چگونه خطر سکته مغزی را کاهش دهیم؟

مرگ مغزی

سکته می‌تواند پیامدهای بسیار جدی داشته باشد. بر اساس آمار وزارت بهداشت آمریکا، از هر ۶ مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، یک بیمار در اثر سکته جان خود را از دست می‌دهد.

در واقع هر ۴۰ ثانیه در آمریکا یک نفر دچار سکته می‌شود و هر سه و نیم دقیقه یک نفر در اثر سکته فوت می‌شود.

خوشبختانه تحقیقات جدید نشان داده است که با روش‌های بسیار ساده می‌توان نرخ بروز سکته را کاهش داد. چه روزانه چهار بار فیلم بتمن نگاه کنید چه روزانه هزار کیلومتر رانندگی کنید؛ در هر صورت روزانه ۱۲ ساعت را یکجا و بدون تحرک نشسته‌اید.

اکثر آمریکایی‌ها روزانه همین مقدار زمان را در حالت بی‌تحرکی سپری می‌کنند. عواقب خطرناک عدم فعالیت در بلند مدت شناخته شده است. نشستن بیش از حد باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. دیابت نوع دوم و افسردگی نیز از دیگر عواقب نداشتن فعالیت است. پزشکان توصیه می‌کنند که برای جبران سبک زندگی بدون فعالیت، بزرگسالان باید حداقل به صورت هفتگی ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی انجام دهند.

با این حال، تحقیقات جدیدی که دانشمندان دانشگاه سن‌دیگو نتایج آن‌را در مجله‌ی Science منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که حتی کارهای ساده‌تری مانند کارهای روزمره‌ی خانه نیز می‌تواند خطر بروز سکته را به شدت کاهش دهد.

از کارهای ساده‌ی روزمره می‌توان به جارو کردن منزل، تی کشیدن کف خانه، شسشوی ماشین، گردگیری وسایل خانه و بازی کردن در منزل اشاره کرد.

مطالعات متعدد نشان داده است که فعالیت فیزیکی و کار در حالت نشسته هر دو به‌صورت مستقل بر روی خطر بروز سکته اثر دارند. بنابراین برای جلوگیری از بروز سکته باید بر روی هر دوی این پارامترها تکیه شود.

محققین در این مطالعه‌ی جدید میزان فعالیت فیزیکی و همچنین تعداد ساعات بی‌تحرک بودن ۷،۶۰۰ نفر بالاتر از ۴۵ سال را بررسی کرده‌اند و در یک دوره‌ی ۷ ساله، نرخ بروز سکته را در آن‌ها ارزیابی کرده‌اند. آن‌ها دریافته‌اند که افرادی که در طول روز ۱۳ ساعت به صورت نشسته کارهای خود را انجام داده‌اند تا ۴۴ درصد احتمال بروز سکته‌ بیشتری داشته‌اند.

هر چند امروزه تلاش‌های زیادی می‌شود تا مردم فعالیت فیزیکی خود را بیشتر کنند، ولی باز هم به‌طور متوسط میزان ورزش در جوامع پایین است.

محققین توصیه کرده‌اند که اگر هر فرد روزانه چند بار فقط ۱۰ دقیقه ورزش سبک داشته باشد، می‌تواند به میزان زیادی احتمال بروز سکته را در خود کاهش دهد. به طور کل نشستن بیش از حد سلامت قلب و مغز را تهدید می‌کند و باید در حد امکان از آن اجتناب شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *