کشف نشانه ای از قاره گمشده زیر جزیره «موریس»

محققان نشانه هایی از یک قاره باستانی گمشده زیر جزیره موریس یافته اند.
کریستال های جدیدی که از گذاره های آتش فشانی جزیره موریس کشف شده اند میلیاردها سال قدیمی تر از خود این جزیره هستند. دانشمندان تصور می کنند آنها بازمانده یک قاره کوچک به نام مائوریتیا هستند.

این قاره گمشده زمانی به ماداگاسکار و هندوستان متصل بوده که ابرثاره گوندوانا(Gondowana) را تشکیل می داده اند. اما از حدود ۸۴ میلیون سال قبل زیر اقیانوس آرام ناپدید شده است. به هرحال با این کشف دانشمندان متوجه شده اند آنچه که به نظر می رسد بخشی از مائوریتا باشد به وسیله آتش فشان های باستانی لایروبی شده و اکنون زیر زمین مخفی شده است.

لویس آشوال از دانشگاه میتوانرسرند در جنوب آفریقا می گوید: زمین از دو بخش پیر و جوان تشکیل شده؛ قاره ها قدیمی و اقیانوس ها که جوان هستند. موریس یک جزیره است که در آن هیچ سنگی با قدمت بیش از ۹ میلیون سال وجود ندارد. اما ما با مطالعه صخره های جزیره به زیرکون دست یافتیم که عمر آن بیش از سه میلیارد سال است. هرچند این جزیره عمر زیادی ندارد اما حدود ۸تا ۹ میلیون سال قبل به وسیله موادمذاب آتش فشانی عظیم زیر دریا به وجود آمده است. موریس جزیره ای کوچک در فاصله دو هزار کیلومتری جنوب شرق قاره آفریقا است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *