هیولای لاخ نس

غول دریاچه لاک نس که معروفترین و مرموزترین آنها هم می باشد

در ابتدا لازم به توضیح است که این مطلب تماما برگرفته از سایت میراث خبر CHN بوده با تغییراتی در وقایع، اسامی اشخاص و افزودن اسامی لاتین.
دریاچه ‌نس (Lake Ness)، (در زبان محلی، لاخ نس LOCH NESS) در شمال اسکاتلند قراردارد و چیزی که موجب شهرت آن است، غول افسانه ‌ای آن میباشد. عمق متوسط این دریاچه ۱۵۰ متر و حداکثر عمق آن ۲۵۰ متر است و ازآن‌جا که آب آن بسیار سرد و هوا معمولا ابری است، معمولا دیدن زیرآب در عمق بیش از چند متر دشوار است. به اعتقاد عده‌ای از مردم این شرایط به‌علاوه غارهایی که احتمالا در زیر آب وجود دارد به غول این دریاچه، نسی (Nessie) امکان می‌دهد تا خود را در این آب‌ها مخفی کند.
نخستین داستانی که از این غول تعریف کرده‌اند به سال ۵۶۵ پس‌ازمیلاد برمی‌گردد، یعنی زمانی که راهبی به نام سنت کولومبا (Saint Columba) شناگری را از دست غول دریاچه نجات داد. پس از آن هرازگاهی داستان‌هایی راجع به این موجود بر سر زبان‌ها می‌افتاد، اما تعداد آن‌ها تا قرن بیستم چندان زیاد نبود و تنها بعد از ساخته ‌شدن جاده‌ای تازه در امتداد ساحل این دریاچه در سال ۱۹۳۳ مردم گروه گروه به این منطقه آمدند و ماجراهای دیدن نسی زیاد شد.
مک‌ کی که صاحب رستورانی در کنار دریاچه بود، روز ۱۴ آوریل ۱۹۳۳ حیوان عظیم‌الجثه‌ای را در دریاچه دید و موضوع را با کمپبل، مسئول کنترل صید ماهی آزاد دریاچه، درمیان گذاشت و کمپبل هم که وقت زیادی را صرف تماشای دریاچه می‌کرد نسی را چندین بار دید. به‌گفته او این غول با گردنی دراز حدود ۲ متر و سری کوچک و نگاهی افعی‌گونه و کوهانی برپشت ۱۰ متر طول دارد.
نخستین عکس نسی در همان سال توسط هیوگری (Hugh Gray) گرفته شد. او می‌گوید: من فورا دوربینم را آماده کردم و از این موجود که آن موقع دو سه فوت بالای سطح آب بود عکس گرفتم. من سرش را ندیدم، چون آن قسمتی که به نظر من جلوی آن بود زیر آب بود، اما آن‌چه که دم آن به‌ نظر می‌رسید خیلی تکان می‌خورد.
اما معروف‌ترین عکس این موجود عکسی بود که توسط یک جراح لندنی به نام Colonel Robert Wilson گرفته شد، وی در آستانه مرگ در سن ۹۰ سالگی به جعلی بودن آن اعتراف کرد، او و دو همراهش Marmaduke Wetherell و پسرش یان (Ian) که از طرف روزنامه دیلی میل (the Daily Mail) برای پیدا کردن نسی مامور شده بودند با زیردریایی اسباب ‌بازی و تکه‌ای پلاستیک مدلی درست کردند و از آن عکس گرفتند. وی اعتراف کرد که که چندان جدی اینکار را نکردند و در حد یک شوخی بود اما بلافاصله با چاپ در روزنامه همه چیز رنگ و بوی جدی گرفت.
آرتور گرنت (Arthur Grant) دانشجوی دامپزشکی، در سال ۱۹۳۴ نسی را درحالی ‌که از جاده می‌گذشت دید، وی گفت نسی با قامتی بلند و به طول چهارو نیم تا شش متر با دم یک متر و نیمی دارای چهار باله بود که مانند دست و پا کار میکردند، براساس توصیف او این موجود پلیسیوساور (Plesiosaur) نوعی دایناسور است که تصور می‌شد ۶۵ میلیون سال پیش منقرض شده است.
در سال ۱۹۶۰ مهندسی به نام Torquil Macleod از این غول دریاچه فیلمبرداری کرد. فیلم او اگرچه دنیا را مجاب نکرد، اما باعث شد تا خود او کارش را رها و بیست سال بعد عمرش را صرف اثبات وجود او کند. او دوبار دیگر نسی را دید، اما نتوانست دیگر از او عکس یا فیلم بگیرد.
در سال ۱۹۷۰ آکادمی علوم کاربردی آمریکا با استفاده از ردیاب‌های صوتی و دوربین‌های اتوماتیک جستجویی را برای یافتن این موجود آغاز کرد. در سال ۷۲ یکی از دوربین‌های آن‌ها از یکی از باله‌های او عکسی محو گرفت و بالاخره در سال ۱۹۷۵ بود که ردیاب‌های صوتی تصویری مبهم از قسمتی که به نظر صورت نسی می‌رسید ارائه کردند.
در سال‌های اخیر زیردریایی‌های کوچک سعی کرده‌اند نسی را پیدا کنند، اما هیچ موفقیتی در این زمینه نداشته‌اند. آب‌های نسی بسیار گسترده و عمیق است و او می‌تواند در گوشه‌وکنار آن پنهان شود. ازسوی دیگر عده‌ای معتقدند که این موجود یکی نیست، بلکه ۱۰ تا ۲۰ تا از آن‌ها در این دریاچه زندگی می‌کنند.
در سال ۱۹۹۳ درآمد گردشگری منطقه ۳۷ میلیون دلار بوده است و در سال ۱۹۹۴ هرساعت گردش با زیردریایی صددلار هزینه می‌برده است. به این مبالغ می‌توان سود فروش فیلم‌های دوربین را هم اضافه کرد. به‌علاوه محققان زیادی برای بررسی حقیقی بودن این افسانه کار پیدا می‌کنند.
اما بی‌بی‌سی با استفاده از تکنولوژی ماهواره‌ای در سال ۲۰۰۳ ثابت کرد که این غول وجود خارجی ندارد. آن‌ها با کمک تکنولوژی ماهواره‌ای ۶۰۰ موج صوتی مختلف را بر روی این دریاچه فرستادند، به‌طوری که هیچ نقطه‌ای از آن بررسی نشده باقی نماند، اما هیچ نشانه‌ای از نسی پیدا نشد.

surgeon

به گزارش شبکه پنج تلویزیون فرانسه فردی در نزدیکی دریاچه لاک نس در حال فیلمبرداری بود که ردی از این هیولا را بر سطح آب مشاهده کرد و از آن فیلم گرفت . هرچند این تصاویر کیفیت خوبی ندارد اما به شایعات در خصوص وجود هیولای لاک نیس بیش از پیش دامن می زند.
دریاچه لاک نس به علت افسانه هیولای این دریاچه شهرت جهانی دارد. کارشناسان می گویند : این بهترین تصاویری است که تاکنون از این هیولا گرفته شده است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *