هفت چاکرا و معانی آنها به زبان ساده


نام چاکرا را احتمالاً شنیده اید که در کلاس یوگا به آنها اشاره می شود. قطعاً در«عصر حاضر» در تلویزیون یا در یک کلیپ شنیده‌اید که در مورد مسدود شدن چاکراهای شخصی صحبت می‌کند.

حتی ممکن است کسی به شما توصیه کند که باید روی یک چاکرای خاص کار کنید و یا چاکراها را باز کنید. اما این بدان معنا نیست که شما می دانید آنها چیست. مطمئن باشید: شما تنها نیستید.

تاریخچه چاکراها

چاکراها اخیراً با رشد محبوبیت یوگا و فلسفه های عصر جدید به طور کلی شناخته شده شده اند. آنها یک سیستم انرژی پیچیده و باستانی هستند که از هند سرچشمه گرفته اند. آنها برای اولین بار در وداها، متون مقدس باستانی دانش معنوی که مربوط به ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰ قبل از میلاد است، ذکر شدند. چیزهای زیادی می توان در مورد آنها مطالعه کرد.

بنابراین چه چیزی باید در مورد چاکراها بدانید؟

معنی چاکرا

چاکرا (چاکرا در سانسکریت) به معنای “چرخ” است و به نقاط انرژی در بدن شما اشاره دارد. تصور می‌شود که آن‌ها دیسک‌های انرژی در حال چرخش هستند که باید «باز» و در یک راستا باقی بمانند، زیرا با دسته‌هایی از اعصاب، اندام‌های اصلی و مناطقی از بدن پر انرژی ما مطابقت دارند که بر سلامت عاطفی و فیزیکی ما تأثیر می‌گذارند.

برخی می گویند ۱۱۴ چاکرا مختلف وجود دارد، اما هفت چاکرای اصلی وجود دارد که در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. اینها چاکراهایی هستند که بیشتر ما وقتی در مورد آنها صحبت می کنیم به آنها اشاره می کنیم.

هر یک از این هفت چاکرا اصلی دارای شماره، نام، رنگ، ناحیه خاصی از ستون فقرات از استخوان خاجی تا تاج سر و تمرکز بر سلامت هستند.

چاکرا ریشه

محل قرار گرفتن در بدن: در انتهای ستون فقرات در دنبالچه قرار دارد

رنگ: قرمز

مرتبت با: هویت فیزیکی

چاکرای ریشه یا مولادهارا اولین چاکرای اصلی ما می‌باشد

یک چاکرای ریشه مسدود شده می تواند به صورت مسائل فیزیکی مانند آرتریت، یبوست، و مشکلات مثانه یا روده بزرگ، یا از نظر احساسی از طریق احساس ناامنی در مورد مسائل مالی یا نیازهای اولیه و رفاه ما ظاهر شود. هنگامی که در یک راستا و باز باشد، چه از نظر فیزیکی و چه از نظر احساسی احساس امنیت و آرامش خواهیم کرد.

چاکرا خاجی

محل قرار گرفتن در بدن : درست زیر ناف بالای استخوان شرمگاهی

رنگ : نارنجی

مرتبت با : لذت ، خلاقیت ، تمایلات جنسی

چاکرای سواد هیستینا یا حاجی دومین چاکرای اصلی ما می‌باشد

مشکلات مربوط به این چاکرا را می توان از طریق مشکلات ارگان های مرتبط مانند عفونت های دستگاه ادراری، کمردرد و ناتوانی جنسی مشاهده کرد. از نظر عاطفی، این چاکرا با احساس ارزشمندی ما و حتی به طور خاص تر، ارزش خود در حول لذت، تمایلات جنسی و خلاقیت مرتبط است.

چاکرا خورشیدی

محل قرار گرفتن در بدن : بالای ناف در محدوده معده

رنگ : زرد

مرتبت با : عزت نفس، اعتماد به نفس

چاکرا شبکه خورشیدی یا مانی پورا سومین چاکرای اصلی ما می‌باشد

انسداد در چاکرای سوم اغلب از طریق مشکلات گوارشی مانند زخم معده، سوزش سر دل، اختلالات خوردن و سوء هاضمه تجربه می شود. این چاکرای قدرت شخصی ماست. این بدان معناست که با عزت نفس و اعتماد به نفس ما مرتبط است.

چاکرا قلب

محل قرار گرفتن در بدن : در وسط جناق سینه بالای قلب

رنگ : سبز

مرتبت با : شفقت ، عشق

چاکرا قلب یا آناهاتا چهارمین چاکرای اصلی ما می‌باشد

انسداد موجود در چاکرای قلب ما می توانند از طریق مشکلات قلبی، آسم و مشکلات وزن در سلامت جسمانی ما ظاهر شوند. اما انسداد این چاکرا اغلب از طریق اعمال و رفتار افراد به وضوح دیده می‌شوند.

چاکرا گلو

محل قرار گرفتن در بدن : در گلو

رنگ : آبی

مرتبت با : ارتباط

چاکرای گلو یا ویشودهی پنجمین چاکرای اصلی ما می‌باشد

همانطور که انتظار می رود، این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی مرتبط است. مشکلات صدا و گلو و همچنین هر گونه مشکلی در اطراف آن ناحیه، مانند دندان ها، لثه ها و دهان، می تواند نشان دهنده انسداد باشد. بانسدادها یا ناهماهنگی‌ها را می‌توان از طریق مکالمات بی ربط، شایعات، صحبت بدون فکر کردن و مشکل در بیان افکار خود مشاهده کرد. و هنگامی که همسو هستید، با دلسوزی صحبت می کنید و گوش می دهید و وقتی صحبت می کنید احساس اعتماد به نفس می کنید، زیرا می دانید که با کلمات خود صادق هستید چاکرا باز هست.

چاکرای چشم سوم

محل قرار گرفتن در بدن : در وسط دو چشم

رنگ : نیلی

مرتبت با : شهود ، بینش

چاکرای چشم سوم ششمین چاکرای اصلی ما می‌باشد

از آنجایی که این چاکرا از نظر فیزیکی روی سر قرار دارد، انسداد می تواند به صورت سردرد، مشکلات بینایی یا تمرکز، و مشکلات شنوایی ظاهر شود. افرادی که در گوش دادن به واقعیت مشکل دارند (که به نظر می رسد “همه چیز را می دانند”) یا افرادی که با شهود خود در ارتباط نیستند نیز ممکن است دچار مشکل شوند. وقتی باز و در یک راستا هستند، تصور می‌شود که مردم از شهود خود پیروی می‌کنند و می‌توانند تصویر بزرگ را ببینند.

چاکرای تاج

محل قرار گرفتن در بدن : در بالای سر

رنگ : بنفش

مرتبت با : شفقت ، عشق

چاکرای تاج هفتمین چاکرای اصلی ما می‌باشد

چاکرای تاج با هر چاکرای دیگر (و در نتیجه هر اندام در این سیستم) مرتبط است و بنابراین نه تنها بر همه آن اندام‌ها، بلکه بر مغز و سیستم عصبی ما نیز تأثیر می‌گذارد. این چاکرای روشنگری در نظر گرفته می شود و نشان دهنده ارتباط ما با هدف و معنویت زندگی ما است. کسانی که چاکرای تاج مسدود شده دارند ممکن است کوته فکر، شکاک یا سرسخت به نظر برسند. هنگامی که این چاکرا باز است، تصور می شود که به باز نگه داشتن سایر چاکراها کمک می کند و به فرد سعادت و روشنگری می بخشد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. Ahmad گفت:

    عالی و قابل درک، ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *