چطور پولیپ رحم را درمان کنیم؟

آندومتر رحم

آندومتر رحم

شنیدن پولیپ رحم (یا پولیپ آندومتر) ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما معمولاً دلیلی برای هشدار نیست. پولیپ‌های رحم که پولیپ‌های آندومتر نیز نامیده می‌شوند، زائده‌های کوچکی روی هستند.

آندومتر پوشش داخلی رحم است. پولیپ‌های کوچکتر ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند و اغلب خود به خود از بین می‌روند.

با این حال، پولیپ‌های بزرگ‌تر ممکن است علائم آزاردهنده‌ای مانند دوره‌های قاعدگی نامنظم یا خونریزی بیش از حد شدید در طول قاعدگی ایجاد کنند. اگر این علائم بیش از حد باشند، متخصص زنان ممکن است برداشتن پولیپ با جراحی را توصیه کند. پس از برداشتن، پولیپ‌ها به ندرت برمی‌گردند، اما پزشک همچنان می‌خواهد وضعیت شما را تحت نظر داشته باشد.

شناخت علائم پولیپ رحم

چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید

سیکل قاعدگی نامنظم شایع‌ترین علامت پولیپ رحم است. یک سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز طول می‌کشد و دوره آن ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد. اگر سیکل قاعدگی شما نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی باشد، یا اگر قاعدگی شما بیش از ۷ روز طول بکشد، ممکن است پولیپ رحم داشته باشید.

• موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث چرخه قاعدگی نامنظم شود. برای معاینه لگن به متخصص زنان خود مراجعه کنید و او احتمالات را ارزیابی خواهد کرد.

• اگر در تلاش برای باردار شدن هستید و قادر به باردار شدن نیستید یا نمی‌توانید بارداری کاملی داشته باشید، این نیز می‌تواند نشانه پولیپ رحم باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در باردار شدن با مشکل مواجه شوید.

خونریزی خود را در طول دوره و بین دوره‌ها ثبت کنید

اگر جریان قاعدگی شما به طور غیرمعمولی سنگین باشد و زمان قاعدگی شما غیرقابل پیش‌بینی است، این نیز می‌تواند نشانه پولیپ رحم باشد. خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی یا خونریزی پس از مقاربت دخول نیز ممکن است رخ دهد.

• به عنوان مثال، فرض کنید اولین روز پریود شما به طور معمول سنگین‌ترین روز شما است، پس از آن چند روز جریان منظم و سپس چند روز جریان کم وجود دارد. با این حال، در چند ماه گذشته، شما در طول دوره قاعدگی خود به طور پراکنده جریان شدیدتری داشته‌اید. این ممکن است نشانه پولیپ رحم باشد.

• همچنین مهم است که اگر خونریزی بعد از یائسگی دارید به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشان دهنده فیبروم یا پولیپ رحم باشد، یا ممکن است نشانه چیز جدی‌تری مانند یک بدخیمی باشد.
• با متخصص زنان خود قرار ملاقات بگذارید و به او بگویید که مشکوک به پولیپ رحم هستید. یک کپی از سوابق چرخه قاعدگی و جریان خود را به آنها ارائه دهید. آنها شما را معاینه می‌کنند و هر گونه علت احتمالی دیگر این علائم را رد می‌کنند.

ترشحات واژن خود را ارزیابی کنید

ترشحات واژن در طول چرخه قاعدگی شما متفاوت است. با این حال، اگر ترشحات واژن غیرعادی یا غیرطبیعی دارید، ممکن است نشانه‌ای از وجود پولیپ رحمی باشد.

• عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث تغییر در قوام، رنگ و بوی ترشحات واژن شود، از جمله رژیم غذایی، سطح فعالیت و برخی بیماری‌های مقاربتی. به عنوان مثال، عفونت قارچی باعث ترشح غیر طبیعی می‌شود. اگر متوجه ترشحات غیرعادی شدید، ابتدا سعی کنید سایر علل احتمالی را از بین ببرید.

در نظر بگیرید که آیا عوامل خطر این بیماری را دارید یا خیر

هیچ راهی واقعی برای جلوگیری از رشد پولیپ رحم وجود ندارد. با این حال، برخی موارد ممکن است شانس شما را برای ایجاد پولیپ افزایش دهد.

عوامل خطر برای پولیپ رحم عبارتند از:

• چاقی و برخی از جنبه‌های سندرم متابولیک، مانند دیس لیپیدمی و افزایش گلوکز

• فشار خون بالا

• مصرف تاموکسیفن برای درمان سرطان سینه

• داشتن بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن

• سندرم لینچ یا کاودن

• پولیپ‌های رحم اغلب هیچ علامتی ندارند. این تنها یکی از دلایل مهمی است که معاینه منظم زنان و زایمان اهمیت دارد. حداقل سالی یک بار برای معاینه سلامت وقت بگیرید.

تشخیص و درمان پولیپ رحم

برای معاینه لگن و پاپ اسمیر به متخصص زنان مراجعه کنید

اگر پولیپ رحم فراتر از دهانه رحم گسترش یابد، متخصص زنان ممکن است قادر به شناسایی و تشخیص آنها در طی یک معاینه اولیه لگن باشد. پاپ اسمیر همچنین می‌تواند وجود پولیپ رحم را آشکار کند.

• در حالی که متخصص زنان شما ممکن است بتواند فورا پولیپ رحم را تشخیص دهد، معمولاً آزمایشات بیشتری برای تأیید تشخیص لازم است.

• در قرار ملاقات شما، متخصص زنان نیز از شما سوالاتی می‌پرسد تا سایر علل احتمالی علائم شما را از بین ببرد.

برای تایید تشخیص، آزمایش‌های بیشتری انجام دهید

اگر متخصص زنان و زایمان شما نتواند تشخیص اولیه پولیپ رحم را تایید کند، ممکن است بخواهد روش‌های دیگری را انجام دهد که به آنها اجازه می‌دهد داخل رحم شما را ببینند.

برخی از آزمایشاتی که ممکن است متخصص زنان توصیه کند عبارتند از:

• سونوگرافی ترانس واژینال: دستگاه گرز مانندی که در واژن قرار می‌گیرد، امواج صوتی منتشر می‌کند که تصویری از داخل رحم ایجاد می‌کند و به متخصص زنان اجازه می‌دهد هر پولیپ یا سایر ناهنجاری‌ها را ببیند.

• هیستروسونوگرافی: شبیه به سونوگرافی است، با این تفاوت که سالین به داخل رحم تزریق می‌شود. سالین حفره رحم را بزرگ می‌کند تا متخصص زنان بتواند داخل رحم را ببیند.

• هیستروسکوپی: یک میکروسکوپ نازک، منعطف و نورانی از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می‌شود و به متخصص زنان اجازه می‌دهد آن را بررسی کند.

• بیوپسی آندومتر: متخصص زنان از یک کاتتر ساکشن در داخل رحم برای برداشتن نمونه‌ای از بافت رحم برای آزمایش استفاده می‌کند.

اگر پولیپ‌ها کوچک هستند، مواظب باشید و صبر کنید

پولیپ‌های کوچکی که علائم خفیف ایجاد می‌کنند (در صورت وجود) اغلب خود به خود و بدون نیاز به درمان بیشتر از بین می‌روند. بسته به شدت علائم شما، متخصص زنان ممکن است از شما بخواهد که علائم‌تان را پیگیر کنید و مدتی منتظر بمانید تا شاید خود به خود علائم از بین برود.

• سوابق دقیقی از چرخه قاعدگی و سایر علائم احتمالی خود را در این مدت نگه دارید. اگر علائم جدیدی ظاهر شد یا علائم موجود شدت گرفت، در اسرع وقت با متخصص زنان خود تماس بگیرید.

برای کاهش علائم خود دارو مصرف کنید

داروهای هورمونی، می‌توانند علائم پولیپ رحم را کاهش دهند. گاهی اوقات آنها حتی می‌توانند پولیپ‌ها را کوچک کنند. با این حال، مصرف دارو معمولاً پولیپ‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد.

• فواید دارو معمولاً کوتاه مدت است. اگر مصرف داروها را متوقف کنید، علائم شما برمی‌گردد و ممکن است شدیدتر از زمانی که داروها را شروع کرده‌اید، باشد.

• داروهای هورمونی نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که ممکن است برای شما ناراحت کننده‌تر از علائم پولیپ رحم شما باشد. قبل از مصرف یک داروی هورمونی، عوارض جانبی احتمالی را با متخصص زنان خود در میان بگذارید.

برداشتن پولیپ رحم

در حین انجام هیستروسکوپی پولیپ‌ها را بردارید

اگر متخصص زنان شما هیستروسکوپی را برای تایید تشخیص پولیپ رحم انجام دهد، ممکن است با استفاده از روش مشابه، آنها را خارج کند. آنها با قرار دادن یک دستگاه جراحی کوچک یا لیزر از طریق اسکوپ، پولیپ‌ها را بر می‌دارند.

• این یک روش کم تهاجمی است که معمولاً نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. به احتمال زیاد می‌توانید ظرف چند ساعت پس از عمل به خانه بروید.

• بهبودی کامل معمولاً حدود ۲ هفته طول می‌کشد. ممکن است متخصص زنان از شما بخواهد که در این مدت رابطه جنسی نداشته باشید. همچنین ممکن است دچار درد و خونریزی واژینال، شبیه به دوره پریود شوید.

در صورت لزوم تحت عمل اتساع و کورتاژ قرار بگیرید

در این روش، متخصص زنان با کمک ابزار جراحی یا دارو، دهانه رحم شما را گشاد می‌کند، سپس دیواره‌های داخلی رحم را با کورت می‌تراشد تا بافت رحم از بین برود.

• برخی از کورت‌ها تیز هستند، در حالی که برخی دیگر از مکش استفاده می‌کنند. صرف نظر از اینکه متخصص زنان شما از چه نوع کورتی استفاده می‌کند، معمولاً ریکاوری یکسان است.

• متخصص زنان و زایمان شما ممکن است از آرامبخش یا بیهوشی عمومی در طول عمل استفاده کند. بسته به بیهوشی مورد استفاده، ممکن است مجبور شوید از چند دقیقه تا چند ساعت در اتاق ریکاوری منتظر بمانید تا اثرات آن از بین بروند.

• پس از عمل، گرفتگی و خونریزی مشابه با داشتن یک دوره معمولی قابل انتظار است.

در صورت لزوم برای درمان اضافی مراجعه کنید

گاهی اوقات پولیپ‌های رحم پس از برداشتن آنها دوباره برمی‌گردند. پزشک وضعیت شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا آنها برمی‌گردند یا خیر. در اولین علائم رشد مجدد، پزشک شما ممکن است درمان یا دارویی را برای خلاص شدن از شر آنها قبل از شروع دوباره ایجاد مشکل برای شما پیشنهاد دهد.

• ممکن است متخصص زنان از شما بخواهد که سیکل قاعدگی و میانگین جریان قاعدگی خود را در طول دوره خود ثبت کنید تا بتواند هرگونه بی‌نظمی را کنترل کند.

• اگر پس از برداشتن پولیپ رحم، علائم بازگشتند، با متخصص زنان تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که این علائم فقط مربوط به بازگشت پولیپ نباشد بلکه ممکن است نشان دهنده وضعیت متفاوتی باشد.

هیسترکتومی را به عنوان آخرین راه حل انجام دهید

اگر پولیپ‌ها سرطانی هستند، یا اگر نمی‌توان آنها را با استفاده از روش‌های جراحی دیگری برداشت، متخصص زنان ممکن است هیسترکتومی را توصیه کند. با این روش جراحی، تمام رحم شما برداشته می‌شود.

• هیسترکتومی جراحی است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد، اما اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود. با این حال، این ممکن است بسته به دلیل هیسترکتومی متفاوت باشد.

• پزشک زنان شما معمولاً فقط در صورتی هیسترکتومی را توصیه می‌کند که روش‌های دیگر برای برداشتن پولیپ ناموفق بوده باشد، یا اگر پولیپ‌ها پس از برداشتن دوباره بازمی‌گردند.

• ممکن است پس از هیسترکتومی افزایش وزن و سایر عوارض جانبی را تجربه کنید. با این حال، می‌توانید این وزن اضافه شده را با چند تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود کاهش دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *