کاریزما چیست؟ چطور کاریزماتیک شویم؟

کاریزما چیست

کاریزما چیست؟ آیا شما فردی کاریزماتیک هستید؟

کاریزما به جذابیت کلام و حضور ستمگرش مشهور است، اصل این جمله یونانی بوده و نعمتی ست که خدا عطا فرموده تا صاحب آن به دلیل جذابیت از بهترین انسان ها باشد. این اصطلاح با گذشت قرن ها مراحل متعددی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر به داشتن ارتباط خوب و تاثیر گذاری روی دیگران شهرت یافته است. شخصی که این صفت را داراست به دلیل صفت های خارق العاده مانند یک مخلوق فضایی به شمار می رود اما؛ محققان دریافته اند که هر فردی می تواند با آموزش این صفت را کسب کند.

خوب به دیگران گوش داده و اهمیت می دهند

درست است که کاریزما به روش صحبت کردن اشاره دارد اما هنگامی که فردی از شلوغی کناره گیری کند و فقط به دیگران گوش دهد کار شایسته ای انجام داده است. کاریزما از دیدی دیگر ارتباطی را بین اعتماد به نفس و آرامش برقرار می کند. افرادی که مالک این صفت هستند به دیگران اهمیت داده و صحبت آن ها را باور دارند. هنگامی که تلفن آن ها در جلسه ای به صدا در می آید آن را خاموش کرده و به دیگران گوش می دهند.
کسانی که کاریزما یکی از صفت های آن هاست فقط به مردم اهمیت نمی دهند بلکه بعد از توجه سوالاتی را خواهند پرسید، گوش دادن فقط به معنای شنیدن صدای خارجی نیست؛ بلکه مفهوم اصلی سخن را متوجه شدن است. هنگامی که سوالات بیش تری از شما می پرسند نشان دهنده اهمیت دادن به سخنان شماست.

صدایی رسا دارند

هنگامی که کسی کلام آن ها را قطع می کند با مهربانی و دقت به سوالات پاسخ می دهند اما خودِ این افراد کاریزماتیک هیچ گاه کلام دیگران را قطع نمی کنند مگر این که نکته مهمی برای گفتن داشته باشند! ایده های خود را به روشی مثبت ارائه می دهند و صدایی رسا و واضح دارند به طوری همه فکر می کنند با صدای بلندی سخن می گویند. در واقع به هیچ وجه صدایی بلند شبیه به فریاد ندارند. احساسات خود را کنترل کرده و واکنش های شان در برابر سخنان دیگران کنترل شده است. ممکن است فردی را بشناسید که با نگاه به چهره او فکر کنید انسان سرد و بی روحی باشد و دوست دارید بدانید دقیقا این فرد به چه چیزی فکر می کند یا چه احساسی دارد. اما، می دانید ارتباط با او سودآور و خسته کننده است زیرا گمان می کنید که این فرد در طول روز می خواهد سخنان حکیمانه ای و نصیحت به شما بگوید، کسی که کاریزما در وجود اوست عملکرد و نوع احساسش با هم مطابقت دارد به شرطی که بتواند احساسات خود را کنترل کند! وقتی خوشحال است مانند یک کودک لبخند می زند و وقتی عصبانی باشد فریاد خواهد زد.

خواندن احساسات دیگران و ایجاد تماس چشمی

مهارت های بالایی در خواندن احساسات دیگران دارند به طوری که می توانند تصور کنند با شخص دیگری نشسته و احساسات خود را به او ابراز کنند، و بدانند دیگری چه حسی نسبت به آن ها دارد. همیشه در اشکال مختلف درباره زبان بدن سخن می گوییم اما واقعا اهمیت این موضوع را درک کرده ایم؟ ممکن است برخی فکر کنند: چرا باید به دیگران بنگرند و سخن بگویند؟

این افراد وقتی که در حال مذاکره با دیگران باشند خواهند دید که ارتباط چشمی به آن ها کمک فراوانی کرده است. احساس خوبی هم به مخاطب می دهد. پس همیشه از طریق چشم ها با مخاطب خود ارتباط مستقیم برقرار کنید.

توانایی قانع کردن دیگران

حتی اگر مشکلات پیچیده ای پیرامون افراد کاریزماتیک قرار گرفته باشد سعی می کنند مرکز مشکل را پیدا کرده و آن شخص را قانع کنند. موضوع را ساده می بینند به طوری که هر فرد می داند دقیقا چه چیزی می خواهند! چیزی که باعث می شود این توانایی را در وجود خود داشته باشند اطلاعات آن ها و فرهنگ خوب برای برخورد با دیگران است. سخن آن ها جذاب و دلنشین است و به راحتی روی دیگران تاثیر گذاشته و آن ها را قانع می کند. از احساسات طرف مقابل خود مطلع شوید تا راه تاثیر گذاری روی آن را بیاموزید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. از شما سپاسگذارم که با انتشار مطالب مفید به بهتر شدن زندگی دیگران کمک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *