-Tabs) هستند. اگر به درمان پاسخ ندهید، پزشک ممکن است نوع دیگری از آنتی بیوتیک به نام فلوروکینولون ها را تجویز کند.

 

جلوگیری از عفونت اوره پلاسما

تنها راه پیشگیری از عفونت اوره پلاسما پرهیز است. انجام رابطه جنسی ایمن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری و سایر بیماری های مقاربتی (STD) را کاهش می دهد.

کنترل بارداری از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند. برای کمک به جلوگیری از عفونت، باید از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم و … استفاده کنید.

 

چشم انداز

بسیاری از افراد اوره پلاسما را به عنوان بخشی از میکروبیوم خود دارند. وجود اوره پلاسما نباید خیلی مشکل ساز باشد مگر اینکه باردار باشید.

پزشکان هنوز به توافق نرسیده اند که آیا کسانی که باردار هستند باید برای این نوع عفونت آزمایش و درمان شوند. اگر در مورد هر گونه عارضه بارداری نگران هستید، در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *