چطور در روزهای گرم، بدنمان را خنک کنیم؟

راهنمای لباس پوشیدن آقایان در فصل گرما

گرما

در بسیاری از کشورهای دنیا، عموم مردم شاکی هستند که در آب و هوای نسبتاً سرد و مرطوب زندگی می‌کنند؛ در صورتی که با گرم شدن هوا مجدداً شکایت‌های جدید شروع می‌شود.

به هر حال علم ثابت کرده است که انسان هر چه دمای بدن خود را در وضعیت خنک نگه دارد، از نظر سلامتی مزایای بیشتری دارد.

در بریتانیا زمانی که دما به بالاتر از ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد، بیماری‌های مرتبط با گرم شدن هوا شروع می‌شود و میزان مرگ و میر نیز افزایش پیدا می‌کند.

گرم شدن بیش از حد هوا می‌تواند سلامتی را با مخاطره همراه کند و حتی منجر به مرگ شود. برخی از افراد نسبت به گرما آسیب‌پذیرتر هستند. افراد بالای ۶۵ و زیر ۵ سال، زنان باردار، بیماران قلبی و کسانی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند، از جمله افرادی هستند که تحمل گرمای کمی دارند. انسان می‌تواند به مروز تحمل خود را در برابر گرمای هوا افزایش دهد.

تحقیقات نشان داده است که قرار دادن پا در آب سرد یکی از راه‌های مناسب جهت کم کردن دمای بدن است. به این ترتیب اندام‌های درونی بدن در وضعیت بهتری کار می‌کنند و عملکرد بهتری دارند. این کار موجب کاهش ورم در پا می‌شود. دوش آب سرد حتی بهتر از قرار دادن پا در آب سرد کارایی بدن را افزایش می‌دهد. البته باید توجه شود که پریدن در آب نزدیک به نقطه‌ی انجماد می‌تواند منجر به شوک سرمایی شود و خطرناک است. زمانی که آب کم باشد، برای خنک شدن سعی کنید پاها، دست‌ها، گردن و صورت خود را خیس کنید تا بهتر بتوانید دمای بدن خود را کنترل کنید.

قرار گرفتن در معرض باد پنکه ممکن است حس خوبی به شما القا کند، ولی معمولاً باعث خنک شدن بدن شما نمی‌شود و حتی باعث می‌شود وضعیت وخیم‌تر به نظرتان بیاید؛ زیرا در هوای خشک پنکه باعث از بین رفتن آب بدن می‌شود و بیماری‌های دیگری در پی دارد. سازمان بهداشت جهانی نیز توصیه کرده است که از پنکه به هیچ وجه در دمای بالای ۳۵ درجه استفاده نشود، زیرا می‌تواند موجب بروز تنش گرمایی در افراد شود.

زمانی که در معرض گرما قرار می‌گیرید و عرق می‌کنید ضروری است که آب بیشتری به بدنتان برسانید و مواد معدنی که در اثر عرق کردن از بدن دفع می‌شوند نیز جبران شوند. به طور متوسط در دمای بسیار بالا هر فرد بین ۳ تا ۴ لیتر در ساعت یا تا ۱۰ لیتر در روز عرق می‌کند. در زمان‌های کوتاه، نوشیدن نوشیدنی‌های گرم باعث تعریق بیشتر می‌شود و به این ترتیب دمای بدن کاهش پیدا می‌کند. آب سرد و نوشیدنی‌های یخی نیز می‌توانند دمای بدن را کاهش دهند، ولی به نظر می‌رسد کارایی نوشیدنی گرم در این حالت بهتر است.

در شهرهای بزرگ استفاده از دیوارها و پشت‌بام‌های سبز می‌تواند با تنش‌های گرمایی مقابله کند. این کار می‌تواند تا ۱۲ درجه دمای ساختمان را کاهش دهد و ۵۹ درصد هزینه‌های انرژی را در ساختمان کم کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *